Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jakým způsobem se řeší posuzování o nároku na příspěvek na bydlení? Aktuálně jsme v situaci, že ženě pomalu rodičák (resp. bude ho brát cca 1000,-/měsíčně) a tak se dvěma dětmi se každá koruna navíc hodí. Žena i děti mají trvalý pobyt v bytě, kde žijeme, já ho mám jinde. Co jsem se díval na zákon § 7:
(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba...
(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; 1a) podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.
Rozumím tedy tomu správně, že pro posuzování nároku na příspěvek a jeho výši se započítá pouze příjem manželky (rodičovský příspěvek)?
Právě žádost vypisuji pro svou nesvéprávnou sestru.Vyplňují se v podstatě dva formuláře.
Náklady na bydlení a soupis příjmů..Poikud bydlíte ve svém,vykážete náklady na topení,teplou vodu a odpady,+ elektřinu a plyn.vše za jedno čtvrtletí.Vyplňuje se i v případě,druhého bytu.
Druhý formulář sčítá všechny druhy příjmů.Není problém se v něm vyznat.
Vše vyhodnotí pobočka Úřadu práce,kde se podrobně informujete.
JABRAKA
Takže další podvod, manželka bude před úřadem vystupovat jako samoživitelka aby vytáhla od státu co nejvíce dávek. Pokud žijete spolu měla by do přehledu zapsat i vaše příjmy, trvalé bydliště nerozhoduje. Ale to by jste pochopitelně žřejmě nedostaly ani korunu takže radši uděláte podvod.
Opravuji předchozí odpověď - až teď se mi podařilo ověřit "u pramene".
Skutečně se posuzuje podle počtu osob, které mají v bytě trvalého bydliště, váš příjem by se posuzovat neměl - ale žádat může jen nájemník (ten na koho je uzavřena nájemní smlouva), nebo majitel bytu - jste-li to vy, pak manželka žádat nemůže.
A jinak, jak mi důvěrně sdělil "pramen", si máte připravit věrohodné vysvětlení, proč máte TP jinde.
Obávám se, že jste si citovaný § nepřečetl celý:
Z. č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře
§ 7
(2) Společně posuzovanými osobami jsou, není-li dále stanoveno jinak,
c) manželé, partneři nebo druh a družka, nejde-li o rodiče posuzované podle písmene b),
(3) Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o
a) nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče
Přečetl jsem si ho celý. Když to odvodím čistě logicky, tak za rodinu se považuje dle odstavce:
č. 1 - oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, není-li dále stanoveno jinak
č. 5 - všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu
Tzn. podle tohoto 5. odstavce se společně posuzované osoby (manželé, atd.) pro příspěvek na bydlení vůbec nepovažují za rodinu a tím pádem nejsou pro pro příspěvek na bydlení relevantní.
Ale třeba to chápu špatně..
Rodičák je 220tis., jak rychle si ho kdo vybere, je jeho věc. Pokud bude brát 1000Kč, tak už si asi většinu vyčerpala, protože i kdyby měla rodičák do 4let věku dítěte, pořád to vychází měsíčně okolo 5tis. Takže ne, takhle to fakt nefunguje, prožrat na začátku vše a pak jít s nataženou rukou na úřad. Jste-li manželé, tak ani rozdílný trvalý pobyt nepomůže. Jako manžel máte povinnost živit svoje děti i manželku. Pokud manželé nejste, pak možná můžete před úřadem předstírat, že spolu nežijete. Ale já pevně věřím, že úředníci jsou podobnými vychcánky jako vy natolik vyškolení, že toto prokouknou.
Pokud peníze nestačí, co takhle jít do práce? Jasně rodičák není nic moc, ale já jsem se třeba vracela do práce, když bylo prvnímu synovi 2,5roku. S druhým se budu vracet, až mu bude 2 a třičtvrtě. Pokud se nejde vrátit do práce, co takhle brigády? Třeba moje ségra pracuje při vševh svých třech rodičácích brigádně. Vykrývá v létě dovolené, jednou za 14dní si dá o víkendu dvě dvanáctky. Nevěřím tomu, že s dneší mizivou nezaměstnaností a neustálou poptávkou po zaměstnancích, by nic nesehnala. Sednout si za kasu může vždycky každý.
Bohužel neprokouknou, tenhle podvod hraní si na samoživitelku je velice častý. Mám příbuznou která dělá vedoucí sociálního odboru a tyhle podvody jsou u nich na dením pořádku. Bohužel sama úřednice ho neodhalí, nemají kapacitu na to aby každého kontrolovali takže se chodí jen na udání. Má se i kvůli tomu měnit zákon ale to si ještě počkáme zatím pouze spracovávají návrhy. Nicméně doufám že pána někdo udá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.