Citova manipulace

Od: odpovědí: 21 změna:
Zdravim, nevedel by nekdo jak zarazit citovou manipulaci? Neter zneuziva prarodice. Vytahala z nich vsechny penize, primela je, aby si kvuli ni napujcovali hromady penez od rodiny,znamych,banky i nebankovnich spolecnosti a oni jsou ji tak ovnivne i ze nechcou nikoho z nas poslechnout. Porad ji brani a my uz si s neteri vubec nevime rady. V poradne pro prevenci kriminality nam vubec nepomohli ze manioulace neni trestni cin a psycholozka byla arogantni,ze tohle neni predmetem jejich cinnosti v poradne. Mame strach o jejich zdravi i zivot aby si nenapujcocali od lichvaru a neco se jim nestalo. Diky moc za pripadne rady.
21 odpovědí na otázku

 

 


6x
avatar kapkanadeje

Zdravím. Pokud jsou prarodiče svéprávní, pak stím neuděláte nic. Vy to chápete jako citovou manipulaci, ale prarodiče to mohou vnímat jinak. Můžete s nimi promluvit a sdělit jim svůj názor, ale to je také vše. Je to jejich věc a jejich rozhodnutí.

 


2x

Pokud jsou svéprávní a dělají to dobrovolně, pak to zarazí jedině exekutor.

 


2x

Všichni jsou zletilí a (zřejmě) nemají omezenou svéprávnost - což bohužel znamená, že vy s tím nic neuděláte. To, co neteř dělá, skutečně není trestný čin a prarodiče taky asi k lékaři nedostanete, aby případně posoudil jejich duševní stav.

Dokud se jedná o jejich majetek, můžou s ním nakladat dle vlastní úvahy.

 


1x

A slečnu neteř jste si nepodali, aby vám vysvětlila, jak bude peníze vracet a zda vůbec má přehled, komu co dluží?

 


1x
Jestli jim chcete ulevit, proč si nepodáte tu vyčuranou neter? Mluvili jste s ni vubec durazne? Jak se háji?
Tak po prečteni vypovedi o jejim jednáni je jasná vina v jeji výchove matkou uz od detstvi, je zkrátka psychicky narušená a nic s ni nehne po dobrem, je to marná snaha, nejspiš skonči v kriminále. Zkuste tvrdši pristup, zádne omluvy.

 


0x

@liska5 - A slečnu neteř jste si nepodali, aby vám vysvětlila...
Neteř může kohokoli z příbuzenstva - pokud v jejích akcích nefiguruje jeho majetek - celkem oprávněně poslat do háje i dál.

Kdoví, co je to za personu. Ale mohla by vědět, co to je splátkový kalendář a že na straně vydíraných vzniká " domobrana".

 


0x
avatar iz

Z čeho usuzujete (prarodiče ani neteř by se jistě nepochlubili) na citovou manipulaci? A na základě čeho soudíte, že svéprávní prarodiče nejednají z vlastního svobodného rozhodnutí?

(Pochybuji, že by vnučku bránili, kdyby opravdu šlo o manipulaci nebo dokonce vydírání.)

Psycholožka sice měla jednat profesionálně, ale přiznám se, že mne dotazy podobného druhu také "vytáčejí". Prarodiče mají právo nakládat se svým majetkem podle svého uvážení a nikdo (ani Vy) jim nemá právo do toho mluvit.


nám nejde o jejich majetek, ale o jejich zdraví a bezpečnost. úplně se změnily. Jsou vystresovaní, nespí, nejí. Došlo to tak daleko, že jsme jim museli nakoupit jídlo. Taťka má problém se žaludkem, a když nemá co jíst, tak jeho žaludek brzo vypoví službu. Máma zapomíná ze stresu brát léky. Zhubla. Lže nám, kde jsou, nebo na co potřebují peníze. Začali kvůli ní lhát. Máme strach, aby je nepřimněla vzít si nějakou půjčku od lichvářů a když nebudou mít na splátky, že by mohlo dojít k fyzickému útoku. My už vidíme "bubáky" všude. Nechceme rodiče vidět v hrobě, na to je máme až příliš rádi. Nelíbí se nám, že je připravila o peníze, které si měli užít ve svém stáří, aby si mohli dopřát, co chtějí, jet se podívat kam chtějí. Peníze jsou mi ukradený,když můžu ještě jim ráda něco přispěju. Oni se zadlužují, přestože nikdy dřív dluhy neměli a nechtěli. co jiného než manipulace je : "potřebuju peníze, když je nedostanu, někdo mi ublíží, nebo si půjde sama něco udělat?" I lidé okolo nich si všimli razatní změny v chování. už jsme bezradní, jak to zastavit. Nechceme je vidět "pod kytičkama", kam to přesně spěje.

Jestli je to až tak, mohli byste se pokusit domluvit s jejich lékařem a zkusit navrhnout omezení právní způsobilosti k nakládání s majetkem od nějaké určité částky → pokud by soud jejich způsobilost omezil, mělo by to omezit možnost dalších půjček.

Ovšem to bych viděla jako krajní krok. Zkuste s nimi znovu promluvit.


o to se znovu pokusíme se sestrou zítra. žije v zahraničí takže já osobně a sestra přes skype, Musíme na ně důrazně. Bohužel dle právničky by se i částečné zbavení svéprávnosti těžko prokazovalo. Vzhledem k tomu, že jsou při smyslech. uvědomují si realitu ale stejně konají opačně. řeknou, že ví že je neteř špatná, že jí nevěří ani slovo, ale že z ní potřebují dostat peníze, o které je připravila. a během jednoho dne se dozvíme, že si kvůli ní šli opět něco půjčit. Dnes opět se mě ptala mamka jestli nemám na půjčení 2500 na popelnice a pojistku (podotýkám pojistku na auto táta platí až koncem roku a skoro 2000 a popelnice, i kdyby pololetně dělají přes 1000 kč. a rozhodně by to nemusela zaplatit dnes do 12h).

 


0x
avatar babkazov

Jen tak, pro zajímavost, jak jsou rodiče staří? Kolik mají let? Jak jsou na to fyzicky?


taťkovi je 72 let a mamce 66 let. Včera nás napadlo spojit se s jejich dlouholetou obvodní lékařkou, abychom s ní mohli soukromě probrat zdravotní a mentální stav rodičů. Víme, že musí dodržet lékařské tajemství, ale zná je léta a může posoudit, jak moc se psychicky i zdravotně změnili. Navíc žije ve stejném městečku, takže určitě ví, co se děje. Včera jsme se dozvěděli další jobovky. Lidi kolem je moc nevídají, nechodí moc ven, což je v rozporu s tím, co mi tvrdí mamka, že dluží půlce městečka a chodí nakupovat 1x za týden 2 rohlíky a 10 dkg salámu. Byl to hrozný šok, když jsem se to dozvěděla. že chodí od baráku k baráku a ptají se na to, kdo by jim něco půjčil. To už opravdu není normální. Jsme se sestrou zoufalé. I další příbuzní si všimli u nich obrovské změny, že kontaktují lidi, s nimiž dlouhá léta nebyli v kontaktu, přestávají běžně komunikovat s lidmi, s nimiž byli v kontaktu denně. Takže musíme asi prostě natvrdo pohrozit zbavením svéprávnosti, že nám nedávají jinou možnost. Nebudeme se prostě dívat na to, jak to naše rodiče zabíjí.peníze vem čert, ještě dnes jim dojdu zase nakoupit maso, ať mají na nějaký čas co pořádného jíst, pečivo, vitamíny, pití. Dávat peníze jí nemá smysl, bylo by to jako kdybysme to házeli do bezedné studny. Zdravotně jsou na tom špatně. díky stresu a strachu z toho, že si přijdou lidi pro splátky nebo ona bude chtít další peníze nespí, nemají na jídlo a už se bojí i vlastního stínu. Táta se bez léků nenají -špatně mu pracuje slinivka - bez jídla jeho žaludek přestane pracovat úplně. mamka trpí vysokým tlakem a cukrovkou pod léky, a když je zapomíná brát víte jak to dopadne. Táta už má i tiky, sedí a cuká hlavou, orosí se i při menší námaze. takhle už to dál nejde.

 


0x

@salesa27 - nám nejde o jejich majetek, ale o jejich zdraví a bezpečnost
Chybí mi informace, jak se k tomu staví druhý sourozenec = rodič oné neteře.

A odkud tak přesně znáte způsob manipulace "potřebuju peníze, když je nedostanu, někdo mi ublíží, nebo si půjde sama něco udělat?" Rodiče se vám svěřují? Pokud ano, co kdybyste neteři navrhli, že podáte trestní oznámení na toho, kdo jí údajně vyhrožuje? Schválně - jak by zareagovala?


nejstarší sestra matka neteře je psychicky labilní. první manžel ji mlátil a neteř ji bránila, druhý manžel když se o víkendech napije taky pro ránu daleko nejde, tedy na základě provokace ze sestřiny strany, byla jsem toho osobně několikrát svědkem. radila jsem jí at ho z toho nechá vyspat a ona ho stále slovně popouzela, ryla do něj a dokonce do ně šťouchala. Co se neteře týče nemuseli se mi jen rodiče svěřovat ve slabé chvilce sice něco pustí na světlo, ale několikrát to zkoušela i na mě. Jenže já mám 3 malé dcery a kopici vlastních problémů, takže rozhodně nebudu cpát peníze na její dluhy. Dostaly se ke mně věci, které byste nečekaly od 23 leté holky. od 16 let kradla rodičům, prarodičům, mému manželovi lohla mobil, ale neměl moc cenu a nechtěli jsme ublížit rodičům či segře, takže jsme to řešili v rámci rodiny. pak si vzala půjčku4000 na mého muže, opět jsme to neřešili, což jak už ted dobře víme byla obrovská chyba. Trestní oznámení na ni podala sestra ze zahraničí, protože jsme náhodou přišli na to, že zneužila facebook. Založila na sestry jméno facebook, použila i její fotku a v komunikaci s lidmi se za ni vydávala. řešila finance a vyhrožovala sestřiným jménem. Neteř reaguje všelijak, xkrát jsme ji varovali, že s tím půjdeme na policii, že buď prosí, slibuje, nebo jde do útoku. začne vykřikovat, že na nás poví věci, které ani nejsou pravda, nedávno když jsem rodičům podala důkaz o tom, že její údajný přítel, který jí pro rodiče měl dát peníze se šťatně oženil s jinou už před měsícem, nakukala rodičům, že jsem volala do její práce a ptala se zda tam pracuje. přestože jsem mohla dokázat dle výpisu z tescomobilu, s kým vším jsem mluvila táta mi nechtěl věřit, věřil jí. Neteři můžete důrazně říkat, co chcete, vše obrátí ve svůj prospěch a rodiče jsou jako slepí. My ji nemáme rádi, my furt proti ní něco máme. Přitom my stále doufáme, že není tak úplně zkažená a že by potřebovala odbornou pomoc. Bohužel co je moc to je moc.

Saleso,

jak si neteř "vzala půjčku na Vašeho muže"? To bez souhlasu dotyčného není tak úplně jednoduché... A jak je to dlouho? Nemohli byste podat trestní oznámení? (Podle mne by trestní oznámení bylo na místě.)

 

 


Vzala celkem jednoduse. U jedne spolecnosti jsme si pujcovali celkem pravidelne. Vzdy jsme napr vraceli do 25 dni. Byly to male castky kdyz nam nevyslo do vypkaty nez si manzel nasel privydelek. Pred 5 lety jsem si chtela pozadat o 2tis. A spolecnost me informovala ze uz bylo o pujcku pozadano a schvaleno 4000.ty jsem pak musela zapkatit ze sveho ja. V systemu meli nas tel., cislo uctu,rod.c. ona zmenila akorat mobil z ktereho zadala a cislo uctu tedy spis adresu v sms. Takze predpokladali ze se jedna o manzela. Okamzite jsem firmu kontaktovala a oni mi poslali mejl ze se zadalo z toho a toho cisla a na tu a tu adresu na slozenku.hned jsem s nimi domluvila ze my vzdy zadali na ucet a pokud bychom ho menili tel. Se s nimi kontaktuji. A ze se jiz nesmi opakovat aby odeslali penize na slozenku nebo ze by se zadalo z jineho cisla telefonu nez co je uveden v systemu. Osetrili jsme to i specialnim prihlasenim na jejich strankach se spec.kodem. ted uz si sice nepujcujeme ale radsi jsme si vse pojistili. Poznala jsem adresu i tel.cislo patrilo neteri. Ted uz je to bohuzel promlcene. Skoda ze jsme to neresili tehdy. Ted aspon podala treszni oznameni sestra,kdyz zjistila ze se za ni vydava na fb,kde vyhrozuje jejim jmenem lidem a resi financni transakce. Byla jsem u vyslechu,protoze se sestra do toho profilu z ze zahranici neslo dostat,me ano a s jejim svolenim se mi podarilo tipnout heslo a profil zazalohovat vcetne ip adres odkud se prihlasovala a veskere konverzace a ted cekame na vyjadreni policie,tak doufam,ze to nezametou pod koberec jinak podame stiznost na zaujatost a budeme zadat presetreni

 


0x
avatar hm

Je-li to opravdu manipulace a rodiče to nechápou, nic s tím neuděláte (myslím s tím jednáním rodičů). Musíte si podat neteř. Důrazně a bez kompromisů. Třeba se i dohodněte s rodiči a nastěhujte se k nim aspoň na čas. Jakmile se neteř objeví, vyražte s ní dveře. Ovšem stejně si asi najde způsob, jak se s rodiči spojit a vyždímat z nich další peníze. Kromě toho dál mluvte s rodiči a přesvědčujte je, že neteř žádné peníze nepotřebuje a že jí svým jednáním vůbec nepomáhají, ale naopak jí škodí. Že tento začarovaný kruh je nutno přeseknout, jinak dopadnou všichni špatně; neteř i rodiče.

 


0x

@salesa27 - mému manželovi lohla mobil, ale neměl moc cenu a nechtěli jsme ublížit rodičům či segře, takže jsme to řešili v rámci rodiny. pak si vzala půjčku4000 na mého muže, opět jsme to neřešili
Kdybyste to "řešili", mohla dostat přes nenechavé ruce dřív. Nechci tvrdit, že by v tom, co dělá, nepokračovala - ale takové podmínečné odsouzení, například, by jako brzda zafungovat mohlo.

Vzhledem k tomu, že jí takové chování prochází nějaký sedm let, výraznou změnu bych nečekala, ale okamžitě bych se šla poradit s odborníky přes půjčky a exekuce. Neznám vaši situaci, ale pozor, aby věřitelé nedosáhli i na majetek dalších rodinných příslušníků.


u odborníků jsme byli, psycholožka mě přerušovala a skákala do řeči, že toto není předmětem činnosti dané poradny. ani neporadila jak jednat s rodiči. Jen právnička se snažila najít cesty. Naštěstí tedy doufám, jsme dnes já a sestra mluvili s rodiči. Předložili jsme jim všechny fakta, včetně podaného trestního oznámení mou sestrou na neteř a razantní apelování na jejich zdravý rozum. navrhli jsme jim oddlužení nebo insolvenci po poradě s dluhovou bezplatnou poradnou. podařilo se mi z nich dostat seznam dluhů a příjmů a výdajů. poté jsem kontaktovala jednu z veřitelek známou z dětství, protože sestra poslala rodičům trošku peněz, že až se mi připíšou na účet peníze přeposlané z paypalu o čemž jí pošlu emailem potvrzení, peníze vyberu a osobně jí je dovezu. Taťka se málem složil, plakal a nakonec i mamka, Bohužel bylo třeba, aby tvrdou realitu slyšeli natvrdo a bez vytáček, že peníze i dluhy se nějak dají dát do pořádku, ale že už se nemůžeme dál dívat na to jak se změnily, že nemají co jíst (s manželem jsme nakoupili jídlo za více než 1000 včetně masa, pečiva, vitamínů, příloh atd), že se nebudeme dál dívat na to jak jsou příšerným způsobem vystresovaní, nevyspalý, že my všichni kdo je známe máme pocit jako by byla loutkou na provázku (mamka), že je máme na to až příliš rádi, abychom se na to dokázali dál slepě dívat. Neteř přešla okamžitě do protiútoku. začala prskat na mamku - díkybohu byla mamka neoblomná a nedala se), že všechno je naše vina a mě dokonce obviňovala, že jsem se jí měla nabourat do mobilu přitom jsem jí víc než půl roku fyzicky neviděla a vyhrožovala, že se mi pomstí tím že bude mluvit o mých dluzích (ano mám dluhy a řeším je, jenže narozdíl od ní si dokáži přiznat chybu a neobviňuji z toho ostatní). Pak se vytasila s tím, že jsem volala její matce. že to budu dávat k soudu a sestra, jež na ní podala trest.oznámení - o čemž asi ještě neví - že ji bude obhajovat. Podotýkám sestra má bakalářský titul práv ze zahraničího práva, a tady v Čechách není akreditovaná ani nesmí ještě praktikovat právo a upřímně ani nechce. Dostudovává americké právo, kde ho také chce praktikovat. A když jí to babička vpálila, tak radši vypla telefon. Je jak kolovrátek a nedokáže si přiznat chybu na své straně. že na všem má svůj podíl ona sama. Snad doufáme, že to babičce konečně došlo a vydrží jí asertivní a odmítavý postoj vůči neteři. Ještě dnes bude sestra mluvit s lékařkou rodičů na obecné bázi, jak by se jim dal vylepšit zdravotní stav a na koho se obrátit ještě i pro odbornou pomoc po psychické stránce. myslím, že snad konečně se to pohne správným směrem.sice to s taťkou hodně zamávalo a doufám, že i s mamkou, ale jinak to prostě už nešlo jinak řešit.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]