Nejste přihlášen/a.
Logicky - na pracovní úřad se hlásí osoba, která má zájem sehnat zaměstnání a může okamžitě do zaměstnání nastoupit.
Nemocný člověk by se měl vymarodit a potom práce schopný se pokoušet sám získat zaměstnání vlastními silami, nebo ve spolupráci s ÚP.
Sama píšete, že v ochranné lhůtě není, tak na koho chcete napsat neschopenku? Také, jestli dal přítel sám výpověď, nebo byl pr. poměr rozvázán dohodou, tak ochranná lhůta se na něj stejně nevztahuje.
Na ÚP by Vašeho partnera zaregistrovali, kdyby byl uchazečem o zaměstnání → kdyby mohl okamžitě nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání. Z Vašeho dotazu nemám pocit, že by Váš partner mohl okamžitě nastoupit (v době nemoci jej ÚP zaevidovat nemůže).
Prvních 14 dnů nemoci hradí zaměsznavatel náhradu mzdy za naplánované pracovní směny. To samozřejmě platí pouze pro zaměstnané → po skončení zaměstnání už nikdo nemá naplánovány žádné pracovní směny.
Při nemoci v ochranné lhůtě nevzniká nárok na náhradu mzdy, ale od 15. dne nemoci vzniká nárok na nemocenské. V případě onemocnění po uplynutí ochranné lhůty není nárok na nic.
_____
Platba zdravotního pojištění bude záviset na tom, jestli se Váš partner bude moci do 31. července zaevidovat na ÚP. Pokud by za něj alespoň za jeden den uhradil zdravotní pojištění stát, nemusel by sám hradit nic.
Pokud by za něj za celý červenec zdravotní pojištění nikdo neuhradil, musel by se do 8. srpna přihlásit u zdravotní pojišťovny jako OBZP a do stejného data sám uhradit pojistné (v roce 2018 je to 1.647 Kč měsíčně).
Se zdravotním pojištěním zatím počkejte, 9. července je podle mne ještě brzy odhadovat, jak bude situace vypadat o ± dva týdny později.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.