Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chystám se na pohovor, kde je inzerovaná flexibilní pracovní doba. Co si pod tím můžu představit? Že je na mě, kdy ráno přijdu do práce?
Díky
Souhlasím se @slon-em.
Bacha na to - někdy flexibilní znamená "být na telefonu 24/7 a přijít do práce na zapískání". To je jednak nelegální a pak by taková pohotovost musela být i placená.
Někdy flexibilní znamená "musíš zůstat v práci, dokud nemáš hotovo a placené to není". To je také nelegální a kdyžtak je to i placené jako přesčas.
Někdy flexibilní je "ráno Vám zavoláme, jestli je dnes nějaká práce a v kolik a na jak dlouho přijít. Zaplacené dostanete jen odpracované hodiny". Takové práci se vyhni. Málo hodin, málo peněz, celý den pryč.
Doporučuji přečíst Zákoník práce, ať se Vás nějaký šmejd a "chytrák"nepokouší okrást a buzerovat.
Je to hodně o firemní kultůře a nastavení. V mojí první práci byla flexibilní pracovní doba opravdu flexibilní. Do práce jsem mohl ráno na čtvrtou, na desátou nebo klidně až odpoledne. Byla pouze podmínka potkat se min 2-3 hodin s ostaními kolegy.
V mé současné práci je flexibilita komická. Ráno můžeme přijít na půl devátou nebo devátou.
Učím ve firmách a tam je to dost často tak, že na pracovišti musíte být např. 9-14, kdy jsou porady a kdy musíte být k dispozici. Zbytek je jedno, ranní ptáčata dělají 6-15 (většinou si lidé berou hodinové pauzy na oběd), sovy zase 9-18.
Ale slon má taky v něčem pravdu... hodně si na tohle lidi stěžují.
To asi nemyslíte vážně, oficiální zákonná devítihodinová pracovní doba neexistuje.
Stanovená zákonná týdenní pracovní doba
Stanovená týdenní pracovní doba u zaměstnanců podle zákoníku práce činí 40 hodin týdně, přičemž existují i výjimky, kdy nemusí být tato doba dodržena. Dle §79 odstavec 2 a 3, u zaměstnanců:
"a) pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně,
b) s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně,
c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.
Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy pod rozsah stanovený v odstavcích 1 a 2 může obsahovat jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby podle věty první nesmí však provést zaměstnavatel uvedený v § 109 odst. 3."
Jedubabičko, já Vám nevím, na minimálně jednu pauzu (30 minut) má nárok každý zaměstnanec, po 6 hodinách že?, a ani tu ferax nebral v potaz, když píše hned o 9 hodinách, a ne o 8,5. Zvláštní
To samozřejmě vím, že existují směnné provozy a pod, ale základní pracovní doba je 8 hod. Včetně půl hodiny na oběd. Není to tak dlouho, co jsem ještě byl v pracovním procesu u celkem významné firmy, jedné z největších v našem městě. Směna začínala v 6.00 a konec byl ve 14.00. A v tom byla započítána půlhodina na oběd. Takže vlastně pracovní doba byla 7,5hod. A pokud si dobře pamatuji, nárok na první přestávku na svačinu je po odpracování 4hod.
Tak to buďte rád... většina lidí totiž má těch osm hodin bez pauzy na oběd... takže 8.5 za den včetně oběda.
@ferax: nepamatuješ si správně. Pracovní doba je 40h týdně, přestávka po 6 hodinách a přestávky se nepočítají do pracovní doby.
@Lmgify > přestávky se do pracovní doby započítávají v případě prací, které nemohou být přerušeny, nikoliv (nutně) v nepřetržitém provozu. Např. v nemocnicích (nepřetržitý provoz) se může personál vystřídat (přestávku nečerpají např. všechny sestry najednou) > pak se přestávka do pracovní doby nezapočítává.
@Ferax > dobu strávenou na pracovišti nelze automaticky považovat za pracovní dobu. Devět hodin může znamenat, že zaměstnavatel zaměstnancům poskytuje dvě půlhodinové přestávky (nebo jednu hodinovou > např. tam, kde se zaměstnanci stravují "venku", mimo areál zaměstnavatele).
V podstatě ano. Máte nějaký čas, který musíte být na pracovišti, který je ale méně než plná pracovní doba (třeba 4-6 hodin) a vy si rozhodnete, jestli budete v práci ráno dřív, nebo déle odpoledne.
Ale takhle to chodí u "lepší" (rozuměj kvalifikované) práce, jinak to může být jak píší kolegové více. Slovo "flexibilní" je flexibilní.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.