Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
dle mého přesvědčení jsem obětí šikany. Pracuji ve státním podniku, něco jako pokladní. Když sem nastoupila bylo všechno v pořádku a všichni mi pomohli. Po určité době sem se stala nejspíše ohrožením pro mého veducího pracovníka. Podle kolegyní nejsme jediná oběť, avšak rozdíl je v tom, že já si to nechci nechat líbit. Mezi projevy její šikany patří: ponižování před kolegy, ponižování před zákazníky, uráky typu "jsi blbá, děláš si co chceš, nic neděláš", časté posílání na školení, protože moc dobře ví, že čas který tomu obětuji mi nebude proplacen, navyšování mých poviností, mnohdy se mnou nekomunikuje, neodpoví.
Jen pro jistotu zmiňuji, že na mé práci jsou závislé i kolegyně a ty vědí, že si své povinosti plním. Píšu hlavně kvůli tomu, že máme spoustu oddělení. Nevím jestli napsat stížnost její nádřízené, která má na starost celý obvod, ombussmanovi, personální, generálnímu řediteli. Nevím to, protože vedoucí pobočky dělá spoustu let, sice vím že nemá právo na mě potom útočit, ale tady jeden nikdy neví.
díky za rady, Tereza
Dobrý den. Domluvte se s ostatními a promluvte si s její nadřízenou kolektivně. Nebo ať se pod písemnou stížnost podepíší i ostatní. Vždyť se to týká vás všech. Otravuje to ovzduší a Vy nečekejte, až Vás to psychicky úplně zdeptá. Její nadřízená by to s ní měla řešit a vyřešit. Ono je všude něco a kdoví jestli by člověk při změně zaměstnání nenarazil na někoho ještě horšího. Ale nebojte se ozvat.
Jestli máte ombudsmana, který je v podniku právě pro tyto záležitosti, obraťte se na něj (písemně) a kopií současně informujte onu nadřízenou - a obě převzetí si nechte potvrdit. Jednat s vámi musí:
ZP § 276
(9) Zaměstnavatel je povinen projednat se zaměstnancem nebo na jeho žádost s odborovou organizací nebo radou zaměstnanců anebo zástupcem pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci stížnost zaměstnance na výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů.
ale počítejte s tím, že důkazy budete muset předkládat vy. Máte je? Budou třeba kolegyně ochotny svědčit, že vás uráží a ponižuje? To "časté posílání na školení" už asi bude sporné, tam může být právo i na straně zaměstnavatele - nevím, neznám vaše interní předpisy.
Pokud by to nepomohlo, pak kontaktujte příslušný inspektorát práce.
Stejně to asi skončí tak jako v 99% podobných případech.Postupně budete tak zdeptaná,otrávená a znechucená vubec jít do práce že radši skončíte a práci změníte.Protože pokud si myslíte že po Vašich stížnostech a proti akcích se něco změní tak ač bych Vám to přála na to zapomente.Bude to ještě horší protože se těžko dá předpokládat že se z Vás s nadřízenou stanou kámošky a budete si padat kolem krku.Naopak z její strany se tu bude jak odveta stupnovat bude tam faleš atd..
Ale třeba se mýlím a držím place.
Souhlasím s ,,jana222,,.
Jste tam nová oproti Vaší nadřízené, která je tam již léta. Jste v nevýhodě. A podáním stížnosti si uděláte jenom další nepřátele, po úřadu se to rozkřikne. Není dobré si hned při nástupu do nového zaměstnání s každým potykat, dokud si nezjistíte povahové vlastnosti a jak si s kým sednete. Označení ,,jseš blbá,, je již za čáru. To si nesmí dovolit nikdo.
Jaký důvod ale asi může mít? Že s Vámi nekomunikuje, neodpoví? Nebojí se Vás, nemáte lepší pracovní morálku a předpoklady než ona a tedy má obavu o svoje místo? Nebo pokud probíráte soukromí, prozradila jste něco, co Vám závidí, co ona nemá? Nebo to je někdy důra namyšlená ze svého postavení nadřízené. Důvody mohou být různé. Moje známá takhle nahlásila stížnost kvůli kouření na pracovišti a šikaně, a dopadlo to tak, že po nějaké době stejně odešla, šikana zůstala /úšklebky, naznačování plivnutí do jídla/ a firma ji odpověděla, že se nic nepotvrdilo a dlouholetou pracovnici bez problémů s plněním pracovních povinností nemohou nijak sankcionovat.
Bohužel, je to tak. I když se řekne, že máte svoje práva, tak se to v praxi obejde a zařídí se jinak.
To já bych jednala opačně. Setkala se s tou nadřízenou nejdřív někde stranou a zeptala se jí na rovinu, co jí na mně, na mé práci vadí a co tedy mám pro to udělat, aby to bylo v pohodě. Stála bych si za svým, slušně, klidně, ale asertivně. Pak bych teprve volila taktiku, podle její reakce.
Jedubabi, není to lepší. Jenže nakonec to vyjde nastejno.
Varianta jedna: vydržet, bojovat a stejně to bude marné = odejít.
Varianta dvě: vydržet, co půjde = odejít.
Lidé se uchylují k šikaně také proto, že vědí, že jim to projde. Málokdy se totiž jedná o prokazatelný fakt (písemné záznamy apod.) a ostatní o tom sice vědí (drbe se po chodbách), ale na oficiálních schůzkách mlčí (oni problémy přeci nemají a nebudou si je přidělávat).
Ta bezmoc je hrozná. M.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.