Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
dne 29.3.2018 jsem byla nucena zaměstnanci dát výpověď pro opakované hrubé porušení pracovní kázně za alkohol.
Dotyčný ale donesl neschopenku k 4.4.2018.
Budu muset jako jeho bývalá zaměstnavatelka platit jeho nemocenské pojištění po dobu 14 dní?
Děkuji.
Chcete-li odpověď na svou otázku, bylo by vhodné se vyjadřovat přesně. Jestli jste zaměstnanci dala 29. března výpověď podle § 52, začala 1. dubna běžet výpovědní doba a zaměstnání skončí 31. května.
V takovém případě by stále šlo o Vašeho zaměstnance.
Nebo jste pracovní poměr zrušila podle § 55, odst. 1 , písm. b) a v takovém případě by šlo o bývalého zaměstnance a o nemoc v ochranné době.
Odpovídám na druhý případ ► zrušení.
Ne. Nemocenské pojištění je částí sociálního pojištění, jež za bývalé zaměstnance už neodvádíte.
Myslím ale, že Vám jde spíše o náhradu mzdy za nemoc. Po skončení zaměstnání už zaměstnanec nemá naplánovány žádné pracovní směny, tzn., že mu neuniká výdělek kvůli nemoci.
V případě nemoci v ochranné lhůtě má bývalý zaměstnanec až od 15. dne nemoci (bude-li nemoc tak dlouho trvat) nárok na nemocenské od OSSZ. Podklady předává bývalému zaměstnavateli, který je (stejně jako v případě zaměstnance) předává OSSZ.
@Rumicek, nadpis jsem nepřehlédla.
Obsah dotazu (pravděpodobně na náhradu mzdy za nemoc v prvních 14 dnech nemoci) ale odpovídá spíše nemoci po skončení zaměstnání (jak je to s náhradou mzdy za nemoc za trvání zaměstnání, ví každý zaměstnavatel).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.