Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jde změnit civilní svatbu na křesťanskou?

Od: ginu odpovědí: 20 změna:
Dobrý den,
chtěli jsme se s přítelkyní vzít v zahraničí, je však problém mít tam církevní svatbu, jen civilní.
Pokud bychom tam měli civilní svatbu, lze jí pak u nás v ČR v kostele nějak předělat na církevní?
Děkuji za rady

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
avatar bimbam

Zapomeňte na slova předělat a změnit. Prostě uzavřete před farářem sňatek. Bude to zapsáno v církevní matrice s novým datem. Samozřejmě není potřeba pořádat hostinu a mít šaty s vlečkou. Stačí přibrat dva svědky. Vezměte své křestní listy a domluvte si s farářem malou svatbu. Pravděpodobně se dá domluvit i netradiční doba. Ale církevní svatbě předcházejí nějaké rozmluvy s farářem. Formálně vás tak připraví na manželský život. Tomu se asi nevyhnete.

 

hodnocení

2x
avatar bimbam

Pokud je alespoň jeden z váš věřící, tak jistě ví, že z církevního hlediska je platná pouze církevní svatba. Proto je samozřejmě možné a pro věřícího důležité uzavřít ještě sňatek církevní. Určitě jsou nějaká omezení. Myslím, že alespoň jeden z vás musí být pokřtěný. Předchozí civilní sňatky a rozvody nebudou překážkou, ale další církevní sňatek může uzavřít pouze vdovec (vdova). Podrobnosti jistě sdělí farář.

 

krtek*
hodnocení

1x

A jakej to pro vás bude mít význam? Svoji budete i tak...

 

hodnocení

0x
avatar hejkal
Já se ženil dvakrát. S tou jedinou. Poprvé na Staroměstské radnici civilní sňatek, po měsíci církevní v kostele na Slovensku.
Platí to dodnes. Pravda, je to už drahný čas...
Nic se nepředělává, civilní zůstane v platnosti.

 

ginu
hodnocení

Dobrý den,
jelikož jsme oba věřící i oba pokřtěni, chtěli bychom ze svatby civilní udělat církevní, protože církevní je v zahraničí problém.
Ale žádnou další svatbu nechceme pořádat, na to už mít nebudeme finance.
Jen předělat s tím že bychom přišli do kostela za Panem farářem a tam se to dalo nějak změnit?
Myslíte že to tak nějak jde?
Děkuji za rady

Změnit to nejde. Představte si, že jste vegetarián a chcete po šéfkuchaři, aby vám úředně změnil maso, které jste snědl, na kapustový karbanátek. To je asi tak stejné.

Prostě absolvujete nový obřad, nemusíte mít hostinu ani hosty, stačí jen mít svědky a maximálně rodiče.

 

nov
hodnocení

0x

Civilní sňatek na církevní "předělat"nelze. Prostě si zařídíte na faře v ČR obřad další - církevní. Zde si prostudujte: weddingmag.cz/...

 

ik
hodnocení

0x

Můžete mít civilní svatbu v zahraničí a potom ještě i druhou svatbu církevní v ČR. Předělat civilní svatbu na církevní, to se asi nedělá. To by byl přece podvod, církevní svatba by se neuskutečnila., tak na to nemůžete mít papír, měli by jste i divný pocit.

 

ginu
hodnocení

Dobrý den,
dobře když bychom měli nejprve v zahraničí civilní svatbu a za půl roku církevní tady v ČR, která bude platná? Obě? Jaký datum pak kde hlásit?
Děkuji za rady
ik

Ve státě vždycky platí úřední doklad, takže platná by byla ta civilní. Církevní svatba, to by bylo pro vás věřící takový ještě doplněk... Nádherná svatba v kostele. Teda vždycky to tak bývalo, asi by to chtělo se na to ještě přeptat u vás na matrice. Mohlo dojít i ke změnám po r. 89.

Pro civilní úřady bude platná civilní, pro církev svatba církevní. Můžete pak slavit výročí dvakrát. Svatbu v zahraničí musíte nejprve českým úřadům tzv. legalizovat (nechat si úředně přeložit oddací list a přijít s ním na magistrát).

 

ginu
hodnocení

Dobrý den,
pokud bychom si však udělali nejprve mini církevní svatbu u nás v kostele a poté civilní svatbu v zahraničí, platná papírově by byla ta první tj. církevní?
Děkuji za rady

Ano, někdy od roku 1990 je církevní svatba "plnohodnotná". Tento postup bude možná pro Vás nejlepší, budete sezdáni a oddací list bude v češtině. A protože z různých spíše bulvárních informací se občas dozvídám, že různé celebrity si svoji svatbu zopakovaly na nejrůznějších místech v cizině, nebude jistě problém uspořádat další civilní svatbu někdy někde jinde. Ale čistě prakticky by asi úplně stačilo po církvení svatbě zde uspořádat v cizině jen hostinu. Ostatně vím i o zimní svatbě bez hostů a letní obrovské hostině zde v ČR.

To bylo i před rokem 90-církevní stejně jako civilní!

 

lisak5
hodnocení

0x

Já bych tu civilní zrušil, to se přece může stát i na poslední chvíli. A pak bych pracoval jen s verzí církevní. Zašel bych na faru a zjistl si potřebné.

 

hodnocení

0x
avatar diesel

Svatba je platná ať již na úřadu tak i v kostele. Není mezi tím žádný rozdíl,jen v tom,že civilní svatba-oddávající je úředník příslušného úřadu ,kdežto v kostele je to fláterník.

 

jabraka*

Kvůli evidenci je nutno i církevní svadbu legalizovat u úřadu.

JABRAKA

Nelegalizuje se,tato svatba je LEGÁLNÍ ! Jen se musí na matrice (a nejen tam) nahlásit změna,takto to bylo i v minulém režimu.

Diesel - nebylo to tak. Teprve od roku 1992 je církvní sňatek úředně platný. V předchozím příspěvku jsem se z hlavy o dva roky spletla. Te´d cituji Wikipedii, heslo církevní sňatek:

Církevní sňatek je v České republice úředně platným sňatkem od novelizace zákona o rodině v roce 1992.

Hm a to jako Wiki je neomylná? Já tam naleznul již hoodně chyb. Nebo ty co znám asi něco podplatili aby nemusel mít ještě civilní obřad?! Pár liddí co se brali v kostele znám ale na úřad šli jen na matriku pro změnu příjmení bydliště a stavu do OP NIC VÍC.Asi v některých krajích platili a platí jiné zákony.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]