Lidé, kteří chodí rádi na pohřby

Od: odpovědí: 26 změna:

Proč někdo chodí rád na cizí pohřby? Co je to za úchylku proboha... viz Jan Neruda - Povídky malostranské: O měkkém srdci paní Rusky...

26 odpovědí na otázku

 

 


6x
avatar ben

Dobrý den, osobně nikoho takového neznám, ale asi to bude stejný typ lidí jako ti, kteří chodí zevlovat před radnici a obdivují cizí svatbu, když vychází ven. Líbí se jim ten okamžik, líbí se jim obřad a dělá jim to dobře - a také potom mají o čem hovořit a být IN. Zdravím!

 


5x

Protože je rád, že je tam tentokrát ještě jako divák...

 


5x

Jako děti co jsme spolu kamarádili v ulici jsme hrozně rádi chodili na pohřby, ale i na svatby ! Tenkrát se ještě neboštík nakládal do stříbrného kočáru a s průvodem a kapelou jel z kostela přes celé město na hřbitov to byla atrakce. Šli jsme na konci průvodu až na hřbitov a tam jsme všichni děti plakaly ze všech nejvíc, protože nám bylo líto, že umřel. Nejvíc nám bylo líto když umřel mladý chlapec, tomu jsme chodily na hřbitov ještě léta nosit kytičky, jeho rodiče mu nechali vyrobit na hrob sochu v životní velikosti, ale někdo jí ukradl. I dnes když jdu okolo hrobu tak si ho vybavím.

 


3x
avatar bimbam

U církevních pohřbů mě přítomnost "cizích" lidí nepřekvapuje. Někdo vnímá pohřeb jako mši svatou. Také nevíme, jestli ten "cizí" nechodil do rodiny dlouhodobě nemocného, aby mu poskytoval duchovní podporu.

Kdo je "cizí" pro pozůstalé ještě nemusel být cizí pro zemřelého.

 


2x

Psychycky se na to připravuje.

 


2x
avatar suzymon

No ono to v reálném životě není tak, jako v té povídce od Nerudy. A ani tenkrát to nebylo běžným úkazem. Kdyby to běžné bylo, tak by ji ani nenapsal, neboť i tenkrát, se jednalo o osobu výjimečnou. Nemyslím si, že takoví lidé v dnešní uspěchané době ještě existují. Ale ta povídka je malebná a vykresluje atmosféru života minulého. Tak si s tím hlavu nelamte, dnes to už není vůbec běžné. Dneska jsme rádi, že vůbec na pohřeb přijdou ti, kteří by tam logicky přijít měli. ;)

 


2x
avatar jenyk

Každej jsme něčím malinko ujetej.

Já si třeba čtu ve vývěskách parte. Jakmile jdu někde po městě a je tam parte, jdu číst.


jenyk: Ale to snad dělá každej, ne?;)

Neznám nikoho, kdo by to dělal.
V cizím městě číst parte.

Třeba já - zrovna jako se jdu na dovolené třeba podívat na hřbitov. Některé stojí zato.

 


2x
avatar samurraj

Pohřby bytostně nesnáším, pokud tam vyloženě nemusím, tak nejdu.

 


1x

V době paní Rusky byl i pohřeb - zvláště "parádní" pohřeb - docela podívaná a zadarmo. Navíc poskytl dámám na delší dobu látku k hovorům.

 


1x

Nedalo mi to ;)

Když jsem byl mladší, nenáviděl jsem účast na svatbách. Tetičky a známé babičky chodily ke mně, štípaly mě do tváře, smály se a říkaly: "Ty budeš další". Přestaly s tím když jsem jim na pohřbech začal dělat to samé.

 


0x
avatar gotrekzagary

Viděl(a) jste film Nesvatbovi? csfd.cz/...

Třeba právě proto... *smich*

 


0x
avatar babkazov

Já si myslím, že na cizí pohřby chodili starší lidé z nedostatku jiných aktivit. Dnes chodí ti, kdo nemají a tedy nesedí u počítače. *alene*

V dětství jsme bydleli u hlavní cesty, která vedla ke hřbitovu. A všichni jsme se běželi dívat, jaká je to krása, když šel okolo pohřeb. Koně s chocholy na hlavách, táhli obrovský, černostříbrný, prosklený, kříži a palmovými ratolestmi zdobený vůz, obložený kyticemi a doprovázenými pohřebními zřízenci ve fracích. Za ním ministrant s křížkem, kněz v černém, s bílou, krajkou lemovanou košilí nahoře, s podivným kloboučkem, s biblí v ruce, doprovázený dvěma ministranty. Pak vdova, celá v černém, v klobouku s černým závojíčkem, podpíraná dvěma mužskými. Pak ještě rodina a v mírném odstupu přátelé a nakonec čumilové. Ale kde byla kapela, to si nemohu vzpomenout.*sok* Vždycky to na mě nechalo hluboký dojem.

Babko, normálně šla kapela hned za tím povozem, protože logicky vyhrávala tomu zemřelému. A za kapelou šel ten zástup, jak popisuješ. Také si to pamatuji. Ale ráda jsem to teda neměla. Bylo mi z toho vždycky do breku, i když jsem tam třeba nikoho neznala. Já na to koukala z okna, protože u tety, kam jsem jezdívala na prázdniny, byl ten hřbitov hned za domem. nelíbila se mi ta atmosféra, působilo to na mne depresivně.

Ministrant s křížkem a kněz, až za kapelou? *zmateny*

 


0x
avatar maky

Neznám nikoho takového, kdo by chodil rád na pohřby, ani na cizí, ani na vlastní. Dříve se prý objednávaly na pohřeb tzv."plačky", zaplatilo se jim, aby hlasite plakaly a naříkaly.

 


0x
A co teprve pohrebni proslovy, rečnici bývaji dramatičti, často rozpláčou nejen pozustale, nekdy jsou to slzy smichu, kdo to rozezná? Máte rádi rečnicke pohrby a chteli byste ho mit taky? Já si rikám jen to ne :)

 

Nějakou dobu, za komančů, jsem pracovala v kulturní agentuře. Na vlastní oči jsem viděla, velký šanon a v něm texty ke schválení proslovů k různým příležitostem.Kojenec dívka/chlapec, předškolní věk, školní věk, mladý člověk, mladý angažovaný člověk . ...starší soudruh, zasloužilý soudruh ...atd adt. Na každý typ člověka byl text, který musela komise schválit. Kdyby to nebyla pravda, byla by to veliká sranda. *alene*

 


0x

Jeden spolužák na gymplu zase rád chodil na soudy. Jednou mě přemluvil, ale byla to nuda a hodně zdlouhavé. Nebylo to takové dramatické jako třeba v pořadu Soudkyně Barbara. Nechápu, jak ho to mohlo bavit.

Náhodou to může být hodně zajímavé. Ale ne každý případ. Také by mne také nebavilo sledovat nějaké hádky kolem špatně postaveného plotu, nebo tak nějak podobně. Ale to se dá vysledovat a vybrat si kam půjdu a kam ne. Ale ten Váš přítel asi chodil na všechny spory. Zřejmě se mu líbila ta atmosféra. Nebo že by se chtěl stát advokátem?

U soudu je taky fajn - když se povede najít zajímavý případ. Tu Soudkyni neznám, ale předpokládám, že je nutné celé jednání vecpat do hodiny jedné epizody - pak je to samozřejmě "akčnější".

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]