Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chci se zeptat: pokud někoho zatkli a stojí sním několik policistů na chodníku a na něco čekají. když se zeptám jednoho z policistů co se stalo a proč ho zatkli je policajt povinen mi to říct (například podle zákona
o svobodném přístupu k informacím
Děkuji
Nemá povinnost vám cokoli sdělovat, naopak nemá vůbec oprávnění vám cokoli sdělovat. Pokud jste poškozený nebo oznamovatel, pak máte právo na vyrozumění. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím můžete postupovat, ale rozhodně se informace neposkytují ústně na chodníku a řadovými policisty, má to své postupy. Navíc během trestního řízení se neoprávněným osobám ani nic sdělovat nemůže, celé řízení by bylo zmařeno, počkejte si tedy na řízení před soudem, kde se můžete účastnit každého jednání jako veřejnost.
Dobrý den,
je třeba rozlišovat mezi příkazem k zatčení dle §69 Trestníhho řádu odst. 1: "Jestliže je dán některý z důvodů vazby ( § 67) a obviněného nelze předvolat, předvést nebo zadržet a zajistit tak jeho přítomnost u výslechu, vydá v přípravném řízení soudce na návrh státního zástupce v řízení před soudem předseda senátu příkaz, aby byl obviněný zatčen."
Policejní orgán, který obviněného na základě příkazu zatkl, je povinen ho neodkladně, nejpozději však do 24 hodin, dodat nejbližšímu věcně příslušnému soudu. Nemá-li nejbližší věcně příslušný soud úplný a jasný obraz o skutečnostech důležitých pro trestní řízení v dané věci, prostřednictvím informačních a komunikačních technologií, je policejní orgán, který obviněného na základě příkazu zatkl, povinen dodat soudu, jehož soudce příkaz vydal. Nestane-li se tak, musí být obviněný propuštěn na svobodu.
A zadržením obviněného dle §75 a zadržením podezřelého
Osobu podezřelou ze spáchání trestného činu může, je-li dán některý z důvodů vazby ( § 67), policejní orgán v naléhavých případech zadržet, i když dosud proti ní nebylo zahájeno trestní stíhání ( § 160 odst. 1). K zadržení je třeba předchozího souhlasu státního zástupce. Bez takového souhlasu lze zadržení provést, jen jestliže věc nesnese odkladu a souhlasu předem nelze dosáhnout, zejména byla-li osoba přistižena při trestném činu nebo zastižena na útěku.
Policejní orgán, který provedl zadržení, zadrženou osobu vyslechne a o výslechu sepíše protokol, v němž označí místo, čas a bližší okolnosti zadržení a uvede osobní údaje zadržené osoby, jakož i podstatné důvody zadržení.
Zadržená osoba má právo zvolit si obhájce, hovořit s ním bez přítomnosti třetí osoby a radit se s ním již v průběhu zadržení; má též právo požadovat, aby obhájce byl přítomen při jejím výslechu.
§ 91
(1) Před prvním výslechem je třeba zjistit totožnost obviněného, dotázat se jej na jeho rodinné, majetkové a výdělkové poměry a předchozí tresty, objasnit mu podstatu sděleného obvinění a poučit jej o jeho právech. Obsah poučení se poznamená v protokole. Nelze-li totožnost obviněného ihned zjistit, je nutno k protokolu o jeho výslechu připojit takové důkazy, aby tato osoba nemohla být zaměněna s jinou.
To, že policisté někoho zatkli nebo zadrželi a stojí s ním na chodníku a na něco čekají je jejich taktická chyba. Vždy je nebezpečí, že se kolem naskytne rodinný příslušník dotyčného, nebo jeho kamarád, zuřivý redaktor médií a nebo vlk95 atd. a je proto vhodné jej někam umístit (většinou do auta). Policista, který provedl zatčení nebo zadržení Vám vcelku nemusí říci nic. Jestli prokážete, že jste rodinný příslušník, tak Vám sdělí, kam panáčka odvezou, ale proč se tak stalo, to se s taktických důvodů neříká. No a ostatní viz příspěvek výše. A hlavně, co říkal Masaryk? NEBÁT SE A NEKRÁST
.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.