Nejste přihlášen/a.
Měla bych také dotaz. Jak by se řešilo majetkové vyrovnání manželů po rozvodu, když jsme bydleli v domku u mé babičky, která mi pak dům darovala. Manžel ví, že na dům nemá nárok, ale chce vyplatit za práci, kterou na domě vykonal. Domek jsme rekonstruovali z peněz babičky, která je již posmrti. Má na něco nárok a jak by se toto řešilo?
Lenka
Dobrý den,
přesně tak jak říkáte, podle §143 odst.1 písm. a Občanského zákoníku nepatří do společného jmění manželů majetek nabytý dědictvím - tedy pokud byl dům po celou dobu napsán na Vaše jméno v katastru nemovitostí, tak na jeho část nárok nemá. Ohledně druhé čáasti a tedy peněz a případných prací na domku, zde se bude velmi těžko prokzaovat zda a kolik napracoval (leda že by si vedl nějaký deník), kolik bylo pěněz vloženo z jeho majetku atp. §149 odst. 2 Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek a je povinen nahradit, co ze polečného majetku bylo vynloženo na jeho ostatní majetek. Tučně vyznačená věta dává nárok manželovi na možné náklady, které byly vynaloženy na případné opravy domu z jeho penez či Vašich společných peněz.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.