Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,prosím o radu : manžel pracuje jako recepční a má v pracovní smlouvě hmotnou odpovědost za areál, v němž pracuje /neví, zda se hmotná odpovědnost týká i vozů, motocyků,.. v garáži areálu, ve smlouvě toto není/. Nicméně minulý týden pronikla do garáže objektu ve chvíli, kdy z ní vyjíždělo auto, cizí osoba a odpojila funkci zavírání dveří garáže. Na recepci bylo ve v pořádku, jako kdyby byla vrata zavřená, žádný alarm. Vše bylo jako vždy.
Nicméně v noci se pachatel na místo již otevřenými vraty vrátil a odcizil drahou motorku /majitelem nepojištěnou/.O tom, že jsou vrata otevřená, jsem neměl tušení, protože jsou umístěna do ulice. Krádež jsem zjistil až druhý den ráno s majitelem motocyklu a z kamerových záznamů.
Vše bylo oznámeno na Policii, prohlédnuty kamerové záznamy.V garáží běžně parkuji zaměstnanci firem z areálu a motorka patřila člověku, který zde i bydlí. Nevím, zda umístění motocyklu měl dovoleno majitelkou celého areálu.
Manžel má obavy, zda jednat o práci a jednak o to, zda krádež nebude muset platit.
Smlouva za hmotnou zodpovědnost by měla být podle mne sepsána zvlášť a pracovní smlouva též zvlášť. Tam by mělo být přesně formuováno,zač vše zaměstnanec zodpovídá,v jakém rozsahu atd. Nejlepší by bylo vzít smlouvu a zajít za právníkem,poradit se... Jde o to,jestli je vaší povinností i obchůzka garážových prostor,nebo jesti máte na recepci možnost sledovat kamerový záznam. Musel by jste vy nebo někdo jiný cizí osobu vidět.
Paní Stanislavo,
patřila k manželovým povinnostem kontrola areálu? Jestli ano, neobstojí podle mne tvrzení, že neměl tušení o otevřených vratech do garáže.
Mohu Vás uklidnit, manžel krádež hradit nebude, protože krádež lze pouze provést → nelze ji (u)hradit. Je však možné, že bude muset zaměstnavateli uhradit škodu, způsobenou zanedbáním pracovních povinností. V tom případě zaměstnanec za škodu odpovídá do výše 4,5násobku svého průměrného výdělku.
K »hmotné odpovědnosti« → to je dřívější obrat. Dnes lze uzavřít dva typy dohody, oba je nutné uzavřít písemně. První je dohoda o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování, která se uzavírá v případě, že zaměstnanec pracuje s hotovostí, ceninami, zbožím, zásobami materiálu apod. Druhá je dohoda o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí.
V obou případech zaměstnanec odpovídá za hodnoty/věci, které mu byly předány proti podpisu a zaměstnavatel by musel zaměstnanci vytvořit takové pracovní podmínky, aby zaměstnanec mohl dohodu plnit.
V obou případech zaměstnanec odpovídá za škodu za svěřené hodnoty či věci v plné výši. Pokud ale zaměstnanec prokáže, že schodek či ztráta vznikl/a zcela nebo zčásti bez jeho zavinění, zprostí se zcela nebo zčásti povinnosti nahradit schodek na svěřených hodnotách (ztrátu svěřené věci).
Oprava (prsty byly rychlejší než hlava) poslední věty: ani ztrátu nelze uhradit → lze uhradit hodnotu ztracené věci.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.