Výpověď pro nadbytečnost při neschopence

Od: odpovědí: 1 změna:

Dobrý den, měl bych dvě otázky.

První otázka: Ve firmě, kde pracuji, je pokles výroby a budou se rušit nějaké projekty. Firma zaměstnává cca 3.000 zaměstnanců. Může mi zaměstnavatel dát výpověď, když jsem v pracovní neschopnosti? Na internetu jsem se dočetl, že je to možné, jen pokud dochází ke zrušení nebo přemístění zaměstnavatele (jeho části). Firma zůstává, jen se ruší nějaké linky. Je to tento případ?

Druhá otázka: Firma mi nabídla jinou pracovní pozici, ale s o třetinu nižším platem, než mám doposud. To jsem samozřejmě nepřijal. Ale podle zaměstnavatele tím, že mi místo nabídli a já jsem odmítl, mi nemusí vyplatit zákonné odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Je to opravdu tak? Neměla by mi firma nabídnout odpovídající pozici se stejným platem a pokud ta pozice není, neměla by mi zaplatit odstupné?

Předem děkuji za odpovědi

1 odpověď na otázku

 

 


1x
avatar iz

Nedokážu posoudit, jestli jde o zrušení části zaměstnavatele, protože nevím, co znamená "zrušení nějakých linek". Kdyby šlo o zrušení některého provozu, mohlo by jít o "zrušení části zaměstnavatele". V takovém případě by Vám zaměstnavatel mohl dát výpověď i v době nemoci.

Dá-li Vám zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. a) až c), vznikne Vám nárok na odstupné bez ohledu na to, jestli Vám nabídl jinou práci. O nároku na odstupné rozhoduje důvod uvedený v písemné výpovědi, nikoliv to, jestli zaměstnavatel před výpovědí nabídl jiný druh práce.

Zaměstnavatel může (není to jeho povinnost) nabídnout jiné místo, ale zaměstnanec není povinen nabídku přijmout, a to ani v případě, že by šlo o místo stejně nebo lépe ohodnocené než jeho současné místo.

Odkazy: Výpověď ze strany/... (ZP, § 52) * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Odstupné (ZP, § 67)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]