Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Méně závažné porušení pracovní kázně

Od: danulka odpovědí: 10 změna:

Dobrý dne,

chtěla bych poprosit o radu. Pracuji jako obchodnice, ovšem firmě klesají (díky cenové politice vedení) prodeje a vypadá to to, že se budou chtít zbavovat lidí prostřednictvím tzv. vytýkacích dopisů (aby nemuseli platit zákonné odstupné).

Je možné brát za "méně závažné porušení pracovní kázně", že se (prý - samozřejmě zástupný důvod) "nedostatečně komunikuje se zákazníky" (jde o situaci, "já - se zákazníkem jsem řešila věc po e-mailu" - zaměstnavatel "měla jste volat, chyba". Jiný případ "já - se zákazníkem jsem řešila věc telefonicky" - zaměstnavatel "měla jste mu napsat, chyba")

A takové podobné věci..Stylem, když chceš psa býti, hůl si najdeš

Děkuji moc za názory, Daňulka

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

6x
Já bych se poohlidla po jiné práci. Když se chtějí někoho "zbavit", něco si najdou. Musí to být pro Vás i stresující v takovém prostředí pracovat. Ať uděláte cokoliv, tak Vám to vytkne.

 

vilik*
hodnocení

4x
Chcete názor nebo právní rozbor?
Obecně: Platí Zákoník práce. V něm jsou definovány možné sankce. Způsob komunikace se zákazníkem v něm však nenajdete, jistě je vám jasné proč. Konkrétní pracovní činnost vám vyplývá z pracovní smlouvy a pracovní náplně, požadované postupy u vašeho zaměstnavatele by měly být přesně stanoveny ve vnitřním dokumentu.
Pokud v nich něco není přesně stanoveno a nejde o věc obecné povahy, nelze vás za nedodržení trestat.
Ovšem vyjednávání a obrana už je na vás. Můžete se sice bránit, ale tlak na vás se zřejmě bude stále stupňovat a možná se stejně rozhodnete pro méně pro vás výhodné řešení.

 

hodnocení

0x

Tohle by Vám mohl zaměstnavatel vytknout jen v případě, že by existoval vnitřní předpis, se kterým jste se prokazatelně seznámila, kde by byly způsoby komunikace vypsány jako závazné pro konkrétní situace. Pokud takový předpis není a na základě takových výtek vás přesto propustí, můžete pak dát žalobu na neplatnost výpovědi a máte slušnou šanci, že to vyhrajete. Samozřejmě by nemělo smysl v takové práci zůstávat, ale dostala byste plat za celou dobu toho běžícího soudu.

 

hodnocení

0x

@pletiplot - Tohle by Vám mohl zaměstnavatel vytknout jen v případě, že by existoval vnitřní předpis... kde by byly způsoby komunikace vypsány jako závazné pro konkrétní situace.
Mohl - ale při případném sporu o ne/platnosti výpovědi není soud při svém rozhodnutí nijak vázán výčtem jednání (považovaných zaměstnavatelem za porušení pracovní kázně) uvedeným v interní normě.

Nejsem právník, ale pokud se soud má o něco opřít, tak by to měly být mimo jiné i interní předpisy. Jinak se opírá o vzduch.

danulka
hodnocení

Děkuji moc za rady...Interní předpis, kde by byla přesně předepsána četnost a způsob komunikace ve firmě není.

Nejsem právnička, ale pokud tedy, jak píšete, "soud není nijak vázán výčtem jednání (považovaných zaměstnavatelem za porušení pracovní kázně) uvedeným v interní normě", pak je to celé úplně postavené na nesmyslu, poněvadž jak lze objektivně rozhodnout, jestli byla správně v daný moment "komunikace po e-mailu", nebo "po telefonu", když se celá věc vyřešila a firmě nevznikla žádná škoda...Je to věc názoru každého jedince

@pletiplot - pokud se soud má o něco opřít, tak by to měly být mimo jiné i interní předpisy
Porušení pracovní kázně z pohledu zaměstnavatele nemusí být porušením pracovní kázně z pohledu soudu - a ten má poslední slovo.

jenda2*

Aby došlo k porušení pracovní kázně, musí být nejdříve toto přesně stanoveno. Jinak je to skutečně opírání o vzduch. Babko, zase plácáš blbosti. Každý soud vyžaduje prokazatelné seznámení s vnitřními předpisy a pak posuzuje obecně jednání. Např. zvlášť hrubé porušení pracovní kázně ( napadení nadřízeného, atd.) . Nelze tvrdit, že bylo porušeno něco, co není nějak popsáno.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Pokud vám jde o odstupné, jakože asi ano, tak musíte na každý vytýkací dopis reagovat, podat odpor a bránit se argumenty. Písemně. V opačném případě se to považuje jako souhlas.
vilik*
Jen podotýkám, že možná by v tomto případě mohla tazatelka dojít za vedoucím ihned a nabídla by alternativu, v které po přiznání dostatečného odstupného (řekněme zákonné + nějaký milý příspěvek, ať je prostor pro vyjednávání) odejde v klidu dohodou, v opačném případě by se bránila všemi dostupnými prostředky. Někdy se vedoucí raději dohodne, někdy se v chování vůči navrhovateli alespoň zklidní.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]