Stavební spoření Wustenrot

Od: Datum: 23.11.12 14:18 odpovědí: 18 změna: 02.02.13 14:43

Dobrý den,prosím o radu ohleně stav.spoření.Sjednala jsem ho min.měsíc synovi,s tím,že mi je garantováno,že peníze bude moct použít na cokoliv.Navíc to uvádí i Wustenrot na svých stránkách.Můj fin.poradce mi ale tvrdí,že jsem udělala velkou chybu,protože od r.2014 příjdu o stat.příspěvek a peníze od tohoto roku budu moci použít pouze účelově.Tvrdí mi to,i když jsem mu říkala co mi z Wusten.psali.Nutno podotknout,že fin.por.není žádný začátečník,nebo neznamec.Nevím tedy,zda mám toto stavebko rušit a jsem dost zmatená.Moc děkuji za vaše názory )

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.12 14:40

Zdravím. Váš finanční poradce je zřejmě naštvaný, že jste si stavebko neuzavřela u něj. Statní příspěvek zrušen není. O tomhle se pouze mluvilo a nyní to opět utichlo. To znamená, že v nejbližších cca 2 letech žádné změny nebudou.

Co se týče účelovosti, mluvilo se pouze o účelovosti STÁTNÍHO PŘÍSPĚVKU. Tzn., že byste musela doložit, že jste státní příspěvek použila na účely bydlení. Max. státní příspěvek je 2000 Kč, a to určitě do svého bydlení ročně investujete. Nicméně i toto není uzákoněno, čili zatím lze všechny peníze vč. státního příspěvku použít neúčelově.

Váš finanční poradce Vás tedy mystifikuje - i když není podle Vašich slov není neznalec, tak nezná základní parametry tak jednoduchého produktu, jako je stavební spoření. Nerušte jej (stavebno, finančního poradce klidně zrušte :-D).

doplněno 23.11.12 14:41:

Ještě doplním k mé druhé větě - mluvilo se pouze o snížení státního příspěvku (nikoli zrušení), a ani to nebylo uzákoněno.

doplněno 23.11.12 14:43:

Jinak si myslím, že stavebko je jeden z nejlepších způsobů, jak dítěti našetřit na start do života. Za prvé je tam nadstandartní úrok a státní podpora a za druhé má syn "předpřipraven" nárok na úvěr, který pak bude moci (nemusí) čerpat - zjednodušeně řečeno.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.11.12 15:06

Děkuji za Vaši odpověď,budu se muset smířit s tím,že ani vlastnímu fin.poradci nemohu věřit!

Datum: 24.11.12 04:47

Neplatíte-li mu za finanční poradenství, nejde o finančního poradce. Je to prodejce, který se živí prodejem finančních produktů (žije z provizí za sjednané produkty).

Má-li klient štěstí, doporučí mu "poradce" takové finanční produkuty, ze kterých budou mít prospěch oba. Častěji se ale "poradce" snaží prodat ty produkty, ze kterých má nejvyšší provize.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.11.12 21:32

Nic si z toho nedělejte, před měsícem také "jakýsi poradce" mému synovi špatně poradil ohledně úrazového pojištění. Takže z toho vyplývá, že si člověk musí sám sehnat informace z různých zdrojů a dát na zdravý selský rozum...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.11.12 21:53

Limoško, zrovna dneska jsme se o tom doma bavili. Mnoho lidí teď hromadně rušilo stavební spoření, protože jim jejich "finanční poradci" nakecali kde co a vložili jim to třeba do jednorázového životního pojištění. Ti lidi na tom šíleně prodělali, jediný kdo vydělal, byl jejich finanční poradce. Z takových "finančních poradců" je mi na *blee*.

A nejhorší bude, až se budou podepisovat nová penzijní připojištění - z těch totiž NELZE VYSTOUPIT, tu smlouvu nelze zrušit. Už teď vidím, koli bude nešťastných lidí, kteří to podepíšou někde na ulici, ani nebudou vědět, co vlastně podepsali... *plac*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.11.12 09:07

když máte takový přehled tak mi poradte, kam s penězma když mi dojelo stavebo nedávko, ale nerad bych je mrazil na dlouhou dobu protože nejsem malé dítě a nevím kdy je budu potřebovat.. četl jsem si ruzna fora a dost častý nazor na stavebko je že už to není vůbec zajímavý produkt.. že jsou lepší.. tak ja nevím.. těžké rozhodování

Datum: 24.11.12 09:15

Honzo a to stavebko máte už zrušené? Není totiž od věci nechat tu smlouvu "přesluhovat", pak můžete prachy vybrat kdykoli a úrok je tam také zajímavý...

Je těžké Vám poradit konkrétní finanční produkt - mám málo informací. Ale je zřejmé, že požadujete velkou likviditu, tzn., že se kdykoli můžete k penězům dostat, nevím, jakou přestavu máte o úroku nebo o rizikovosti.

Bez rizika jsou spořicí účty, některé jsou bez výpovědní doby... Já jsem jednu dobu investovala i do podílových fondů, tam lze najít jak rizikové (můžete hodně vydělat i hodně prodělat), tak konzervativní...

Datum: 24.11.12 10:12

smlouva by neměla být zrušená.. taky jsem uvažoval o spořících učtech... jo nejlepší by bylo mít ty peníze k dispozici pořád.. protože netuším v tuto chvili kdy je budu potřebovat hlavně na bydlení a nerad bych pak platil nějake sankce.. to by bylo pak vlej vylej..

Datum: 24.11.12 10:22

Honzo, odpovím Vám do vnitřní pošty, nebudeme to tady tazatelce spamovat

Od: md*
Datum: 01.02.13 19:52

dobrý podvečr,posím o radu, rodiče se nechali přemluvit pojištovacím agentem k založení stavebního spoření wustenrot, s tím jak je to výhodné,cílová částka na 150 tisíc,jsou oba v důchodu, stavebko ted udržují jen skrz poplatky,finance na spoření nemají,hodně je to zatěžuje maminka je dosova neštastná, je nějaká možnost aby se smlouvy zrušily dříve než v dané lhůtě 6 let,?co se stane když je produkt v mínusu?můžete mi kdyžtak odpovědět na uvedený email?děkuji předem,chtěla bych rodičům pomoci

Od: md*
Datum: 01.02.13 19:54

můj email je misutkadodo@gmail.com

Datum: 01.02.13 22:07

U některých stavebních spořitelen (třeba u Raiffeisen stavební spořitelny) existuje možnost následné smlouvy, s tím, že peníze vyberete a na další smlouvu vložíte třeba 10 tis. z těch peněz. Samozřejmě přijdete o státní podporu.

Jiný způsob je klasická výpověď smlouvy, vypovědět to samozřejmě lze, ale rodiče přijdou o státní podporu, zpravidla i úroky a ještě by měli platit nějakou sankci.

Datum: 01.02.13 20:28

Stavební spoření je stále výhodný produkt a pokud se mluví o tom, že peníze budete moci použít jen na bydlení nebo studium jde pouze o státní příspěvek a ne o naspořené peníze. Stavebko mám 16 let, vybrat peníze mohu po tříměsíční výpovědi kdykoli, pokud budu muset státní podporu využít na bydlení tak jde o tak malé peníze, že se nebojím, že by naše domácnost něco nutně nepotřebovala a nejde o státní podporu zpětně za celou dobu spoření ale od r. 2013.

doplněno 01.02.13 20:36:

Míšo smlouvu můžete nechat kolik let chcete ale jen do výše sjednané cílové částky, většina smluv obsahuje, že pokud je cílová částka překročená je smlouva vypovězena a někdy je za to i pokuta. Ovšem nesetkala jsem se s tím, že by spořitelna nebyla ochotná cílovou částku i u smlouvy hodně staré navýšit a ve spoření pokračovat-vypovědět jí můžete pak už kdy chcete. Snad jsem to napsala srozumitelně.

Od: katkas*
Datum: 01.02.13 21:32

Nevíte prosím náhodou někdo, do jaké cílové částky je možné tuto částku zvyšovat?

Datum: 02.02.13 00:18

Běžně u sjednatelů do pěti milionů. Se souhlasem vedení spořitelny i více.

Od: katkas*
Datum: 02.02.13 09:52

Děkuji. Už jsem jednou navyšovala a blížím se k té cílové částce a ráda bych dál pokračovala - taky si myslím, že po staru uzavřené smlouvy je nevýhodné rušit . Tříprocentní úrok už nikde není.

Datum: 02.02.13 14:31

Asi Vás zklamu, ale navýšením cílové částky se v drtivé většině případů dostanete do podmínek platných v době navýšení. Což v praxi znamená, že výhodné staré spoření s úrokem 3% nebude již od roku, v kterém bylo provedeno navýšení platit.

Datum: 02.02.13 14:43

Cyrile, souhlas, stavební spořitelny nejsou blbé, aby dávali lidem takto nadprůměrný úrok, když se po 6 letech situace na trhu změnila...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.