Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
blíží se státnice a já již přemýšlím, co bude dál. Rád bych požádal o radu zkušenějších a moudřejších, rodiče mi v tomto moc nepomohli, protože sami nevědí.
Jsem studentem VUT v Brně, konkrétně IT. Obor mě baví, dost mě zajímá, vím, že mě bude práce naplňovat. Ten obor má samozřejmě i jednu zřejmou výhodu - finance. V dnešní době jsou lidé v IT hodně žádaní. Po škole očekávám nástupní mzdu okolo 30 K hrubého, po dvou letech 45 K (Brno). Pokud to výjde, budu mít i jeden projekt, který bude prakticky pasivním výdělkem okolo 10 K čistého. Tím se nechci vytahovat ani nic takového, zas takové terno to není, spíš je to důležité pro další kalkulace.
Protože si budu hledat práci ihned po promocích, je na čase už teď přemýšlet o tom, kde budu bydlet. Brno se mi líbí, rád bych si našel práci právě tady – ale co bude v budoucnu? Kdo ví. Je možné, že v rámci kariéry se budu chtít později přesunout do Prahy nebo do zahraničí. Umím plynule Anglicky a Německy, přemýšlel jsem o Anglii nebo Německu.
A teď k problému, který řeší asi všichni na mém místě – hypotéka nebo pronájem? Vadí mi, že mě hypotéka přiková na jedno místo na 15-20 let... rodiče mi řekli, že si s tím nemám lámat hlavu, že ten byt můžu klidně pronajmout a žít jinde. Já ale vím, že to tak jednoduché není, protože jsem bydlel v jednom studentském bytě a mluvil jsem s jeho majitelem. Vím, že s tím měl dost starostí, společenství vlastníků, hledání nájemců, vybavení bytu, údržba bytu, stížnosti sousedů... pořád s tím bytem měl práci, ačkoliv v něm sám nebydlel. U pronájmu ale zase peníze "vyhodím oknem" - nemám z nich nic - jen to "bydlení" v danou chvíli. Žádná "hodnota", která by mi zůstala. Nechci žít z měsíce na měsíc, myslím si, že nemovitost je dobrý statek pro uchování financí v čase.
Co se týká té hypotéky, vím, že se teď zvyšovaly úrokové sazby a zpřisňovaly podmínky. Co jsem se díval, většinou chtějí už nějakou bonitu (např. úvěrovou historii) a také třeba 15 % hodnoty nemovitosti složené předem...
Rád bych vás seznámil s mým scénářem a budu moc rád za jakoukoliv kritiku, co si o tom myslíte atd...
Fáze 1 – PO ŠKOLE
Jakmile odstátnicuji, přestanu bydlet na kolejích. Našel bych si nějaké spolubydlení v místě, kde bych si teoreticky i našel práci, není problém ale dojíždět MHD. Brno zas tak velké není.
Jednalo by se o spolubydlení, nejspíše samostatný pokoj a na bytě bych bydlel s dalšími cizími lidmi, převážně studenty. To by mi nevadilo, jsem na společnost zvyklý, přítelkyni nemám, můžu klidně být v pokoji a sociální zařízení bytu sdílet. Nemám s tím problém. Samostatný pokoj se pohybuje okolo 5.000,- / měsíc se vším vč. služeb a internetu.
Na tom bytě bych byl tak dlouho, dokud bych si nenašetřil dostatek na složení té počáteční částky pro hypotéku. Nesmí to být ale příliš dlouho, rád bych se vyhl nějakému výraznějšímu znehodnocení pod vlivem inflace a investice řešit nechci. Pokud bych později kupoval byt např. 3+1 (rád bych spíše větší byt, protože v budoucnu určitě chci rodinu) v Brně, tak takové byty se pohybují okolo 4 M, za pár let i 5 M. Na nějaké nárazové zlevnění vlivem případné krize spoléhat nebudu. Musel bych si tedy našetřit řekněme 600 000,-, předpokládejme, že bych měl čistý měsíční příjem po nástupu 23.000,-, rok po nástupu 27.000, dva roky po nástupu 32.000. První rok bych našetřil 12x 7.000 = 84K, druhý rok 12x 10.000 = 120K, třetí rok 12x 15.000 = 180K, čtvrtý rok dejme stejně, 180K. To je skoro oněch 600K. Takže bych musel 4 roky tímto způsobem šetřit, abych si vůbec mohl hypotéku dovolit. Mzdu budu mít nejspíše trochu vyšší, nicméně chci se spíše držet při zemi.
Fáze 2 – HYPOTÉKA
Po těch 4 letech bych se přestěhoval do vlastního bytu na hypotéku. Hypotéku jsem zkoušel v různých kalkulačkách a takhle mi to vyšlo:
Výše hypo: 3,4 M
Hodnota nemovitosti: 4 M (to je dost optimistické)
Doba splácení: 20 let (vyšlo mi, že můžu až 36 let, úroky jsou už ale úplně někde jinde)
Měsíční splátka: okolo 20 K / měsíc (cca 1 M celkem zaplatím na úrocích)
Samozřejmě je to jen opravdu velmi hrubý náčrt... cena bytu za 4 roky nejspíše poroste a nikde nemám řešeno např. vybavení bytu, které je nutné pro můj další plán.
Bydlel bych v mém 3+1. Splácel bych hypotéku. Dát ale každý měsíc 20 tisíc je už tak dost velké sousto (pro jednoho) - a navíc bych se rád pokusil dávat na úmor co nejvíce peněz, protože za 20 let na úrocích zaplatím opravdu hodně. Neřeším teď fixaci ani nic podobného, do detailů jsem zatím nezajížděl.
Můj plán je, že bych bydlel v jednom z pokojů a zbylé dva pokoje pronajmul – třeba lidem, se kterými jsem již bydlel ve fázi 1. To by byl příjem cca 10.000,- měsíčně, který bych celý použil na úmor hypotéky. Samozřejmě bych musel řešit i daně, všechny poplatky, fond oprav atd... ale v tu dobu bych už si to mohl vzhledem ke mzdě dovolit.
Fáze 3 – Budoucnost
Samozřejmě je s tím vším spojeno nějaké riziko, např. že se mi něco stane, že nebudu mít práci, atd... ale s tím rizikem do toho jdu. Jiná cesta mě zatím nenapadla. Třeba si po čase najdu přítelkyni a ta mi možná s nějakou tou korunou pomůže. Tohle se plánovat nedá.
Můžu se třeba přestěhovat jinam a mít na krku hypotéku za nemovitost, ve které sám nebydlím. Pak by se mi asi vyplatilo více pronajímat ten byt jako celek, protože třeba taková rodina mi přijde jako mnohem jistější a stabilnější nájemník než 3 různi lidé, kteří se navzájem ani neznají.
------------
Rád bych slyšel váš názor, cokoliv vás napadne. Je dost možné, že ta představa je úplně zkreslená, že mám jen růžové brýle, že jsem na spoustu zásadních věcí zapomněl atd...
Budu moc rád, když mi jakkoliv pomůžete, na co se zaměřit, odkazy na dobré články s problematikou, co vše si musím nastudovat, co je dobré vědět... případně mě i tvrdě zkritizujte, pokud je to úplná pitomost - napište proč, kde jsem udělal chybu, co byste řešili jinak atd... Nemám žádné ekonomické vzdělání.
Nebo pokud máte jiný nápad jak to řešit, dejte mi prosím vědět. Přijde vám nájem výhodnější než hypotéka? Zdůvodněte a klidně se rozepište, rád si to přečtu.
Žádám vás o radu jako zkušenější a moudřejší lidi, kteří třeba již sami bydlí ve vlastním.
Dnešní doba je šílená, mí rodiče se nad tím pozastavují a nechápou, jak to mají mladí lidé zvládat. Oni sami byt dostali (táta dělal horníka) a tak jim tyhle starosti odpadly. Říkali mi samozřejmě, abych nebydlel v Brně, ale spíše se poohlédl po bydlení v levnějších lokalitách. Já ale na Brnu trvám, alespoň prozatím. Pokud se někdy budu z Brna přesouvat, tak už jen do většího města.
Moc děkuji za přečtení a za Váš čas
Dobře, je fajn plánovat. Nemáte tam variantu, že se za půl roku zamilujete a za rok bude mimčo. Tedy další náklady a ten byt 3+1 bude potřeba brzy.
Těch deset tisíc vedlejší příjem myslíte pronájem dvou pokojů? Ty by přicházely v úvahu až později, nelze s nimi počítat hned ze začátku.
Pokud budete bydlet v centru Brna, tak to auto bude třeba zbytečné /vypustila bych ho, až podle skutečných financí a potřebnosti/, ale třeba bude potřeba kvůli vašim rodičům - častější návštěvy a výpomoc jim. To bych nechala otevřené.
------------------------------
Zaměstnání hledejte již teď. Nějaká firma si ráda počká.
Jsou zaměstnavatelé - mají málo zaměstnanců, kteří nabízejí ubytování a někteří i byt.
Škoda, že trváte na tom Brně. Mohl byste po škole na chvíli do Prahy. Přece jenom se tam nabízejí větší peníze i když náklady na život jsou také vyšší.
Na generální ředitelství /Praha/ hledají systémové specialisty i absolventy a plat je neuveden - tedy smluvní mzda.
--------------------------------------------
Zaměstnání ve státní správě také přináší mnohé benefity a možnost získání bytu.
Vidím to u nás ve městečku u Prahy. Bytový fond je sice malý, ale státní zaměstnanci mají přednost /vše podle zákona, samozřejmě/
nsp.cz/... Zde mzdové rozsahy IT pracovníků.
Na stavební spoření jste se díva? Jeden čas bylo pro žadatele velmi žádoucí mít tento produkt, nevím samozřejmě jak je to dnes, kdy se všechno o hledně hypotéky mění.
Například jsem měla rozkliknuté tohle - generálním ředitelství - SŽDC szdc.cz/...
Chcete šetřit, ale nějak nepochopím tohle :
1 rok plat 23tis + možná 10tis, 5 tis za spolubydlení = 18 tis (+10 tis). Šetřit hodláte 7 tis. Na vaši útratu pro jednu osobu vám zůstane 11 nebo 21 tisíc. Za co chcete 11 tisíc utratit? Strava, oděv i kultura to jen nebude, pokud chcete šetřit . Vím, dá se utratit daleko víc, ale když na to mám. Tomu neříkám šetření.
Proč brát hypo na 3 + 1? Začít třeba v garsonce a až na to budu mít a budu mít potřebu, tak si pořídím větší bydlení. Třeba půjdete do zahranicí. Garsonku lépe pronajmete jednomu člověku jak 3 + 1 6 študákům.
Táta má pravdu, není třeba bydlet ve středu Brna, MHD jezdí často i do okrajových částí města. Zde byt pořídíte za daleko menší peníz.
Nebylo myšleno mít několik nemovitostí, ale malou prodat a pořídit větší.U tohoto postupu nemusí být žádné ztráty.
Vlastně není se na co ptát, vy jste rozhodnut a jakékoliv jiné představy odmítnete s důvodem, že to nejde.
Dobrý den,
má to svůj důvod - pár tisíci chci podpořit rodiče, otec měl úraz a máma je v domácnosti. Nemají sami skoro žádné peníze a sourozenci se na ně vybodli, bohužel. Také si chci vytvořit nouzovou rezervu. A v mém oboru je nutné být mobilní, tedy nějaký ten automobil, nic extra, do 30-50 tisíc.
Samozřejmě, že si můžu kdykoliv odkládat víc, držel jsem se při zemi, protože člověk nikdy neví, jak na tom bude. Podle mě je lepší být trochu pesimistický, zvlášť co se týče plánování do budoucna.
Mohl bych si vzít hypo na garsonku, pak se přesunout do většího a vzít další hypo. Ale s tím by se samozřejmě i zdvojnásobily náklady, daně, výbava bytu a starosti všeobecně. Nechci mít několik nemovitostí, je to pro mě až příliš velké riziko.
To s tou okrajovou částí města zvážím, to mě nenapadlo. Táta mluvil spíš o menším městě... zase záleží, jaký bude dojezd. Nehodlám dojíždět hodinu denně tam a hodinu denně zpět. Můj čas má mnohem větší cenu, než jej ztrácet tímto způsobem. Jediné pozitivum by bylo, že bych se mohl během cesty v MHD vzdělávat, např. číst odbornou literaturu (pro budoucí certifikace).
Každopádně moc děkuji za reakci, klidně se dál ptejte, budu rád!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.