Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Byt v osobním vlastníctví po rozvodu

Od: aninka68* odpovědí: 3 změna:

Dotaz se týká situace mého bratra v listopadu zaplatil první splátku hypotéky na byt, v prosinci od něj odešla manželka (odešla ze starého bytu-dotaz se týká nového, ten je v osob. vlastníctví), nyní jsou v rozvodovém řízení. V katastru nemovitosti, na kupní smlouvě i na hypotéce jsou napsáni oba. Manželka se však do bytu stěhovat nechce a nebude, hypotéku sama platit nemá z čeho a bratr neví, jak pokračovat.

Samozřejmě bratr si byt nechat chce i jej platit (v tom problém není), ale jeho manželka si na základě kupní smlouvy či výpisu z katastru může nechet napsat bydliště na novou adresu a tím pádem nechat např. za asistence policie nechat otevřít byt a vystěhovat jeho zařízení, z čehož má bratr obavy. Manželka si nárokuje polovinu bytu, ale na bytě je zatím "jen" 1.150.000,- dluh, nikdo ji není schopen vysvětlit, že zmíněnou hodnotu bude mít byt až po splacení hypotéky.

Jak tuto situaci řešit, má někdo s tímto zkušenost?

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

dusatka*
hodnocení

1x

Dobrý den,

majetek je evidentně v SJM, takže budou se buď muset dohodnout (udělat písemnou dohodu) , nebo se musí jeden z nich obrátit na soud. Nebo se na soud ve tříleté lhůtě neobrátí žádný a pak by se vlastnictví bytu změnilo na podílové.

Dovoluji si jen upozornit, že případná dohoda (bývalých) manželů o tom, kdo z nich bude splácet hypotéku, je vůči věřiteli neúčinná a může vymáhat po kterémkoliv z manželů, bez ohledu na to, jak si SJM vypořádali a čí ten byt zrovna je.

 

perda*
hodnocení

0x

Nárok na polovinu bytu samozřejmě má, ale stejně tak na polovinu dluhu. Pokud se mezi sebou nedohodnou sami, tak se bude rovným dílem dělit majetek i dluhy v SJM. To s Policií a vystěhováním zařízení je hooodně přehnané, do toho Policie jen na základě trvalého bydliště opravdu nepůjde.

 

hodnocení

0x
avatar miramira

nesmysl, nemůžete vystěhovat z bytu někoho, kdo má na půlku bytové jednotky nezpochybnitelný právní = majetkový nárok, a mj. tam má i trvalé bydliště . . . . kdo na to přišel (řeč. otázka) . . . Tento příklad se mi jeví i naprosto irelevantní vzhledem k uváděné situaci. Rozvod by měl řešit mj. i tento "Jejich" problém. Takže bych to nechal na soudu nebo na vzájemné hohodě obou, což se myslim nevylučuje.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]