Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Ručí pracovník za škody na DPP nebo DPČ?

Od: frant* odpovědí: 5 změna:
Pokud ve smlouvě o Dohodě o provedení práce/činnosti NENÍ uvedeno že za něco pracovník ručí. Třeba když tento pracovník vyrobí zmetky na jejichž výrobu byl spotřebován dráhy materiál.
Hezký den
doplněno 17.08.18 23:59: Diky
A pokud si ve smlouvě o DPP nebo DPČ prosadím odstavec a tam bude napsáno, že za případné mnou vyrobené zmetky neručím i například z důvodu nedostatečné praxe, o čemž "zaměstnavatel" ví, že nemám praxi, budu tímto dodatkem ve smlouvě napsaným, uchráněn před placením škody?

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar magdon

Vzhledem k tomu, že pracovník výrobou zmetků způsobí vlastní vinou zaměstnavateli škodu, je logicky povinen tuto škodu nahradit. To snad nemusí být ve smlouvě.


doplněno 18.08.18 18:48:

"...pokud si ve smlouvě o DPP nebo DPČ prosadím odstavec a tam bude napsáno, že za případné mnou vyrobené zmetky neručím..." *haha*

Docela by mě zajímalo, jak to chcete prosadit. Leda snad zaměstnavatele přimět k podpisu takové smlouvy namířenou pistolí. Možná, že byste pak ale na pár let dostal výhodnou práci v kamenolomu ;).

 

iz*
hodnocení

0x

Přestože v dohodě o provedení práce (nikoliv ve "smlouvě o dohodě"!), stejně jako v dohodě o pracovní činnosti nebo v pracovní smlouvě nemůže být obsažen celý zákoník práce nebo občanský zákoník, se každý pracovně právní vztah obojím (i dalšími platnými předpisy) řídí.

Takže ano, i zaměstnanec pracující na základě DPP nebo DPČ odpovídá zaměstnavateli za způsobenou škodu.

 

iz*
hodnocení

0x

"Smlouva o DPČ" ani "smlouva o DPP" neexistují.

Přemýšlím, jak si to představujete → myslíte, že byste jedním odstavcem v DPČ nebo v DPP mohl změnit zákon? (Podle zákoníku práce zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou zaměstnavateli způsobí.)

Jestli se na tu práci necítíte, najděte si jinou.

 

hodnocení

0x
avatar amper

Jak je již psáno, tímto způsobem se vyvinit nelze. Tedy bych doporučil nešpekulovat a zaměřit svoji pozornost jiným směrem. Například je možno uzavřít pojistku odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli. Není to "všelék", není to zdarma, ale rozhodně to může být v některých případech cesta.

 

hodnocení

0x

@frant - A pokud si ve smlouvě o DPP nebo DPČ prosadím odstavec... budu tímto dodatkem ve smlouvě napsaným, uchráněn před placením škody?
Nebudete - ale dost by mě zajímalo, jak byste si ho chtěl prosadit.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]