Nejste přihlášen/a.
Mám stavebí spoření pro svého syna (3 roky) u české spořitelny . Dávala jsem pravidelně 500 kč/měsíčně. Už druhý měsíc nedávám nic z fin. důvodů a nevím kdy se situace zlepší. Co mám dělat mám raději staveb. spoř. zrušit nebo nechat?
Nedělej NIC. U stavebniho spoření NENÍ POVINNOST platit měsíčně nějaké splátky, dokonce ani není definováno jak dlouho musí být otevřené.
Ve smlouvě je jen minimální délka myslím 6 let (u starých smluv 5 let). Pokud ale do této lhůty nenaspoříš celou cílovou částku nebo sama smlouvu nezrušíš, tak stavební spoření STÁLE POKRAČUJE a stále budeš získávat státní podporu na to co tam vložíš! I pokud bys tam peníze nedala klidně několik let tak se nic neděje (jen ti za to dobu nepřibyde žádná státní podpora, ale normální úroky ano), jen se z již naspořené částky bude něco strhávat za poplatky za vedení. A jakmile tam začneš peníze zase posílat tak se ti zase začne přičítat i státní podpora.
Asi takhle. Tazatelka dejme tomu našetřila 18 000 k tomu možná dostala 3000 státní podpory. Když spoření zruší tak přijde o státní podporu a možná nějaký manipulační poplatek. Pokud ho ponechá tak dostane možná tak 210 Kč na úrocích a zaplatí 300,- Kč za vedení účtu.
Přesné hodnoty úroků a poplatku za vedení jistě spořitelna sdělí.
I kdyby tam nedala nic, tak díky státní podpoře (jak té co už dostala, tak i té co dostane až zase začne spořit) je nějaký poplatek za vedení nepodstatný.
Smlouvu rozhodně nerušit, ani kdyby tam dalších 10 let nedala ani korunu!
Tazatelce jde o to,že zrovna nemá dost finančních prostředků,tak jestli ji nehrozí nějaké sankce za nepravidelné spoření.
Pokud by neřešila při zrušení spoření ušlý zisk za uzavření smlouvy,jistě nebude řešit ani pár korun prodělaných na poplatcích
Tazatelka má 2 možnosti k rozhodnutí. Nikdo nezná poměry ani její způsob uvažování. Je to sice v rozporu s normálním chápáním, ale měl jsem spolubydlícího, který si vzal účelově, snad přes nějaký Multiservis televizi za 10 000, s tím že nakonec zaplatí 12 000 a tuto televizi hned druhý den dal do bazaru za 3000.
Pro něj byly důležité 3000 na ruce, než co bude zítra. Následně takhle prodal moje rádio.
A nejednalo se o nepřízpusobivého občana.
K již uvedeným radám bych doplnil, že některé Stavební spořitelny nasmlouvaly úrokové zvýhodnění po ukončení smlouvy.
Podmínka ke splnění je většinou neposkytnutí úvěru a určitá uspořená částka za rok (nikoliv kalendářní ale do dne uzavření smlouvy).
Tak třeba Hypo nyní Raiffeisen. Uzavřeno asi před pěti lety v září. Úrok myslím 2% a 1% zvýhodnění. Cílová částka 200 000, Kč. Podmínka neuzavřít půjčku a ročně uspořit minimálně nějaká procenta z cílové částky. Vycházelo mi to na 7 200,- Kč. Platím jednou ročně v srpnu. Známá která stejnou smlouvu uzavřela stejný den asi 4. rok zaplatila v listopadu celých 18 000 a je bez zvýhodnění. Dostala pouze státní příspěvek.
Při tom stačilo dát v srpnu 7 200 Kč a zbytek třeba až v prosinci.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.