Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výpověď bez dvouměsíční výpovědní lhůty

Od: olinl odpovědí: 9 změna:

Dozvěděl jsem se, že jde dát "legálně" výpověď i již následující den z pracovního poměru i když je osoba dávající výpověď zaměstnána v prac. poměru například pět měsíců či rok. Jde o to, pokud se obě strany nedohodnou na dni ukončení prac. poměru, platí datum ukončení navrhovaný zaměstnancem, nehledě na zákoník práce o dvouměsíční výp. lhůtě, případně co je podepsáno v prac. smlouvě. Toto je rada od úřednice ÚP, takové "veřejné tajemství". Takto se známá rozloučila se zaměstnavatelem, který jí neplatil "celé výplaty" a ve stanovené době. Těch věcí bylo podle známé víc, nebudu vše rozepisovat. Také povídal něco o dvou měsících a slíbil doplacení peněz, jenže to dopadlo tak jak zákonitě muselo. Otázka je: máte někdo stejnou zkušenost s odchodem z práce?

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x
avatar inzinyrka

Je to § 56 zákoníku práce:

§ 56

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

(1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo

b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1).

(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Pro účely náhrady mzdy nebo platu se použije § 67 odst. 3.

 

bbbb
hodnocení

2x

Patrne myslite paragraf 48 pismene c okamzite zrušeni prac pomeru. To neni zadne tajemstvi muzete vyuzit kdyz zamestnavatel hrubym zpusobem porusi pracovni smlouvu treba tim ze neplati mzdu. Jinak vsechny moznosti samozrejme podle zakoniku prace

 

hodnocení

2x
avatar kartaginec

kdysi jsem slyšel o takové fintě, kdy zaměstnanec podal návrh na rozvázání dohodouy a odůvodnil to tím, že je těhotný. Tomu se zaměstnavatel vysmál a nebral to vážně, a jelikož neodpověděl, návrh nabyl platnosti. Ale jkednak to bylo kdysi dávno, a jednak to mám ze zdroje jpp a nevím to přesně; jen vím, že šlo o tu fintu s nesmyslným, leč nadbytečným zdůvodněním.

 

hodnocení

1x

Odkaz na příslušné ustanovení zákona bych prosila. Děkuji.

olinl
hodnocení

Jedubabičko, kdybych to věděl, tak se neptám ostatních rádců či přispivatelů :);) jestli se s tím nesetkali . Nějaká "finta" či "díra" v zákoně je/byla. Shodou okolností jsem se teď dozvěděl, že je to cca 16-17 let zpátky, tak jestli se od té doby něco významně nezměnilo. V některých dnešních případech by někdo tuhle radu třeba ocenil. Pořád jsou mezi podnikateli nefér šéfové..

 

jenda2*
hodnocení

0x

Ano, lze ale při splnění podmínky nevyplacení mzdy nebo její části.Termínově se to dost blíží 2 měsíční výpovědní době, tedy žádné ze dne na den.

 

hodnocení

0x

@olinl - Shodou okolností jsem se teď dozvěděl, že je to cca 16-17 let zpátky
V tom případě je další debata zbytečná, protože by se jednalo o dnes už neplatný předpis. Jinak platí výše citovaný § 56 ZP.

Ještě k okamžitému zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacení mzdy/platu - přichází v úvahu až není-li vyplaceno do 15 dnů po uplynutí doby splatnosti. Pokud není splatnost konkrétně určena v pracovní smlouvě, je mzda splatná poslední den v měsíci, který následuje po měsíci, ve kterém nárok na mzdu vznikl - tedy u mzdy za březen je nejzazší termín splatnosti 30. duben a při nevyplacení je možno okamžitě zrušit pracovní poměr 16. května.

 

olinl
hodnocení

Děkuji moc všem za rady a věnovaný čas na odpověď. Z mého hlediska nejobsáhleji přispěla inžinyrka a myslím, že co napsal kartaginec by se svým způsobem/šikovnou formulací ve "výpovědi" dal též pro mužskou populaci teoreticky použít :-D. Omlouvám se svým způsobem za dotaz, ale netušil jsem, že se situace stala už před tolika roky..

 

iz*
hodnocení

0x

Máte to trochu "pomotané".

Výpověď z pracovního poměru na sebe vždy váže minimálně dvouměsíční (v pracovní smlouvě lze sjednat delší) výpovědní dobu.

K dohodě o rozvázání pracovního poměru je vždy potřebný souhlas obou stran. Pokud se strany nedohodnou (pokud jedna strana nesouhlasí), nelze dohodu uzavřít (= neplatí datum uvedené zaměstnancem).

V případě známé nešlo o dohodu ani o výpověď, ale o okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56, odst. 1 písm. b (zaměstnavatel nevyplatil mzdu/plat, náhradu mzdy/platu anebo jakoukoli jejich část) do 15 dnů po uplynutí období splatnosti mzdy/platu).

Okamžité zrušení pracovního poměru nelze použít v případě opožděného výplatního termínu, pokud tento opožděný termín spadá do doby uvedené v ZP. Obdobím splatnosti mzdy je vždy celý následující kalendářní měsíc a k němu má zaměstnavatel ještě lhůtu 15 dnů.

Pokud by zaměstnavatel mzdu za únor nevyplatil do konce března, měl by ještě 15 dnů k doplacení. Tzn., že okamžitě zrušit pracovní poměr by bylo možné nejdříve 16. dubna.

Jak vidíte, nejde o žádné "veřejné tajemství", ale o jeden ze způsobů ukončení pracovního poměru > samozřejmě podle zákoníku práce.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]