Nejste přihlášen/a.
Mateřský příspěvek neexistuje. Míníte-li peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pak jde o dávku nemocenského pojištění, kterou nevyplácí úřad práce (ÚP), ale OSSZ. O možnosti vyplácení dávek nemocenského pojištění do zahraničí bohužel nic nevím (zkusím k tomu něco najít).
ÚP vyplácí až rodičovský příspěvek, pro jehož přiznání (výplatu) je pokud vím potřebný trvalý pobyt i bydliště rodiče i dítěte na území ČR (§ 3, odst. 1 zákona č. 117/1995 o státní sociální podpoře).
Pozor také na zdravotní pojištění: Pokud byste o dítě do 7 let věku (nebo o více dětí do 15 let věku) pečovala celodenně u nás, byla byste u své zdravotní pojišťovna vedena jako rodič pečující celodenně o dítě a zdravotní pojištění by za Vás hradil stát. Nevím, jak to se zdravotním pojištěním budete mít v případě odjezdu do Vietnamu. A nevím ani, jak to bude se zdravotním pojištěním dětí. > Doporučuji se předem obrátit na svou zdravotní pojišťovnu a dohodnout s ní vše potřebné.
Ve které části VN budete pobývat – ideálně napište město. Byla jste tam někdy, umíte jazyk? Osobně bych s tak malým dítětem této země necestoval, i když tam možná budete mít nějaké rodinné zázemí, i tak je to tam pro matku s dítětem celkem složité a nečekejte takový rodičovský servis jako je v ČR. Nemocnice a hospitalizace je diskuze na delší debatu. U tak malého dítěte ji budete potřebovat, ať chcete nebo ne a nenechávejte tuhle skutečnost na lehkou váhu!
Sice jsme trochu odbočili od Vaší původní otázky a já formuloval příspěvek tak jak je vidno, ale to byl můj záměr Vás více poznat. Vezmu to tedy popořadě.
Osobně si myslím, že Praha není moc reprezentativní město v ČR, pro neznalého a důvěřivého turistu už vůbec ne. Souhlasím, že Praha by se měla hodně inspirovat a dohánět nabídku a kvalitu služeb, které nabízí například Vámi vzpomínané letovisko Danang. Myslím, že obě města lze vzájemně porovnávat pro stejnou velikost a turistickou atraktivitu.
Kde berete jistotu, že máte nejlepší pojištění? Vždy se najde situace, kterou nebude chtít pojišťovna proplatit, jelikož se snaží vydělat. Jistě jsou i hodně drahá pojištění na veškeré možné situace a komplikace, ale ty jsou cenově někde jinde a pro dlouhodobý pobyt se nevyplácí volit. To jistě není Váš případ. Nějak jsem nepochopil, co chcete větou sdělit, jelikož si pletete pojem nemocnice a klinika. Pokud vezmu veřejné zdravotnictví a tím myšleno celkově veřejné nemocnice, u nás je bohužel celkový systém lépe vyřešen. Asi jste tam nikdy nezažila nějaký vážnější zdravotní problém a s tím spojené problémy co do papírování, vyjednávání a hlavně přístupu k Vám jako cizinci (situace se mění, pokud umíte dobře vyjednávat a znáte místní jazyk). Vy se zřejmě bavíte o soukromých nemocnicích. Ano, ty jsou tam na velice dobré úrovni stejně jako u nás, kde si službu a nadstandardní servis zaplatíte a přeplatíte. K tomu nepotřebujete být ani pojištěna.
Zázemí jsem myslel z pohledu matky a novorozeného dítěte. Pokud nemáte VN občanství, nebo alespoň Vaše dítě, instituce se na Vás jako cizince dívají jinak a zdaleka nenabídnou takové automatické věci, jako se nabízí v ČR. Tím bychom mohli připomenout třeba ty rodičovské příspěvky, na které se dotazujete. Ve VN nejsou žádné. Dále bych mohl vzpomenout klima, jiný druh a složení potravin, rozdílné hygienické návyky... Danang je turistické letovisko, že kterého oblast max.těží, nic se tam nevyrábí a turismu je uzpůsobeno vše. Hlavní klientelu tvoří amící a rusové. V případě nějakého papírování vždy musíte navštívit buď HCM nebo Hanoi, kde sídlí veškeré instituce.
Vietnam je komunistický stát, to je realita. Sice je tam komunismus mnohem benevolentnější, než byl u nás, to mohu potvrdit. Mnohdy tomu ani nenasvědčuje, že má stát komunistická pravidla. Nesmí se tam to, co nedovoluje stát, stejně jako u nás. Pokud srovnávám komunismus ve VN nebo v Číně, čínský pohled na komunismus vychází pro jeho obyvatele větším o mezením. Evidentně jste asi nikdy nemusela něco řešit přes úřady a něco vyřizovat (řidičák, změna adresy, koupě auta, vycestování do jiné země...), jinak byste nenapsala to, co jste napsala. Tam teprve poznáte toho komunistického šotka. Je ale faktem, že mnohdy tamní vyřízení nějakých dokumentu tvá kratší dobu než je tomu v ČR, úředníci se tam chovají lépe a nekladou na Vás takové byrokratické nesmysly.
Tomu se mi nechce věřit, že se tam domluvím anglicky. To snad všude ve světě. V Danangu obzvlášť, jelikož je turisti živí. To by bylo špatné, kdyby se nebyli schopni domluvit se svými chlebodárci. Mimo větší města, neturistické oblasti kde cizinci nemají potřebu jezdit, nebo na úřadech je situace naprosto jiná. Je ale faktem, že jsou co do vybavenosti angličtiny na mnohem větší úrovni než Češi.
"Prvni si o zemi neco zjistete..." Tak Vám přejí pěkné zjišťování nové kultůry a málo problémů, já úž to nemám zapotřebí a užívám si již objeveného.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.