Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer,
Chci se zeptat na věc týkající se trvalého pobytu (trvalé bydliště). Otec má nájemní smlouvu k užívání bytu v osobním vlastnictví (V nájemní smlouvě není uveden počet osob povolených k pobytu v daném bytě). Já u otce bydlím už nějaký čas a brzo si zde nastěhuji přítelkyni a chceme si zde oba přihlásit trvalý pobyt. Co je pro to potřeba udělat? Bude stačit nájemní smlouva (kde naše jména nefigurují), případně souhlas majitele? Nebo je potřeba nová nájemní smlouva?
Děkuji za odpovědi
Byt je otcův a ten musí dát souhlas. Nejlepší je jít s ním na matriku. Tak jsme to udělali před lety. Snad se nic nezměnilo. Počkejme, jak odpoví jiní.
Obecně nemusí dávat majitel bytu souhlas, ale žadatel musí prokázat, že má právo tam bydlet. Buď vlastní tu nemovitost, má nájemní nebo podnájemní smlouvu nebo souhlas majitele. Ve vašem případě bude nejjednodušší ten souhlas.
liska5 - Přehlédl jste větu: "Otec má nájemní smlouvu k užívání bytu v osobním vlastnictví". Takže byt není otcův a souhlas musí proto dát pronajímatel (tedy majitel ) bytu.
Kdyby se mi takhle někdo bez mého souhlasu nahlásil do bytu, byl by to spolehlivý způsob, jak nájemní smlouvu pro nájemce bez náhrady ukončit (případně neprodloužit).
Záleží na dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem. V případě přihlášení partnerky, či rodinného příslušníka, pravděpodobbně problém nebude a stačí to ošetřit dodatkem nájemní smlouvy. Rozhodně bych to nedělal bez pronajímatelova vědomí. On Vám v přihlášení sice nezabrání, ale nic ho nepřinutí prodloužit nájemní smlouvu s otcem (předpokládám, že má smlouvu na dobu určitou). Mohli byste tak všichni skončit na ulici.
NOZ § 2272
(1) Nájemce má právo přijímat ve své domácnosti kohokoli. Přijme-li nájemce nového člena své domácnosti, oznámí zvýšení počtu osob žijících v bytě bez zbytečného odkladu pronajímateli; neučiní-li to nájemce ani do dvou měsíců, co změna nastala, má se za to, že závažně porušil svou povinnost.
(2) Pronajímatel má právo vyhradit si ve smlouvě souhlas s přijetím nového člena do nájemcovy domácnosti. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou anebo další případy zvláštního zřetele hodné. Pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná forma.
(3) Pronajímatel má právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.
Z. č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel
§ 10
(6) Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen
c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.