Rozdělí soud sourozence?

Od: Datum: 07.11.12 08:40 odpovědí: 3 změna: 07.11.12 13:39

Chtěla bych se zeptat, zda jste se někdy setkali (nebo jestli jste o tom neslyšeli) s tím, že soud v rozvodovém řízení nařídil rozdělení sourozenců - myšleno jedno dítě s otcem, jedno s matkou.

Kamarád se rozvádí a chtěl by děti do péče (opravdu o to dost stojí) - má dva syny (5 a 7 let), manželka samozřejmě také. Navíc ona se chce s dětmi odstěhovat 200 km od jejich současného bydliště, takže on na to rozhodně nechce přistoupit. Dohoda není možná. Teď padla i možnost, že by bratry rozdělili - starší by šel s otcem a mladší s matkou. V tomto případě by se ale kamarád raději péče vzdal, než aby je rozdělil.

Nyní ale neví, zda by mohl soud rozdělení nařídit? Pokud ano, mohl by kamarád pak své stanovisko změnit a ustoupit, že to raději než je rozdělit, aby byly s matkou?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.11.12 08:58
avatar

Dobrý den. Toto se děje jen ve výjimečných případech a to tehdy, pokud může být oddělená výchova sourozenců vhodnějším opatřením. Například tehdy, jestliže nezletilé děti týchž rodičů vyrůstají už delší dobu odděleně a přivykly různému výchovnému prostředí, popř. jestliže oddělená výchova nepovede ke ztrátě vzájemného soustavného kontaktu nezletilých dětí a přispěje k úpravě vztahů rodičů a k usnadnění výchovného působení obou rodičů na společné děti apod. To zřejmě není ale tento případ. V zájmu udržení rodinných vazeb se zásadně dává přednost svěřování sourozenců do výchovy jednomu z rodičů, protože zájem dětí na udržení sourozeneckých vztahů převažuje nad zájmem rodičů. Takže soud vždy rozhodne v zájmu dětí. Ustoupit od svého stanoviska Váš kamarád může, vždycky existuje prostor pro dohodu mezi rodiči. Nemyslím si, že soud sourozence rozdělí tak snadno, je to opravdu jen výjimečně.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: drejdl*
Datum: 07.11.12 09:24

Rozdělení sourozenců je možné a stává se to. Například v případě většího věkového rozdílu mezi dětmi či v případě značné fixace jednoho z dětí na některého rodiče. Také je přihlíženo k okolnostem dalšího života rodičů, pokud například jeden z nich nemá příslušné podmínky pro zabezpečení psychiockých i materiáolních potřeb dítěte.

Sám jsem příkladem rozdělení sourozenců, s bratrem jsme byli rozděleni (mně 14, bratrovi 10), žádné psychické trauma se nekonalo, když jsme oba měli rodiče a vídali jsme se občas.

doplněno 07.11.12 10:59:

omlouvám se za ty překlepy, úplně se stydím *blee*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.11.12 13:39
avatar

Ano, vcelku nedávno se tak stalo kamarádce od kamarádky (znáte to:)). Dvě dcery, tuším 4 a 10 let nebo tak nějak, jednu svěřil soud matce, jednu otci. Bez ohledu na to, že holky jsou na sebe vcelku silně vázané. Za vším byla schválnost otce, aby co nejvíce ublížil. Za dva měsíce od odstěhování otce se starší dcerou je známá potkala - starší holčička ohromné kruhy pod očima, vyhublá, troska. Bydlí asi 120 km od matky a druhé holčičky. I tak někdy dopadá "chytré" nařízení soudu.

Ustoupit, resp. stáhnout žádost o přidělení do péče lze, pokud není dohoda možná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.