Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zablokování důchodu

Od: skubanek® odpovědí: 5 změna:
Dobrý den prosim , potřebuji poradit , když někdo zemře, kdo zařídí zablokování důchodu, výběr z bankomatu, zablokování všech účtů. Děkuji za brzkou odpověď

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x

Zastavení výplaty důchodu je starost úřadů:

Zákon č. 582/1991 Sb., § 11

(2) Příslušné úřady pověřené vedením matrik jsou povinny písemně sdělovat České správě sociálního zabezpečení v Praze údaje o úmrtí občanů starších 15 let, a to do dvou týdnů ode dne zápisu do příslušné matriky. Povinnost podle věty první plní tyto úřady zasláním opisu úmrtního listu.

Jinak ČSSZ uvádí:

Pokud nastane situace, kdy důchodce zemřel a nemohl mu být vyplacen důchod v řádném výplatním termínu, pak nevyplacený důchod, který náležel ke dni úmrtí, se vyplatí postupně manželovi, manželce, dětem, anebo rodičům. To však pouze v případě, že tito pozůstalí žili s důchodcem v době jeho úmrtí v domácnosti. Podmínka soužití v domácnosti nemusí být splněna u dětí, které mají po zemřelém nárok na sirotčí důchod. V těchto případech důchod není předmětem pozůstalostního řízení. Stává se jím pouze tehdy, neexistují-li výše uvedení pozůstalí. Během pozůstalostního řízení je třeba informovat notáře o nedoplatku, který ČSSZ eviduje. Notář potom učiní dotaz na ČSSZ, aby nedoplatek potvrdila. Pak rozhodne v rámci pozůstalostního řízení, komu z dědiců bude částka vyplacena a sdělí toto rozhodnutí ČSSZ. Ta potom zašle uvedenou částku oprávněnému.

cssz.eu/...

Po úmrtí majitele účtu co nejdříve banku informujte - předložením kopie úmrtního listu, což by mělo stačit i k blokaci výběrů z bankomatu. Ptejte se.

Pozor ale na to, zda z něho nejsou hrazeny trvalé příkazy, případně zda budou placeny i nadále (do vyřízení dědictví), není nutno přehlásit/zrušit platby energií a pod.

Pokud potřebujete peníze z účtu zemřelého ještě před ukončením dědického řízení, musíte počkat na pozvánku k jednání a požádat notáře, aby zařídil odblokování účtu, což ale neznamená, že vybraná hotovost do dědictví nespadá.

 

barbakan*
hodnocení

0x

Nejbližší příbuzní a myslím, že by poradili v bance, kde měl zemřelý účet a vše vysvětlit. Pokud by byl úmrtní list, mnoho by tomu napomohlo.

 

hodnocení

0x

A navíc, myslím, že záleží také na tom, kdy dotyčný zemře. Je to nějak ošetřené a když zemře a pak teprve dojde důchod, tak ta částka se musí vrátit zpátky. Myslím tím samozřejmě tu poslední výplatu důchodu.

 

hodnocení

0x
avatar marunaa
Notář, který bude projednávat dědictví, pošle příkaz bance, aby účet zablokovala.

 

hodnocení

0x

V bance (KB) mi řekli, že v případě úmrtí vše zablokují tzn. i odchozí platby za bydlení, kartu atd. Jak se to dozvědí neřekla, odblokují až po dědickém řízení, lze ale sjednat individuelně např. výběr na pohřeb.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]