Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Porušení předkupního práva - vymahatelnost

Od: totak® odpovědí: 6 změna:
avatar totak
Dobrý den. Známá zdědila po otci podíl na pozemcích. Po nějaké době zjistila že její tety prodaly svoje většinové části spekulantovi silně pod cenou. Jejich právník tvrdí že vzhledem k tomu že vlastnily větší část pozemků měly právo prodat svou část bez toho aby o prodeji zbytek vlastníků informovaly. Já si myslím že to není pravda. Že měla moje známá předkupní právo a tety měly povinnost před prodejem nabídnout pozemky jí za cenu, kterou nový zájemce nabízel. Pak měla následovat tří měsíční lhůta a teprve po ní by mohly tety pozemky prodat. Mám pravdu? A pokud ano, jaká je lhůta pro to, aby prodej soudně napadla?

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x

Záleží na tom, kdy tetičky prodávaly - předkupní právo pro spoluvlastníky nemovitých věcí se vrátilo novelou občanského zákoníku s účinností od 1.1.2018. V první verzi NOZ 2014 bylo zrušeno.

 

hodnocení

2x

Není to pravda. Nezáleží na velikosti podílu. Podstatné ale je, že předkupní právo platí znovu až od 1.1.2018, pokud to prodaly dříve, nedá se s tím nic dělat. Podívejte se sem: adol.cz/...

 

hodnocení

avatar totak
Díky moc. Tím to asi padá. K prodeji došlo loni na podzim.
doplněno 15.06.18 14:02: Každopádně mi připadá zvláštní že lze přidat část pozemku, kde nemá každý spolumajitel vykoilikovanou vlastní část. To pak většinový majitel vykolikuje svou část lukrativní u silnice a udělá z ní stavební pozemky a menšinovým spolumajitelům nechá bezcenné pozemky bez přístupu?
ppp

Podílové spoluvlastnictví neznamená, že si spoluvlastník může určit (vykolíkovat) část pozemku, kterou bude výlučně užívat. Všichni spoluvlatníci vlastní společně celou věc, takže se o jejím užívání musí dohodnout. Jinak rozhodne soud.

Jak píše ppp, spoluvlastnictví nelze zaměňovat s vlastnictvím částí. Vlastníte-li 10% podíl, vlastníte 10% z každého kousku pozemku. Každý spoluvlastník může věc (pozemek) užívat tak, aby neomezoval v užívání toho druhého, případně se musí domluvit, zda ho třeba společně nepronajmou. Pokud byste chtěl kolíkovat, musela by se napsat smlouva mezi spoluvlastníky, na katastru pozemek nechat rozdělit na více parcel a pak přepsat vlastnictví těch jednotlivých parcel.

 

hodnocení

0x

@totak - To pak většinový majitel vykolikuje svou část lukrativní u silnice a udělá z ní stavební pozemky a menšinovým spolumajitelům nechá bezcenné pozemky bez přístupu?
Za neoprávněné vykolíkování claimu se ve starých zlatých časech i střílelo ;) Dnes se místo koltů používá zákon (ale trvá to déle *smich*):

NOZ § 1116

Vzhledem k věci jako celku, se spoluvlastníci považují za jedinou osobu a nakládají s věcí jako jediná osoba.

§ 1117

Každý spoluvlastník má právo k celé věci. Toto právo je omezeno stejným právem každého dalšího spoluvlastníka.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]