Nejste přihlášen/a.
Podpora v nezaměstnanosti má sloužit k zabezpečení uchazečů o zaměstnání, registrovaných na úřadu práce a hledajících zaměstnání. Pokud by Vaše partnerka měla rizikové i druhé těhotenství, nebyla by uchazečkou o zaměstnání (=nemohla by nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání) a ÚP by ji nemohl zaevidovat.
I nemocenské je dávkou nemocenského pojištění. Jestli Vaše partnerka nebude zaměstnána, nebude ani nemocensky pojištěna. Proto by neměla nárok na žádnou dávku nemocenského pojištění (jak píšete, "byla by doma bez koruny").
Jestli skončilo (nebo má skončit) zaměstnání Vaší partnerky, bylo by rozumnější si rodičovský příspěvek rozplánovat na delší dobu (nižší částky měsíčně) → tak, aby Vám vyšel až do nástupu na další rodičovský příspěvek.
Po skončení péče o dítě bývá nárok na tzv. minimální podporu stnovenou z průměrné mzdy v národním hospodářství za I. až III. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. Pohybuje se kolem 4 tisíc měsíčně a postupně se snižuje.
Ano, při splnění potřebných podmínek je to pravda.
Po skončení pobírání rodičovského příspěvku je sice možná evidence na ÚP, ale ta je spojena s plněním povinností uchazečů o zaměstnání, s povinností hledat si zaměstnání a s nemožností odmítnout zprostředkované zaměstnání.
Máte zajištěno hlídání, aby partnerka mohla po 8 nebo 11 měsících nastoupit do zaměstnání?
Evidence na ÚP má smysl jenom pro lidi, kteří opravdu hledají zaměstnání. Pokud by Vaše partnerka chtěla být s dítětem doma dále, pak už "zadarmo". Musela by se přihlásit u své zdravotní pojišťovny jako rodič pečující celodenně o dítě a stát by za ni hradil zdravotní pojištění.
PPM je dávkou nemocenského pojištění a pro její přiznání je potřebná účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dnů před nástupem na PPM. Na nemocenském pojištění jsou účastni pouze zaměstnanci (povinně) nebo OSVČ (dobrovolně).
Pokud by Vaše partnerka nebyla němocensky pojištěna, měla by od porodu druhého dítěte nárok na rodičovský příspěvek. (Ten se vyplácí vždy jen jednou → na nejmladší dítě v rodině.)
Není důvod brát podporu. Partnerka neochrnula a není nyní na invalidním, ani se jí nestala nešťastná situace a nezůstala bez práce bez vlastního pochybení. Jen jste se rozhodli založit rodinu, tak jako spousta jiných mladých párů. Teď přichází na řadu vaše zodpovědnost a náklady na vaší rodinu si platit ze svého, přece vám peníze na prcky nebudou dávat sousedi. Podpora je míněná pro naprosto odlišné případy, kdy se člověk ocitne v nouzi. Založení rodiny je běžná událost a také se na ní dlouho dopředu šetří.
Nikdo netvrdí, že jste cikáni a děláte něco špatně, když se ptáte. Rodičák v ČR je jeden z nejbenevolentnějších na světě. Obyčejně ženy odchází zpět do práce (nebo zkrátka přestanou brát peníze od státu) klidně i 3 měsíce od porodu. Možnost být doma s dítětem je určitě skvělá a pro rodinu přínosná, ale musí si to tak rodina zařídit sama už dopředu. Tak jako jinde ve světě i v ČR pokud chce být matka dlouho doma, musíte si to hradit ze svého, mít našetřeno dopředu. Proto si většina žen vypočítá nejnižší příspěvek měsíčně a má ho jako plus k manželovu platu a vlastním drobným přivýdělkům. Jsou i ženy, co zůstanou s dětmi doma celý život, ale neplatí jim to samozřejmě celá ulice, platí to zaměstnaný muž. Nárok máte na mateřskou, na porodné, na nějaké to dočasné minimum, jak je zde zmíněné, ale nikdo vám nic jiného platit nebude.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti - tady zopakuji po kolegovi - mohou získat lidé vedení na ÚP, kteří mají řádné odpracováno a nyní se ocitli bez prostředku. Příklad - když jsem dostudovala, měla jsem problém 2 měsíce sehnat práci. Na ÚP jsem byla vedena, ale nárok na podporu jsem neměla, protože jsem předtím neměla odpracováno minimum, jen klasické studentské brigády. I ty dávky jsou zkrátka limitované.
Dobrý den,
pokud skončí rodičák a paní se přihlásí na ÚP, tak podpora bude počítána ze základu, první dva měsíce kolem 4000, pak se snižuje, když netrvá pracovní poměr. Nastoupí na pár dní do práce a pak teprve šla na ÚP, počítala by se podpora ze mzdy. Pro nárok na PPM musí mít paní 270 dnů, za 2 roky. Když nebude nárok, tak se hned bere RP. Myslím, že na vyčerpání RP po dobu 8 měsíců, musí být vysoký příjem, nejsem si jistá, ale mél by být nárok na PPM, protože výše RP může být maximálně vysoká tak, jako PPM.
Kdyby otěhotněla v průběhu první RD, tak taky záleží jestli byl u prvního těhotenství nárok na PPM a stále trvá pracovní poměr, pokud trvá, bude stejná PPM jako u prvního
RD je rodičovská dovolená. Je to volno, o které partnerka požádala u svého zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek je něco jiného. Mimochodem, o jak dlouhou rodičovskou dovolenou požádala partnerka u svého zaměstnavatele? protože pak by se měla do zaměstnání vrátit. Proč by tedy chodila na úřad práce,když její pracovní poměr trvá?
Zkuste to udělat třeba jako moje sestra. Sice má už třetí dítě a momentálně je soustavně doma již šestý rok a ještě další čtyři bude, ale celou dobu chodí brigádně pracovat do lékáren. Jednou za čtrnáct dní si střihne o víkendu dvanáctky, k tomu vykrývá letní dovolené. O víkendu se stará o děti jejich otec. Ona si odpočine od rodiny, neztratí kontakt se svojí prací a ještě přispěje do rodinného rozpočtu. O děti a domácnost se po tu dobu postará manžel.
Dnes je minimální nezaměstnanost, práci sežene každý, kdo pracovat chce, byť by byla mimo obor nebo nekvalifikovaná. Všude kolem vidím inzeráty hledáme prodavačku pro tuto prodejnu. Úřad práce opravdu není pro ty, kdo nejsou připraveni do práce druhý den nastoupit. To by bylo moc hezké, být doma s dítětem a pobírat podporu od státu. Máte právo si zvolit výši rodičovskéhi příspěvku, pokud tomu plat partnerky odpovídal. Na tu nejvyšší částku nedosáhne každý. A pak máte právo a povinnost živit svojí rodinu.
Reaguji na příspěvky tazatele z 5. IX. 2018 v 19.11 a 6. IX.2018 v 6.42
Je důležité odlišovat mateřskou (MD) dovolenou od PPM a rodičovskou (RD) dovolenou od rodičovského příspěvku (RP) → jde o čtyři různé věci.
Mateřskou a rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel. PPM je dávka nemocenského pojištění a nárok na ni má ten, kdo je nemocensky pojištěn. RP je dávka státní sociální podpory, na kterou má nejpozději od porodu nárok každá rodina.
Za dobu čerpání mateřské dovolené navíc vzniká nárok na dovolenou, kterou lze čerpat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.
***
Jestli uvažujete o druhém dítěti, bylo by rozumnější zaměstnání nekončit. Nemocenské pojištění by se na dobu mateřské a rodičovské dovolené přerušilo, ale trvalo by. Pokud by potom maminka z rodičovské dovolené nastupovala na další MD + PPM, měla by nárok na totéž jako u předchozího dítěte.
Pokud ale dá výpověď, dostane na ÚP podporu kolem 4.000 Kč (minimální podpora se stanoví stanoví se pro všechny stejně) a potom až od porodu RP. Odpadl by nárok na MD i RD, na PPM i na placenou dovolenou.
Rozumnější by podle mne bylo výpověď dát až tak dva/tři měsíce před koncem druhé rodičovské dovolené. Do té doby je pro maminky výhodnější zůstat v zaměstnání.
***
Výše rodičovského příspěvku nesmí překročit 70 % vyměřovacího základu → tj. z částky, z níž se počítá PPM. Vaše partnerka má rizikové těhotenství, takže je pravděpodobně na neschopence. Nemocenské činí 60 % vyměřovacího základu, PPM činí 70 % vyměřovacího základu. Vydělíte-li její nemocenské šesti a přičtete-li výsledek k celé částce, dostanete ± výši PPM. (PPM ani nemocenské se nepočítají z hrubé mzdy, ale z vyměřovacího základu.)
***
Poznámka:
Zapomeňte na různé zdroje, málokdy bývají přesné, ve většině článků narážím na chyby. Jestli chcete přesné informace, hledejte je v platných zákonech.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.