Dluh na výživném

Od: Datum: 11.01.10 20:36 odpovědí: 3 změna: 12.01.10 22:43

Dobrý den, měla bych takovou prosbu. Mám kamarádku, která má veliké problémy s bývalým manželem. Manžel má dluh na výživném - celkem už asi 54tis Kč. Stále placení výživného odkládá, poslal jen párkrát vždy po 1000Kč. Soud mu již nařídil vždy ke každnému 15. dni v měsíci platit výživné 4000Kč (2500 výživné, 1500 dluh- ten má splácet). Bohužel ani na soudní příkaz řádně nereaguje a výživné stále neplatí. Prosím na koho se má kamarádka obrátit a požádat o pomoc. Děkuji.:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: michala*
Datum: 11.01.10 20:47

Podívejte se na tento odkaz http://www.vyzivne.cz/vyzivov…cu-k-detem#stanoveniavymahani. Asi v polovině článku najdete bod: Co dělat, když povinný rodič výživné neplatí? Snad Vám to pomůže. Přeji hodně štěstí :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lidka*
Datum: 11.01.10 21:34

Nejrychlejší způsob, jak se domoci dlužné částky, je nařízení exekuce. Podrobný popis, jak to provést, včetně vzoru je zde:

http://www.zbynekmlcoch.cz/in…kucne_exekucnim_rizenim_.html

Je třeba zvážit, zda je co zabavit, t.j. jestli má bývalý manžel nějaký majetek a nebo příjem. Další možností je podat trestní oznámení - popis, jak to provést je v prvním příspěvku. Ale pokud je zabavitelný majetek - doporučila bych exekuci. *klik*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zihuwatanaeo
Datum: 12.01.10 22:43

Tak tedy 54000, to už je pěkně dlouhá doba. Exekuce zcela určitě a já bych se tedy nezříkal ani toho trestního oznámení. Podívejte, je to sice další čas navíc, který je tomu třeba věnovat, tím myslím čas na policii, ale může to mít efekt. Novela trestního zákoníku zásadně zpřísnila postih za trestný čin zanedbání povinné výživy, vymezila některé věci (napři. 4 měsíce neplacení) a zavedla zvýšený trest při recidivě v posledních třech letech. K tomu stále platí ustanovení o tzv. účinné lítosti, což znamená, že pokud dlužník dodatečně (ale včas - dokud soud prvního stupně nerozhodne) zaplatí, nebude trestán. Je to takový "tlačák". A pokud se nemýlím, v případě recidivy do tří let je horní hranice trestu odnětí svobody až 5 let. Na policii je třeba s sebou vzít rozsudek o rozvodu, stanoveném výživném včetně změn, rodné listy dětí, potvrzení o studiu v případě, že již nejsou na základce, rozhodnutí o případných dávkách státní sociální podpory, pokud dítě trpí nouzí-podklady i k tomu, ... No, je to trochu složitější, přiznávám, ale mohlo by to pomoct. Jen je trochu přiblblý, že dluh na výživném není škodou způsobenou tr. činem zanedbání povinné výživy a proto není možné se k trestnímu řízení připojit s návrhem na náhradu způsobené škody - dluhu na výživném.

Tak ať se holka - kamarádka nebojí a kouká zajít tam i tam. Je to spousta peněz. Jí se taky nikdo neptá, jestli na to má, uživit dvě děti a musí. Tak se stará i taťka.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.