Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zákaz chození na šatnu

Od: dendula221 odpovědí: 14 změna:

Dobrý den, chci se zeptat, zda mi může zaměstnavatel zakázat chodit na šatnu během směny (přestávky). Děkuji za info

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

Jaký k tomu má důvod? To je totiž dost důležitá informace.

 

hodnocení

2x
jasná šikana !
Během přestávky máte nárok na toaletu, jídlo, pití a samozřejmě i šatnu.
http://objevit. Cz/jak-zamestnavatele-nejcasteji-porusuji-zakonik-prace-t215309

Ale ale?! Pleteš si pojmy s dojmy. Zaměstnavatel by sice neměl v době přestávky zakazovat jít na šatnu, vnitřním předpisem to však může upravit, ale opravdu je nárok na toaletu, jídlo, pití apod., ale "nárok na šatnu"? Neznám ...

Ale,ale...nemyslím si,že se pletu.
Šatna tam sice přímo uvedena není,ovšem proč by neměl mít zaměstnanec právo dojít si o svém volnu do své skříňky !?
---
Trochu podivné...
rqze

Na šatnách nesmějí být kamery, na chotbách a jídelnách ano. Šatny jsou z hlediska krádeže zejména malého zboží rizikové. Více než toalety.

 

joudic*
hodnocení

2x

pokud se kradlo, tak holt jeden za vsechny, vsichni za jednoho

 

iz*
hodnocení

2x

Nechtěla jsem odpovídat, ale @Wamp dala odkaz na článek, který argumentuje již neplatnými ustanoveními zákoníku práce. Např. podle současného znění ZP je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům přestávku na oddech a jídlo nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce (nikoliv každé 4,5 hodiny). Přestávka se nezapočítává do pracovní doby.

V případě provozu, který zaměstnanci nemohou v pracovní době opustit, musí zaměstnavatel zaměstnancům umožnit se najíst. V takovém případě se přestávka do pracovní doby započítává.

K dotazu: Nebylo by možné se dohodnout s nadřízeným a pro zapomenutou věc si dojít s kolegyní?

 

hodnocení

2x
avatar ringo

O přestávce vás zaměstnavatel neplatí a vy si můžete dělat co chcete. Opustit budovu, jít na šatnu. Cokoli.

 

hodnocení

2x

@dendula221 - Z důvodu krádeží a kdyby se nám něco stalo prej
Dobře - a máte to někde uvedeno? V pracovním řádu, předpisu, směrnici? Zaměstnavatel to za určitých podmínek požadovat může:

Není pochyb o tom, že přestávka v práci není pracovní dobou a je dobou odpočinku. Máme však za to, že zaměstnavatel může po tuto dobu zaměstnance do určité míry "omezit". Takové omezení však musí být odůvodněno objektivními příčinami, zaměstnavatel tedy musí vycházet z charakteru práce, provozu, charakteru konkrétního pracoviště, z jeho případné nebezpečnosti, z rozlehlosti areálu, požadavků kladených na ostrahu, z toho, zda je či není v objektu zaměstnavatele možnost stravování zaměstnanců a podobně, a to proto, že i po tuto dobu dopadá na zaměstnavatele odpovědnost za škodu, především pokud jde o zdraví zaměstnance.

Zaměstnavatel totiž odpovídá za škodu způsobenou zaměstnanci nejen při plnění pracovních úkolů, ale také v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, za něž se mimo jiné považují i úkony obvyklé v době přestávky na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele. Je tedy logické, že ani v době přestávky na jídlo a oddech nebudou moci zaměstnanci vstupovat například do kontrolovaných pásem, na pracoviště se zvýšeným rizikem úrazu apod. nebo že nebudou mít objektivní možnost opustit v době přestávky v práci objekt zaměstnavatele vzhledem k jeho rozlehlosti, aniž by tím zároveň neporušili jednu ze svých základních povinností, tj. dodržovat pracovní dobu.

bozpinfo.cz/...

 

hodnocení

1x

Zaměstnavatel je odpovědný za škodu, která zaměstnancům vznikla na věcech, které si nosí do práce a odkládají si je právě v šatnách (resp. na určeném místě). Pokud by někomu něco zmizelo nebo bylo poškozeno, musí zaměstnavatel škodu nahradit. Této odpovědnosti se nemůže nijak zbavit ani se dohodnout se zaměstnanci, že riziko na odložených věcech přebírají na sebe. Jestli na šatnách nemáte uzamykatelné skříňky nebo nemáte možnost ukládat si dražší předměty někam zvlášť do úschovy na zabezpečené místo, tak si i dovedu představit, že zaměstnavatel může ve vnitřním řádu zakázat zaměstnancům chodit o pauzách na šatny.

Co se škod týče je zákon na zaměstnavatele přísný, takže podle toho (možná po předchozích špatných zkušenostech) váš zaměstnavatel přijímá opatření.

 

majsterjoe*
hodnocení

0x

Tak pokud pracuješ na dole tak asi těžko během přestávky vyfáráš nahoru do šatny.

Jinak je to dle situace kde pracuješ a na jaké funkci. pokud můžeš behem pauzy opustit budovu, asi by tě do šatny pusit měl, člověk se může převléct a podobně. Taky je otázka kde máš během pracovní doby uschovány osobní věci.

majsterjoe*

Tak v tom případě ti zaměstnavatel musí umožnit mít své věci mimo šatnu tak, ať si je můžeš během své neplacené přestávky vzít.

 

dendula221
hodnocení

Z důvodu krádeží a kdyby se nám něco stalo prej, tak se máme pohybovat pouze v jídelně. Ale abych si nemohla jít ani pro mikinu nebo nějakou zapomenutou věc?

A kdybyste řekla, že si jdete pro vložku, tak Vás snad pustí. Přece se neproto... Nebo pro prášek třeba.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]