Jak léčit deprese

Od: odpovědí: 22 změna:
Prožívám každý den stavy úzkosti a nebaví mne život. Je mi už přes 60 let a trápí mne moc osamělost. Sice už nemusím chodit do práce, jsem v plném invalidním důchodu,ale nemám žádnou náplň práce. Je to skličujicí pocit. Chtěla bych poradit, co je dobré na povzbuzení psychiky? Beru antidepresiva od mého psychiatra a nezabírají mne. Chtěla bych zkusit něco přírodního.
avatar
kapkanadeje uzavřel tuto otázku
22 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar iz

Toto je ožehavé téma všude s výjimkou ordinace psychiatra.

Musíte konzultovat s lékařem, případně můžete lékaře změnit. Nikdy si nic neordinujte sama!

A nepočítejte s tím, že by v případě, kdy lékař nasadil medikaci, pomohlo něco přírodního.

Jestli Vám léky nezabírají (jak dlouho je užíváte? → nástup bývá postupný, trvá několik týdnů až měsíců, než zaberou), řekněte to lékaři → teh jediný může medikaci změnit.


doplněno 23.05.18 22:46:

Nesouhlasím s uživatelkou @ByvalaPacientka (resp. souhlasím jenom s podpůrnými aktivitami → rozhodně není na místě zlehčovat předepsané léky nebo doporučovat chov zvířete, které potřebuje "celého funkčního člověka").

Medikace vždy patří do rukou lékaře a pokud někomu některý lék nepomohl, nebo pomohl jen krátkodobě, nejspíš nešlo o vhodný lék a bylo třeba zkoušet dál.

Každopádně chci varovat před "vlastní medikací", svévolným vysazením předepsaných léků bez dohledu lékaře a před kombinací předepsaných léků s "něčím přírodním". Mohla byste si přivodit mnohem vážnější problémy, než máte nyní.

Chcete-li radu někoho dalšího, nechte si svou zdravotní pojišťovnou doporučit jiného lékaře ke konzultaci (konzultaci hradí pojišťovna).

A v žádném případě se neřiďte radami laiků (včetně bývalých pacientů) z internetu!


doplněno 24.05.18 15:07:

@ByvalaPacientka, ale ano, rozuměla jsem Vám. A je mi líto, že to musím napsat znovu, ale ani odpovědi Wamp ve zdravotních otázkách nejsou v pořádku.

Ano, jsem bohužel jediná, kdo na Vás i na Wamp takto reaguje. Bohužel. Protože obě dvě můžete tazatelům svými pseudoradami jenom uškodit.

Wamp ani Vy nejste lékaři a ani ti nejgeniálnější lékaři neumějí diagnostikovat ani léčit přes internet.

@ByvalaPacientka, Vy se domníváte, že jako pacientka s depresemi tomuto oboru rozumíte. To je ale velký omyl. Něco o něm ze svých zkušeností víte, ale zdaleka ne tolik, abyste přes internet dokázala posoudit stav jiného člověka a hrozně málo na to, abyste si mohla dovolit zpochybňovat nasazenou léčbu či medikaci.

Vím sice, že jste to nemínila zle, ale pokud Vaše informace (či zkušenosti), že medikace nemusí vždy pomoci, povede k vysazení léků u tazatelky, mohla jste jí způsobit vážný problém. (Vážně nevidíte nebezpečnost svého jednání?)

Ani jako pacient s depresemi nemáte dostatek informací nebo zkušeností, abyste si mohla dovolit "shazovat" nebo zpochybňovat léčbu jiného pacienta či psychiatra. Možná, že jste to tak nemínila, ale vyznělo to tak.

Váš příklad svědčí jen o tom, že v případě depresí je potřeba se obrnit trpělivostí a hledat dál. Tazatelka by neměla hledat cizí zkušenosti, protože nikdo nemá zkušenost stejnou.

Kdyby to nebylo srozumitelné: Nikdy neshazujte způsob léčby, který zvolil ošetřující lékař! Ten totiž na rozdíl od Vás zná pacientův zdravotní stav.

Změna životního stylu a podpůrné činnosti mohou pomoci, ale léčba (ve většině případů) by neměla stát jenom na nich a v žádném případě nelze na základě "doporučení někoho z internetu" vysadit léky nebo je s něčím kombinovat.

»Ale ty léky jsou opravdu jen na to základní fungování, o tom,že by vrátily člověku radost se teda říct nedá.« To jste mi podsunula Vy, já o radosti nikde nepíšu. Píšu o tom, že je nebezpečné měnit nasazenou medikaci nebo nasazené léky kombinovat "s něčím přírodním".

Škoda, že si stále neuvědomujete, jak moc jste mohla tazatelce ublížit.

Ivzez,asi jsme se nepochopily. Nikoho nenabádám k vysazení medikace. Kdybyste mě četla pořádně,sama píšu,že se léčím už 8 let a užívám na deprese tudíž léky. Vyzkoušela jsem takovou spoustu léků,že bych mohla o tom psát román. A teprve změna životního stylu a terapie mi pomohly s náladou. Samozřejmě,že léky užívám,bez nich bych nebyla schopna základního fungování. Ale ty léky jsou opravdu jen na to základní fungování, o tom,že by vrátily člověku radost se teda říct nedá. Nakonec i v léčebně(byla jsem tam povícekrát),Vám doporučí i nějaké činnosti a musíte se jich zúčastňovat. Medikace něco zvládne,ale nelze od ní čekat zázraky. Chce to i nějakou podporu zvnějšku,samotné braní léků prostě na většinu depresí nestačí.

Ivzez,proboha,jste snad jediná,kdo na mě reaguje takhle. Třeba wamp,která si prošla něčím podobným mé rady schvaluje. Proč asi. Neříkám,že jsem lékař nebo odborník na deprese,ale vím toho o depresích jako člověk,který se s tím léčí 8 let víc,než někdo,kdo se s tím nikdy neléčil. Odpusťte,ale je to tak. Osobní zkušenost je nepřenosná. Neshazuji práci lékařů a nikde jsem nedoporučovala,že má měnit léky nebo je kombinovat s bylinami nebo je vysazovat. Jen jsem napsala,že kromě braní léků je důležitá i změna životního stylu. Jestli tohle Vám přijde jako ubližování,tak pak teda z Vašich reakcí už nechápu už nic. To je vše. Nešla jsem se sem dohadovat,nešla jsem sem shazovat něčí rady,jen přispět vlastní zkušeností. Nashledanou

Byvalapacientko...
Také nechápu asi již vůbec nic,co se týče "ivzez."
Ona mě zde permanentně peskuje a shazuje jako malé dítě !
Než se začala angažovat zde v otázkách zdraví,bylo vše v pořádku.
Všichni odpovídali dle svých vlastních zkušeností,které zažili.
Ona to zřejmě nikdy nezažila a nám radí...
Hmmm,lékař je podle ní zřejmě sám Bůh který ví VŠE !
Ona se mi jeví jako robot = stroj,bez emocí a bez kousky lidskosti.
Neustále opakuje = lékář,lékař,lékař *zed*
"ivzez," nereagujte,nemá to smysl *stop*
---
Jó,každý holt víme to své.
Přes to nejede vlak !

 


2x

Růženko.

tady na tomto webu je toto velice ožehavé téma.

Proto budu opatrná ve své odpovědi.

Myslím si,že byste v prvé řadě měla navštívit svého psychiatra,aby Vám antidepresiva změnil.

Za další,úzkost znám moc dobře,kdo nezažil,nepochopí.

Píšete,že jste sama.To je špatné.Samota je to nejhorší,co může vůbec existovat.

Potřebujete nalézt radost v životě,nalézt alespoň jednu spřízněnou duši,potřebujete si popovídat,zasmát se.

Zkuste si najít nějakou paní kolem sebe,třeba sousedky.

Poohlédněte se,jistě nejste sama jediná.

Nebo si napište inzerát,že hledáte kamarádku nebo kamaráda

A co třeba domácí zvířátko,pejsek či kočička?

Otevřou Vám nové obzory,budete mít chuť pro někoho žít.

Zkuste to,život máme pouze jeden a setsakramentsky letí.

Držím Vám palce !

 


2x

Dobrý den,taky mám deprese,už 8 let a vyzkoušela jsem toho fakt hodně. Léky-spoustu druhů,hospitalizace(opakované),terapie včetně skupinových,stacionář atp...Teď mi nejvíce pomáhá asi stacionář a můj pes. Obojí mě baví, k obojímu se ráda vracím. Se psem chodím na cvičák,je to prima,úplně tam vypnu od negativních myšlenek. Ve stacionáři jsou zase podobně nemocní,tak si rozumíme,našla jsem si tam kamarádku. Ale stejně nemůžu říct,že jsem z depresí definitivně venku. Jsem často unavená(z prášků) a jsou chvilky,kdy je mi fakt mizerně a jakože dost. Jen už jsem se to naučila nějak ignorovat,nebo si popláču (pokud to teda zrovna jde) a jdu prostě dál. Samota deprese prohlubuje. Jestli Vám něco mohu poradit,zkuste psychoterapeuta a taky nějaký spolek,případně stacionář,fajn je také pořídit si nějaké zvířátko,nemusí to být hned pes,to je závazek na mnoho let a musíte být stále v kondici,což by pak mohl být na stáří problém. Takže třeba papouška to je taky prima společník. Hledejte,co by Vás mohlo rozptýlit. Z depresí Vás to asi nevyléčí,ale můžete aspoň částečně zmírnit její dopady na Vás.


doplněno 23.05.18 18:59:

pohanka-tak jedině s někým domluvit,kdo by zkontroloval situaci-třeba se sousedem...zvíře hodně pomůže,taková je moje zkušenost

Se zvířátkem bych byla opatrná. Pokud je paní osamělá a nikdo k ní dlouho nepřijde, případně nezavolá, tak zvíře i ten papoušek, nemusí přežít pár dní bez vody a krmiva.

Takže každý večer zkontrolovat sousedem, e-mailem, po skypu, SMS, jestli je paní v pořádku a postará se o mazlíka.

18.59 - Tak, tak, však to píšu. Kočka by se mi líbila, pokud má paní pohybové potíže, je mazlivá koči ideální. A vlastně i vydrží delší čas bez přísunu vody a potravy.

- no to snad ne !

 


1x

Při depresích se má hledat vždy příčina. Vy jí znáte-je to osamělost. Tak zkusit se s někým skamarádit,kamarádka i kamarád by vám pomohli na povzbuzení psychiky. Antidepresiva trochu pomůžou,ale vlastní příčinu neřeší. Někdy je to těžké někoho najít,ale zkuste využít aspoň nějakou možnost. Třeba v domě, nebyla by nějaká sousedka? Popovídat,posedět u televize...

 


0x

Nemůžete kombinovat bylinky s léky od psychiatra.

To je nebezpečné.

Nejlepší by bylo změnit životní styl a odhodlat se k totální změně.

Nastěhovat se k dětem, nebo nejbližším příbuzným /pokud by byla možnost/, odejít do pečovatelského domu, nebo naopak, vzít si k sobě někoho na bydlení /příbuzné, známé, kamarádku/.

Prodat byt, domek /nevím, kde bydlíte/ a z toho financovat přestěhování. Jsou i senior vesničky /u Brna?/. Prostě být mezi lidmi, nebydlet sama, nemocná, bez koníčků, bez cestování, zahrádky, je mor. Podívat se nějakou seznamku a najít přítele, přítelkyni na dopisování, nebo krátké návštěvy.

Já Vás velmi dobře chápu.

Požádejte o asistenta, dobrovolníka /www.dobrovolnik.cz ,/ který by s Vámi šel na hodinu na procházku, popovídal si s Vámi, dovezl do kina, na nákupy, nebo něco přečetl /nevíme postižení/.

Další, kdo by mohl pomoci jsou charity třeba - Maltézští rytíři, Charita ČR, Život 90, případně náboženská obec, v místě, kde bydlíte.

Ohledně Vašeho postižení neexistují nějaké spolky, sdružení, které s Vámi budou pracovat, nabídnou nějakou pomoc, službu, trávení volného času, je nutné se u nich zaregistrovat a dobré je i odebírat jejich časopis, kde se dozvíte plno zajímavostí, akcí atd., případně na netu má již každé postižení svoje stránky.

Podívejte se ve svém městě na Svaz invalidů, poptejte se na Městském úřadě, sociálním oboru a podobně.

Na deprese je třezalka, ale je tam interakce s psych. léky, musela byste se poradit. Jinak meduňka uklidňuje.

 


0x

Ivzez,nechci Vám brát iluze,ale změna medikace pomůže krátkodobě a někdy ani to ne. Medikace upraví spánek,chuť k jídlu,ale myslet si,že když si vezmu AD,budu mít dobrou náladu,tak takhle to nefunguje. AD pouze tlumí špatnou náladu,ale nenavodí tu dobrou. Tu si musí nemocný navozovat sám. Je to velice těžké,ale částečně to ovlivnit jde. Jsou lidé,které antidepresiva vyléčí,ale je dost lidí,co jsou na léky částečně rezistentní,v obzvlášť špatných případech i úplně. A pak psychiatři jen neustále mění léky,navyšují dávky a člověk se pořád potácí v bahně. Proto jsou důležité i různé podpůrné aktivity. Taková je moje osobní zkušenost.

Byvalapacientka = *palec* *palec* *palec*
Je to přesně tak,léky samotnou úzkost nevyléčí.
Je nutné chtít a bojovat.
Čelit jí !
Známe to,bohužel :(

@ByvalaPacientka, má odpověď směřuje hlavně k tomu, aby si medikaci neměnila tazatelka, aby ji ani nekombinovala s "něčím přírodním"...

Medikace vždy patří do rukou lékaře, nikoliv do rukou laiků v internetu.

 


0x

Právě asi nejvíc léčí ta práce, společná činnost. Že jste někomu užitečná, že spolu komunikujete. Existují chráněné dílny, seniorkluby nebo jen party, které mají podobného koníčka, jako vyšívání, šití, malování, práce s pedikem, sborový zpěv.. Prostě něco, co byste zvládla vykonávat vzhledem k povaze Vašeho handicapu.

Ji, ji. Tuhle šel snad dvojce dokument, že babičky pletou ponožky a učí to i mladé holčiny. A moc jim to pomáhá, pletou doma, ale schází se i v nějaké komunitě a proberou, co se dá.

Ponožky pomáhají a musím říci, že většina byla moc pěkná, barevná.

Nějaké stránky jsou ,,ponožky od babičky,, ale nevím, jestli ten dokument byl právě o nich, viděla jsem jenom kousek.

 

 


0x
avatar jethro

Dám vám odkaz na jeden článek
psychoterapeut.kvalitne.c/...

 


0x

S psychiatrem se domluvte na změně antidepresiv, je jich více druhů, některé mohou zabírat lépe. Něco přírodního doporučuju najít si smysl života. Chodit někam pomáhat nebo tak něco.

 


0x
avatar iz

@Wamp, Vás jsem sice zmínila jenom proto, že se Vás dovolává @ByvalaPacientka, ovšem zatím, co jsem napsala, si stojím. Opakovaně tu přes internet "diagnostikujete" a "léčíte", vůbec se neohlížíte na to, že Vaše zkušenosti ani na jedno zdaleka nestačí.

Hlavně je mi líto těch, kdo si na základě takových rad uškodí.

V oblasti psychické je to ještě horší než v oblasti fyzické. Proč to pořád nevidíte?!?

Už jsem musela dát novou novou odpověď, systém mi nedovolit doplnit původní. Snad to nepřehlédnou ty, kdo nechtěně a s dobrým úmyslem mohou (u)škodit.

 


0x

Dobrý den. Pokud vám léky na úzkosti nezabraly, měla byste toto konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Takové léky nesmíte kombinovat s bylinami, zvláště ne s třezalkou... Asi by bylo nejlepší se při příští návštěvě psychiatra svěřit a probrat s ním, co vás trápí. Možná vám nasadí jiná antidepresiva. To totiž i chvíli trvá, než se najdou taková, která vám sednou.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]