Nejste přihlášen/a.
Co přesně míníte "přesunutím na novou pracovní pozici"? Znám jenom převedení na jiný druh práce. To lze dodatkem ke stávající pracovní smlouvě nebo ukončením jedné a uzavřením nové pracovní smlouvy. V nové pracovní smlouvě je možné sjednat novou zkušební dobu.
Skutečnost, že se zaměstnanec osvědčil v jednom druhu práce neznamená, že se mu bude stejně dobře dařit u jiného druhu práce.
Pracovní smlouvu si sjednávají obě strany dobrovolně, lze v ní sjednat jenom to, na čem se obě strany dohodnou.
Jestli budete mít novou pracovní smlouvu včetně všech podstatných náležitostí pracovní smlouvy (druh práce, den nástupu do práce a místo výkonu práce), tak si s vámi zaměstnavatel může nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, sjednat zkušební dobu.
Ke sjednání zkušební doby je potřebný souhlas obou stran ► tedy i zaměstnance. Bez jeho souhlasu by nemohl zaměstnavatel nic sjednat.
S novou smlouvou pochopitelně taky nemusí souhlasit, stejně tak s dodatkem a nic nemusí podepisovat a nikdo s tím nic nenadělá. Tedy až na možné rozvázaní pracovního poměru, to už se nějak zařídit dá.Otázka co je lepší a pro koho.
Ivzezz, proč vy vždycky máte potřebu ve všem se tak šťourat a kažédho opravovat i tam, kde to vůbec není na místě?
Ano, jedná se samozřejmě o dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, a proto píšu, že si zaměstnavatel se zaměstnancem může sjednat (= dohodnout, ujednat, smluvit, vyjednat) zkušební dobu. Kdyby to bylo jen na rozhodnutí zaměstnavatele, tak bych nejspíš použila jiné slovo (něco ve smyslu, že zaměstnavatel může nařídit, stanovit, určit etc.)
A propos - vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem není zcela rovný, takže když zaměstnavatel předloží zaměstnanci novou pracovní smlouvu se zkušební dobou a zaměstnanec se bude cukat, že smlouvu v takovém znění nepodepíše, taky se může stát, že nakonec onen zaměstnanec (pokud to není nějaký špičkový nebo těžce nahraditelný odborník) už nebude muset podepisovat vůbec žádnou pracovní smlouvu a půjde si po svých...
§ 35
Zkušební doba
(1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než
a) 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36),
b) 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36) u vedoucího zaměstnance.
(2) Zkušební dobu je možné sjednat rovněž v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo (§ 33 odst. 3).
(3) Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.
(4) Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.
(5) Zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.
(6) Zkušební doba musí být sjednána písemně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.