Nejste přihlášen/a.
Nezná někdo znění vyhlášky kdy mi musí řidič autobusu vrátit peníze a kdy mě nemusí vzít? Myslím že je to podle ceny jízdného a velikosti bankovky kterou mu platím. Slyšel sem něco kolem 10%. Pokud platím 49 KČ jízdého, na 500 KČ je to sporný ale na 200 KČ by měl bez řečí vrátit.
Domnívám se, že vyhláška = povinnost neexistuje - spíš hledejte v přepravních podmínkách/řádu konkrétního dopravce.
Povinnost musí existovat. V obchodě maj taky povinnost mi vrátit (i když tohle neřeším, kde to jde tak platím kartou). Každý dopravce má jiný odbavovací strojky, každý nemá čtečku karet.
V obchodě nemají povinnost Vám vrátit, pokud fakticky nemají drobné. Prostě nemají povinnost Vám výrobek/službu prodat. Řidič autobusu na tom bude podobně.
Pokud na vrácení mají, mají povinnost akceptovat bankovku (přiznám se, že teď nevím, jak to je přesně s poměrem bankovka/cena nákupu, u nás v obchodě máme v kase vždy hodně a neřešíme to, jestli zákazník platí tisícovkou za jednu tužku za 6 korun...).
Říkám, obchody skory neřeším. Platím kartou. Skoro všude maj terminály. Nejsu slepej. Vlezu do autobusu, on má otevřenou "kasu" a já vidím co má drobných, myslím hlavně 20, 50. Ale i těch drobáků má spoustu. Papírový má v jiným šuplíku. Ale to je o řidičích. Někteří sou prostě shnilí se hrabat v drobných. Je to už X let co sem jezdil Vyškov Brno do práce. Jezdil sem PO až PÁ. Jezdil sem na měsíční. Jezdil tam jeden fakt hroznej řidič kterej hulákal už když mu dal někdo 100. Prý víte jak to zdržuje a pod. Má taky najet dřív, ne 2 min. před odjezdem. Teď mám směny nepravidelný, třeba sobota, neděle, to musím jet vlakem. Takže kupovat měsíční za 1600 když busem neprojedu ani 1000...
Promiňte, ale ten poslední příspěvek je úplně o něčem jiném, než jste se ptal a než píšete v ostatních komentářích. Nejdřív ryze formální dotaz na poměr cena/bankovka, komentáře diskutující povinnosti "mít na vrácení" najednou konkrétní řidič má, ale dělá ksichty, že nevrací? Bylo by dobré se rozmyslet, co přesně chcete řešit.
Mimochodem, ve Skotsku jsem takhle platila necelé tři libry desetilibrovkou, ráno asi v 6:30. Řidič (linkového autobusu) na mě koukal, co to po něm chci, vracet?! Ráno přece nemá, ještě nic nenajezdil, tak nestihl nasbírat! Vzal si peníze a vrátil mi cestou, když mu ostatní cestující zaplatili. MHD (alespoň ve městech, která jsem navštívila) tam funguje na takovém principu, že tam je strojek, který nevrací, takže libru a pár pencí musíte mít přesně, jinak nejedete. Řidič u sebe vůbec nemá peníze. Ve Španělsku stál lístek euro deset a řidič vracel na dvoueurovou minci, na papírové vůbec. Tfuj, zním teď jako ti zapšklí Češi, co si připadají méněcenní vůči ostatním národům... ale ano, takový pocit ve mně tohle Vaše vztekáníčko o drobných v autobuse vyvolává.
JJ, v posledním příspěvku rozhodně nebylo nic psaný v jakým poměru (bankovka/jízdný) nebylo nic. Ale je to furt o tom, kapku se to stočilo NJ, řidičům by se nejvíc líbilo kdyby každej jezdil na průkazku. Než šel vůbec jezdit musel přece dobře vědět že bude taky brát peníze, vydávat jízdenky a vracet.
@habin - Povinnost musí existovat. V obchodě maj taky povinnost mi vrátit
Vrátím se ke starší otázce ( poradte.cz/...), kde se to probíralo
Zákon o oběhu bankovek a mincí sice stanoví povinnost každému přijímat tuzemské peníze, avšak nelze učinit závěr, že prodejce musí být vždy schopen v rámci zaplacení zboží vrátit hotovost na jakoukoliv bankovku,"podotýká právnička Koç. "Smyslem úpravy je především zamezit tomu, aby byly určité bankovky či mince apriorně odmítány. Řešení bude v praxi záležet na ochotě obou zúčastněných." hradecky.denik.cz/...
@vilik - tazatel zřejmě myslí zákon 136/2011, paragraf 5, 2c)
Jenže ten neodpovídá na tazatelův dotaz "kdy mi musí řidič autobusu vrátit peníze a kdy mě nemusí vzít?"
Ve zmiňovaném § 5 je uvedeno:
(2) Příjem tuzemských bankovek nebo mincí může odmítnout
c) každý s výjimkou České národní banky a úvěrové instituce provádějící pokladní operace, jestliže se jedná o více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě.
O bankovkách vyšší hodnoty ani slovo, viz týž § 5:
(1) Každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ledaže je oprávněn jejich příjem odmítnout.
Vím, že se ptáte na vyhlášku. Ale doporučím se víc než o vyhlášky starat o svůj klidný život a očekávaných nepříjemných situací se vyvarovat. Víte, že budete cestovat. Víte, že s vracením peněz mohou být problémy. Proč nemáte v peněžence pár mincí?
Stalo se mi jednou jedinkrát, že jsem měla doma něco platit v hotovosti. Možná dobírku, možná pečovatelky. Drobné jsme neměli ani na jedné straně, musela jsem požádat sousedy. Od té doby je doma krabička s mincemi a bankovkami nízkých hodnot. I když platím kartou všude, kde to jen jde, sahám do krabičky překvapivě často. Je to rychlejší než studování vyhlášek, kdo musí a kdo nemusí mít drobné.
Třeba Plzeň:
Placení jízdného a místenek - Jízdenky pro jednotlivou jízdu bez místenky nutno zakoupit ihned po nástupu do vozidla u řidiče, v předprodeji se neprodávají.V zájmu plynulosti přepravy si cestující dopředu připraví pokud možno přesnou částku k úhradě jízdného u řidiče. Pokud cestující použije k úhradě jízdného u řidiče bankovku s hodnotou, na kterou nebude mít řidič vratné, má řidič možnost bankovku přijmout a na dlužnou částku je zmocněn vydat a podepsat doklad "Uznání dluhu". Na základě předložení originálu tohoto dokladu má cestující právo na vrácení dlužné částky, které uplatní nejdříve druhý následující pracovní den v době od 8 do 14 hodin v přepravní kanceláři dle příslušnosti řidiče, jež je zároveň uvedena na vystaveném dokladu.
Jinak by to mohlo fungovat jako v obchodě. Prodavačka vás nesmí poslat do háje s velkou bankovkou, ale zároveň nemá povinnost mít v pokladně na vrácení neomezenou částku. M.
Přesně jak píše jedubabička, řidič před jízdou nafasuje drobné. Jenže už po hodině na tom může být jako vy s tou pětistovkou. V tom případě vám prostě vrátit nemůže. Povinnost nepovinnost.
JJ. Přesně. Řidič je povinenen mít "něco" na vracení. Mít to přesně je pěknej nesmysl. To by člověk nedělal nic jinýho než by měnil. A teď kde. V obchodech to nepromění/nesmí. Však sem psal je to nějak těch 10%. Pokud tedy budu platit 50 KČ nebo i víc jízdný a dám mu 500 KČ měl by mi bez řečí vrátit. Ale ono je to taky o řidičích. Na tý lince třeba jezdí jeden, dám mu velkou bankovku (i 500) a on s úsměvem vrátí. Jinej se kroutí jako by ho bralo kdo ví co už při 200. Nedávno se mi to stalo v Brně, lítal sem jak šašek a chtěl rozměnit 500 na bus, samozřejmě nikdo nerozměnil. Až jakejsi rákosník v herně na ÚAN.
Když řidič vyjíždí, "nafasuje" v depu nějakou částku na vracení - no a vrací dokud má. On si taky nemůže na štrece zastavit a jít měnit.
mel by ti vratit, jenze si predstav ze pred tebou poleze deset stejnych lidi jako ty, kdyz kazdemu vrati na petikilo tak uz nema, nejak nechapu v cem je problem, pokud vim ze budu jezdit busem tak mam drobne, i kdyby neslo o ridice nebo prepravni spolecnost ale je to moje uspora casu, takhle se dohadujes s ridicem, zdrzujes, resis to na netu ... lidi asi maji dneska fakt malo prace
300 KČ? No to je pěkný h...o. Řidiči busů (až na pár vyjímek) sou prostě obyčejní do...ci kteří sou na...ní že musí do práce tak si tu zlost musí někde vybít, kór když vědí že je jich nedostatek a že se jim nemůže nic stát. Něco takovýho napsal řidič jezdící se zájezdovým autobusem. Prý kdyby se choval řidič zájezdovýho busu k lidem tak jako se chovaj řidiči příměstských linek tak ihned letí.
@habin - otázka zněla jasně: poměr cena jízdného a hodnota bankovky
Nikoli - původní otázka zněla: "Nezná někdo znění vyhlášky kdy mi musí řidič autobusu vrátit peníze a kdy mě nemusí vzít?" Ohledně poměru pouze oznamujete "myslím" a "slyšel jsem".
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.