Hmotná odpovědnost

Od: Datum: 28.11.12 16:15 odpovědí: 5 změna: 28.11.12 20:13

Mam na vás dotaz . Kamarád pracuje ve firmě , kde je asi dalších 25lidí a další asi 4 oddělení . Nyní mají podepsat hmotnou odpovědnost ( zásoby ) ,ale má dotaz jak to udělat , když jsou místa v provozu kam vůbec nechodí a nemá ani přístup . Hmotka se má vztahovat na celou firmu ,ale s tím on nesouhlasí .A za další kolik může platit , když se ve firmě ztratí zboží za cca 1mil.? Díky za rady


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.12 18:28
 

Podepsat hmotnou odpovědnost za zboží, ke kterému mají ve firmě volný přístup i jiní zaměstnanci by mohl podepsat opravdu jenom blázen.

 
Datum: 28.11.12 19:27
 

a co má dělat , když ho k tomu tlačí majitel? musej podepsat všichni ,ale do prostor maj přístup i řidiči co firmu zásobujou

Datum: 28.11.12 19:57
 
avatar

Pokud nemá zaměstnanec vytvořeny podmínky, které by mu umožňovaly starat se o svěřené předměty, popřípadě jejich běh kontrolovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny, nelze dohodu o hmotné odpovědnosti uzavřít. Je-li přesto dohoda uzavřena, lze u soudu úspěšně popřít její platnost...Takže rozhodnout se bude muset sám, ale podepsat a mít zodpovědnost za něco, co nemá možnost kontrolovat a hlídat, do toho bych se tlačit nenechala...

 
Datum: 28.11.12 20:09
 
avatar

Zákoník práce už řadu let nezná pojem hmotná odpovědnost. Místo něj se používá pojem trošku krkolomný, ale výstižný, a to odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat. Z tohoto názvu a některých ustanovení ZP vyplývá, že pokud zaměstnanec takovou dohodu podepíše, musí být provedena inventura, s převzatými věcmi má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny a řada dalších podmínek. Z vašeho popisu vyplývá, že na pracovišti tyto podmínky splněny nejsou, proto nelze dohodu uzavřít. Měli byste se s kolegy domluvit a dohodu odmítnout. Argumentovat přitom § 252 - 254 zákoníku práce.

doplněno 28.11.12 20:18:

Ron pode mnou používá citace ustanovení, které již neplatí; princip současné úpravy je však podobný.

 
Od: ron*
Datum: 28.11.12 20:13
 

Dobrý den.

Jedná se o společnou hmotnou odpovědnost.

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakprace/cast2h8.aspx

doplněno 28.11.12 20:14:
§ 177

(1) Zaměstnanec, který uzavřel dohodu o hmotné odpovědnosti, může od ní odstoupit, je-li převáděn na jinou práci, zařazován na jiné pracoviště, překládán, nebo pokud zaměstnavatel v době do jednoho měsíce od obdržení jeho písemného upozornění neodstraní závady v pracovních podmínkách, které brání řádnému hospodaření se svěřenými hodnotami. Při společné hmotné odpovědnosti může zaměstnanec od dohody také odstoupit, jestliže na pracovišti je zařazen jiný zaměstnanec nebo ustanoven jiný vedoucí, popřípadě jeho zástupce. Odstoupení musí být oznámeno zaměstnavateli písemně.

doplněno 28.11.12 20:16:

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakprace/cast2h8.aspx

doplněno 28.11.12 20:26:

Ano, teď se na to dívám., § 253 - 254 ZPdst. 2.Děkuji

doplněno 28.11.12 20:28:

253

(1) Zaměstnanec, který uzavřel dohodu o odpovědnosti, může od ní odstoupit, vykonává-li jinou práci, je-li převáděn na jinou práci nebo na jiné pracoviště, je-li překládán, nebo pokud zaměstnavatel v době do 15 kalendářních dnů od obdržení jeho písemného upozornění neodstraní závady v pracovních podmínkách, které brání řádnému hospodaření se svěřenými hodnotami. Při společné odpovědnosti může zaměstnanec od dohody o odpovědnosti také odstoupit, jestliže je na pracoviště zařazen jiný zaměstnanec nebo ustanoven jiný vedoucí nebo jeho zástupce. Odstoupení musí být oznámeno zaměstnavateli písemně.
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.