Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
rád bych se zeptal na situaci která se stala u mě v rodině.
Moje tchýně se svým bratrem měli po smrti svých rodičů (ještě žijí) zdědit barák.
Prarodiče a bratr se dohodli s tchýní že převedou barák již teď na bratra a až poté tchýni bratr častečně vyplatí (200tis).
Barák se převedl už je napsaný na bratra, který te´d řekl že barák je převeden a tchýni nic nedá. u domluvy bylo několik svědků ale nic nesepsali. Tchýně to brala tak že co řeknou to platí.
Je nějaká cesta jak získat peníze? po smrti rodičů už tchýně nárok na nic nemá?
Děkuji
Teoreticky by se paní mohla soudit - pokud tedy bude mít jistotu, že jí dohodu někdo dosvědčí.
Jinak by bylo možno použít ust.
NOZ § 1660
(2) Na povinný díl se započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu; potomku se kromě toho započte i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při započtení se však nepřihlíží k obvyklým darováním.
s tím, že by bylo přikázáno "započtení za delší dobu" - ale to se vyplatí jen tehdy, je-li v dědictví další majetek, protože podle
§ 1658
Započtení na povinný díl nebo na dědický podíl nezakládá povinnost něco vydat, ledaže se jedná o případ uvedený v § 2072.
To znamená, že bratr by nemusel nic vracet/vyplácet, pouze by mohl být snížen jeho dědický podíl, případně by vůbec nedědil.
pride, říkáte: "Je nějaká cesta jak získat peníze? po smrti rodičů už tchýně nárok na nic nemá?"
A ti rodiče již zemřeli? Nebo je to jenom teoretická otázka, co bude až zemřou?
Tak jsem tchýni zavolal a sdělila mi že její rodiče to převedli na ní a jejich syna napůl. A ona pod příslibem peněs svůj podíl přepsala na něj.
To je asi neřešitelné...mám pravdu?
Děkuji
Převedla, respektive darovala svoji polovinu bratrovi dobrovolně a to, že bylo něco slíbeno, zřejmě neprokáže.
Holt ji ta zkušenost, že ani rodině se nemá až tak úplně věřit, stála dvěstě tisíc.
Toto (skoro - je to hodně podobné) se nám v rodině stalo taky. Měl se v budoucnu teoreticky dědit napůl byt, jeden bratr nasliboval otci (věk nad 80 let), že je lepší na něj byt převést hned, že druhého bratra po smrti otce vyplatí. No, co myslíte, vyplatil? Samozřejmě že ne. Lidi jsou svině a kvůli penězům neznají rodinu.
Nám bylo jasné, že druhý bratr nic neuvidí hned, ale co můžete udělat? Říct rodičům, že ten jeden bratr se určitě po jejich smrti zachová jako sviňa?
Bohužel rodiče jsou v tomto často naivní (hlavně důchodci), svým dětem věří a nenapadne je, že jejich dítě je hajzlík, co si byt nechá a na sourozence se vykašle. Stejně tak dětem věří báchorky o tom, jak je lepší byt přepsat ještě před jejich smrtí. Což samozřejmě není. Kdyby byl ten bratr echt hajzl, tak jim může ještě dělat problémy, naschvály, terorizovat je a z baráku je vystrnadit.
@pletiplot - NOZ zná něco jako vrácení daru, kromě toho tohle byl spíš prodej, který nebyl naplněn, i když není to sice v listinné podobě, ale je řada svědků.
Odvolání daru podle NOZ lze pouze "pro nouzi" (§ 2068) a "pro nevděk" (§ 2072) - a podle dostupných informací ani jedno nepřipadá v úvahu.
Nepřevádím nemovitosti denně, ale snad stále platí, že pro zápis do katastru musí být předložena písemná smlouva (darovací, kupní) - kterou paní "svůj podíl přepsala na něj".
My nevíme, co podepsala, ale skoro bych se domnívala, že šlo o darování, i když přiznávám, že je to pouze spekulace z toho, co bylo uvedeno. S kupní smlouvou v ruce by měla výrazně jinou pozici.
Jinak, jak už jsem zmiňovala, možná existuje "řada svědků", ovšem o jejich ochotě svědčit zase nic nevíme.
Dobrý den,
svědek jsem já,moje přítelkyně a oba rodiče, alo tohle by byl boj v rodině a do toho nikdo nepůjde.
Paní podepsala že svůj podíl převádí na bratra ale o penězích byla jen ústní dohoda.
Velká chyba
@pride88 - svědek jsem já,moje přítelkyně a oba rodiče, alo tohle by byl boj v rodině a do toho nikdo nepůjde
No - a jsme u toho, co říkám od začátku. Svědkové by byli, ale svědčit nepůjdou, i když vědí, že se stala sviň nespravedlnost.
V prrvním příspěvku se ptáte: "Je nějaká cesta jak získat peníze?", ale současně ji odmítáte. Lépe řečeno líbilo by se vám, kdyby se to "nějak" vyřešilo bez vaší účasti. Tak to bohužel - a ani toho právníka snad nehledejte, řekne vám to samé.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.