Nejste přihlášen/a.
Zdravím rádce a chci se zeptat...je tu někdo, kdo pracoval jako zaměstnanec a po nevyplacení mzdy zaměstnavatelem zjistil, že ho zaměstnavatel nepřihlásil ani na jedno pojištění? Díky A.
Nejsem si jista, jestli otázce správně rozumím:
Jak zaměstnanec po nevyplacení mzdy (tj. asi i bez výplatní pásky) zjistí, že za něj zaměstnavatel neodvedl sociální ani zdravotní pojištění a že jej nepřihlásil u OSSZ ani u zdravotní pojišťovny?
Jestli máte na mysli osobní návštěvu pojišťovny i OSSZ, pak by nejspíš bylo dobré s sebou vzít pracovní smlouvu a u obou se dohodnout na dalším postupu.
Každý z nás je povinen změny zdravotní pojišťovně hlásit do osmi kalendářních dnů. Zaměstnanec mohl (měl) do obou zajít s pracovní smlouvou osmý kalendářní den po nástupu do zaměstnání co nejblíže konci jejich pracovní doby a nahlásit změnu. Zároveň si mohl ověřit, jestli ho již zaměstnavatel (i on má 8 dnů) už přihlásil.
Se sociálním pojištěním zaměstnanci problémy nevzniknou. Pokud jej však zdravotní pojišťovna nemá nijak vedeného, vzniká mu (jako OBZP) dluh na pojistném a začíná nabíhat penále.
Přestože je přihlášení zaměstnance povinností zaměstnavatele (a většina jich povinnost plní), je rozumné si to sám zkontrolovat pro možnost včasného zachycení problému. Jinak by se člověk mohl o dluhu dozvědět až za několik let.
Se sociálním pojištěním vznikne zaměstnanci ten problém, že není-li přihlášen (a měl být), není za něho vystaven ani evidenční list důchodového pojištění a doba strávená u takového "zaměstnavatele" není pojištěnou dobou pro nárok na důchod. Když se zaměstnanec přijde na OSSZ zeptat, jestli ho zam-tel přihlásil, bude mu odpovězeno. Kdyby se ptal, zda je za něho odváděno pojištění, nikdo mu to neřekne - zam-nec nemá právo vědět, že zam-tel neplatí, protože se ho to nijak netýká. Je-li přihlášen, je pojištěn.
Já ne ale před lety manýelka. Mzdu dostávala ale zaměstnavatelneplati zdravotní.manželka když toto zjistil-informovala se u své ZP (tedy VoZP)nevím jak to dopadlo u zaměstnavatel ale po nějaké době krachopval a koupil to jioný a ten funguje dodnes. Manželka tehdy poslala kopii smouvy na ZP a tím to pro ni /nás/ bylo vyřízeno..Tehdy pár ženských co byly u VZP museli ze své kapsy doplatit dlužné ZP!
Díky iz@ a diesel@...paní byla osobně na OSSZ i na VZP hned potom co nedostala výplatu (měla jí mít 15.) a měla jí dostat na ruku...po pár dnech jí došla trpělivost a mimoděk se k ní dostala zpráva, že její předchůdkyně dopadla stejně. A tak začala jednat. Jen by mě zajímalo, jak to obyčejně dopadá a jak dlouho to trvá, když by ho nahlásila na inspektorát práce. A třeba jestli některý zaměstnavatel se zalekl po písemném apelu na zaměstnavatele a jak ten zaměstnavatel jednal. Jestli se zalekl a doplatil a nebo to došlo až k soudu.
nerada bych malovala čerta na zeď, ale ta "výplata na ruku" by nemusela být v pořádku. Nemuselo by jít o pracovní poměr s pracovní smlouvou, ale o práci na černo. (Má ta paní písemnou pracovní smlouvu?)
Obdobím splatnosti mzdy je celý kalendářní měsíc. Výplatní termín určuje zaměstnavatel, který jej v případě potřeby může i měnit. (V případě mzdy za březen byla mzda splatná do 30. dubna, Poté má zaměstnavatel ještě 15 dnů na doplacení > do 15. května).
Podle mne podvádějícího zaměstnavatele hned tak něco nevyleká. Určitě ne apel, snad pohrůžka inspektorátem práce a soudem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.