Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Musím upravit sklepní kóji?

Od: ps* odpovědí: 11 změna:

Dobrý den,
bydlím v panelovém domě, jsme SVJ, na domovní schůzi mi řekli, že musím uvést sklepní kóji do původního stavu. Sklepní kóje je je upravena ta, že není možné dostat se k otevíracímu oknu, dostanu se tam pouze já ze svého sklepu. Takto upravenou kóji jsem převzal po bývaleém majiteli mého nynějšího bytu, před 20 lety. Najednou se všichni můžou zbláznit, že k oknu musí mít přístup všichni a že mám uvést kóji do původního stavu na své vlastní náklady. 20 let to nikomu nevadilo a teď se asi mám zbláznit a ještě to uvést na své vlastní náklady. Na to jim teda pěkně kašlu, protože já jsem sklep nepředělal ani nemohu vědět, jestli to takto bylo původně a nebo to majitel přede mnou nějakým způsobem upravil.

Otázka zní, existuje nějaký právní předpis, nebo mohou mě nějakým způsobem donutit k tomu, abych musel kóji uvést do původního stavu?
Děkuji.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar amper

Sklepní kóje je je upravena tak, že není možné dostat se k otevíracímu oknu...

Chápu, že jste přišel k problému jako slepý k houslím, nicméně tím, že jste převzal bytovou jednotku, převzal jste i práva a povinnosti původního nájemníka/vlastníka. Nedovedu si představit jiný způsob "úpravy", než je zabrání části společného prostoru. Jak již uvedl @satam, důležité je to, co je uvedeno v prohlášení vlastníka nemovitosti. Pro porovnání toho, jestli došlo v minulosti k neoprávněné úpravě bych se poohlédl po jiném podobném objektu a vnutil se "na exkurzi".

 

hodnocení

1x

Co je uvedeno o výměře prostor v Prohlášení vlastníka při původním prodeji (původnímu vlastníkovi?). Myslím, že podle toho se budtete muset řídit.

 

hodnocení

1x

Ti, kteří "vám řekli" by měli rovněž sdělit na jakém základě toto požadují. Ale dovedu si představit například požární bezpečnost a podobně.

 

achjo
hodnocení

0x

Také mám byt v osobním vlastnictví a s povolenými úpravavami, při kterých se zabralo část společných prostor. Toto povolení se může časem někam ztratit, jak z archyvů SBD nebo SVJ, tak i u vlastníka jednotky, a potom může být sporné, jestli byla úprava legální. Možná je to i tento případ.

Při převodu bytu do osobního vlastnictví jseme dostali protokol, kde je přesně zakreslené, jaké prostory k bytu patří (plán včetně rozměrů) - to by jste také měl mít, tak se tam podívejte.

K prvnímu odstavci: Máte pravdu, ale je třeba dodat, že takové úpravy, provedené legálně, tedy dle platných zákonů, vyžadují součinnost stavebního úřadu, s největší pravděpodobností stavební povolení. A v archivu stavebního úřadu tyto věci k dohledání být musí.

K druhému odstavci: Nedovedete si představit, co vše taky může být grafickou přílohou Prohlášení vlastníka. Kostrbaté obdélníčky s uvedenou výměrou jsou sice součástí platného dokumentu, ale jejich vypovídací schopnost je minimálně diskutabilní.

achjo

Na takové drobné úpravy se stavební povolení nevydávalo, často nebylo ani třeba stavbu ohlásit. V našem případě stačilo povolení SBD (SVJ tehdy ještě nebylo), a k ždosti o povolení stačil náčrt tužkou a vyjádření sousedů, že nemají proti úpravě námitky.

Když nám byl předáván byt do vlastnictví, tak jseme k tomu dostali dost podrobný plán všech převáděných prostor, včetně rozměrů a vypočtené plochy - toto je nedílnou součástí "Smlouvy o převodu", terá je potvrzená Notářem a zanesená do Katastru nemovitostí.

Tak nevím, co se vám na tom zdá nepravdivého?

A pokud má tazatel ve smlouvě o převodu takový plán a v něm má přidělenou i (v dotazu přesně nespecifikovanou) upravenou sklepní kóji, tak shromáždění vlastníků jednotek nemá co nařizovat.

Achjo: Netvrdím, že veVašem případě tomu nebylo tak, jak píšete. A máte pravdu v tom, že záleží na tom, jak hluboko v historii se úprava udála. Před rokem 1990, kdy bylo všechno všech se dála různá zvěrstva, dneska už si to v domě s vyhotoveným prohlášením vlastníka nikdo nedovolí. A mezi tím je 20-30 let přechodného období. Jen tvrdím, že upravit velikost bytu nebo jeho příslušenství není drobná úprava a pokud mi představivost stačí, tak na takové úpravy by byla součinnost stavebního úřadu nutná za každého režimu. Alespoň ve všech panelových domech, které jsem měl možnost si prohlédnout jde o úpravy příček, z valné většiny nosných, návaznost na požární úseky atd. To zcela jistě není případ sklepa / sklepní kóje.

Co se týká předávacího protokolu, který máte k dispozici, tak buďte rád. Ani u jednoho ze tří bytů, kterými jsem prošel jsem do ruky nedostal nic jiného, než slovní popis, výměry (u sklepa klidně ds odchylkou +/- 0,5m2) a schema umístění jednotky a sklepních kójí v domě. Tedy žádnou podrobnou výkresovou dokumentaci.

Nejsme tedy tak úplně ve sporu, jen máme oba naprosto odlišné zkušenosti, které logicky vztahujeme na tazatelův případ. Světlo do problému by vneslo, kdyby tazatel doplnil podrobnosti.

 

achjo
hodnocení

0x

Jelikož tazatel otázu nedoplnil nějakým upřesněním, tak mě napadá ještě jedna možná věc.

Když byl víc než 20 roků klid a "Najednou se všichni můžou zbláznit ...", tak mohlo dojít k tomu, že okénko bylo celou dobu v mrazech otevřené a celé sklepní prostory promzly, včetně podlah přízemních bytů.

Pokud by to tak bylo, tak se nemůže nikdo divit, že to sousedům vadí.

My jsme to při revitalizaci před 10 roky vyřešili tak, že okna ve sklepních kójích se dala pevná, bez možnosti je otevřít (původní byla otevírací), a otevírací se dala jen do společných prostor. Záleží ale na tom, jak jsou sklepy vyřešené, všude to nemusí být možné.

Pokud chce tazatel skutečně poradit, tak bude muset dotaz doplnit nějakým upřesněním.

 

rv*
hodnocení

0x

Tak pokud je součátí sklepní kóje okno, tak snad není důvod, aby k němu měli přístup majitelé okolních kójí. Stejně, jako nemají přístup k oknům v bytech sousedů.

achjo

Jak se to vezme?

Pokud si soused nechá v mrazech - 15°C otevřené okno, tak vymrzne byt jemu a mě se to nijak netýká. (Pokud kvůli tomu třeba nezamrzne topení a pod., ale to už je jiná věc.)

Ale pokud soused nechá otevřené okno ve sklepě, tam mě ve vedlejší kóji třeba zmrznou a prasknou zavařeniny, nebo namrznou brambory, a pokud bydlím v přízemí, tak mám chlad od podlahy ... A týká se nejem mě, ale i dalších vlastníků, kteří tam mají sklep.

achjo

Ještě na vysvětlení dodávám, že mám na mysli takové kóje, které nesahají až ke stropu.

V panelácích se běžně dělaly kóje, které končily asi 60 cm od stropu a dveře měly z dřevěných latí. V takové sklepě se chlad šíří po všech kójích a v celém sklepním prostoru.

Pokud by byla každá kóje oddělená a uzavřená, tak by byla situace trochu jiná.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]