Nejste přihlášen/a.
Rád bych věděl zda má bývalá manželka, která má částečný ID po rozvodu nárok na alimenty/pro sebe/, které na mě požaduje.Dík za vaše odpovědi.
Název částečný důchod u nás již neexistuje. Pokud má ID 1. nebo 2. stupně předpokládá se u něj, že je důchodce při pobírání tohoto schopen pracovat, či podnikat. Výdělečná činnost není nijak omezena jak výši výdělku, tak odpracovanými hodinami. Tyto důchody nejsou tak vysoké, aby pokryly všechny životní náklady. Vlastně i při pobírání ID 3. stupně lze za mimořádných podmínek pracovat /ten který důchodce to má výslovně v posudku uvedeno, jinak se to neuvádí/.
A pokud paní i při tomto nižším, přiznaném stupni ID nezvládne pracovat a její schopnost pracovat významně poklesla, tak má možnost zažádat o přezkum svého zdravotního stavu. Je-li u paní zhoršení zdravotního stavu nejméně o 70 %, tak ať se poradí se svým ošetřujícím lékařem.
Jinak alimenty může požadovat, záleží na konkrétní životní situaci.
Podle mne nárok na výživné od vás nemá. Při 1. a 2. stupni ID se musí pracovat neboť jinak se roky nezapočítávají do důchodu. POkud není schopna pracovat z důvodu zdravotního stavu, má nárok na ID 3.stupně.
Jiná situace by byla taková, kdyby manželka měla 3. stupeň a byl by důchod tak nízký, tak by jste jí mohl doplácet.
Nechce-li osoba při pobírání 1. a 2. stupně ID pracovat, je to její volba.
Na takto položenou otázku nelze bez znalosti konkrétní situace odpovědět - obecně platí
NOZ § 760
(1) Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.
(2) Při rozhodování o výživném nebo o jeho výši vezme soud zřetel, jak dlouho rozvedené manželství trvalo a jak dlouho je rozvedeno, jakož i zda
a) si rozvedený manžel neopatřil přiměřené zaměstnání, přestože mu v tom nebránila závažná překážka,
b) si rozvedený manžel mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem,
c) se rozvedený manžel podílel za trvání manželství na péči o rodinnou domácnost,
d) se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu, nebo
e) je dán jiný obdobně závažný důvod.
(3) Pro vyživovací povinnost rozvedených manželů platí obdobně obecná ustanovení o výživném.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.