Nejste přihlášen/a.
Já v tom problém taky nevidím. Vyhlášky a zákony, jak je výše citováno, se týkají minimálná částky, kterou má ten učeň dostávat za příslušnou "práci" ale pokud je to ve firmě, kdy majitel je štědrý a váží si takového pracanta tak, že mu dává peníze nad rámec povinností, není to přeci jen nic špatného.
Máte-li strach že to šéf popře, chtějte to od něj písemně.
Zaměstnavatel, u kterého žáci vykonávají praktické vyučování (obecný pojem jak pro odbornou praxi oborů s maturitou, tak i pro odborný výcvik žáků oborů s výučním listem), má se školou uzavřenou smlouvu, kde je přesně stanoven rozsah činností i případné vyplácení odměny na vykonávanou práci. Tečka. Pokud žák (není to učeň, učeň byla osoba, která měla uzavřenou smlouvu s podnikem, pro který se učila a do školy jenom docházel na teorii) u vás vykonává nějaku další činnost mimo vyučování, je to další vztah mezi ním jako občanem a firmou jako zaměstnavatelem.
Když je v podniku žák na praktickém vyučování, má přiděleného instruktora, který mu přiděluje práci, hodnotí ho a má za žáka zodpovědnost na jeho bezpečnost, přidělování vhodné práce, atd.
Když je osoba v podniku zaměstnaná na nějaký jiný úvazek. spadá pod pravomoc svého vedoucího, který mu přiděluje práci a nemá se školou už vůůůůbec nic společného. Co si vydělá, je věcí dohody o práci, na kterou je osoba přijatá. Takže by se zřejmě měla odměna za práci při odborném výcviku oddělit od další činnosti, kterou dělá jako brigádník, nebo jak se tomu dnes říká.
citace:
povinnost platit žákům odměnu za produktivní činnost stanoví § 122 odst. 1 školského zákona
Vymezení pojmu produktivní činnost žáka a povinnost poskytovat žákům odměnu za produktivní činnost stanoví § 122 odst. 1 školského zákona. Odměnu poskytuje škola nebo firma, podle toho, komu plynou z produktivní činnosti příjmy. Minimální výše měsíční odměny za produktivní činnost pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin je 30 % minimální mzdy.
Tohle všechno a další podrobnosti vám musí sdělit pověřený učitel školy, se kterou má váš podnik uzavřenou smlouvu, nebo ředitel(ka) který za vyučování žáků zodpovídá a smlouvu podepisuje. Samozřejmě někde najdete i další předpisy k provádění praktického vyučování žáků na pracovištích firem, ale než byste to hledala, je jednodušší to konzultovat s vašim školním právníkem a se školou.
Škola se samozřejmě bude chtít zbavit odpovědnosti za to, co žák ve vaší firmě dělá mimo vyučování i za jeho bezpečnost, přidělování práce, atd. (třeba dělá něco, je není ve školním vzdělávacím programu, na což školy někdy úpěnlivě a zcela hloupě dbají, ale to už je jiné téma).
Doporučení k zabezpečení jednotného postupu při uzavírání smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a žákem střední školy nebo studentem vyšší odborné školy viz msmt.cz/...
Při pochybách zkuste oslovit Národní ústav (odborného) vzdělávání NUV, kde by vám mohli dát odkaz na příslušná místa, kde vám nejlépe poradí. Je v tom trochu spleť vyhlášek. Například i proto, že žák by měl dosta určité procento z minimální mzdy, ale když na ní nevydělá, tak proč by se mu mělo platit? Nehledě na to, že třeba část pracovní doby jenom odkoukává nebo si zkouší co se jak dělá a nevytváří žádné hodnoty, za které by bylo co ho platit. Takže se musí najít počet hodin, za které ho lze platit, což není počet hodin, kdy je na pracovišti.
NUV zpracovával spolupráci škol a podniků v projektu POSPOLU, kde snad také najdete nějaké informace například na pospolu.rvp.cz/...
Poznámka: jsou to pouze laické rady, tohle téma jde mimo mě, píšu jenom co jsem časem pochytil při výskytu žáků na pracovištích firmy.
Už jsem našel co jsem hledal (věděl jsem, že to někde bylo, ale je to ještě na mnoha dalších místech a dokumentech). Podívejte se na www.msmt.cz/file//..., stáhne se vám textový dokument MŠMT Výše odměny za produktivní činnost, kde máte argumenty pro šéfa i s odkazy na příslušné vyhlášky.
I podle mne byste to měla oddělit. Jedná se o dva různé vztahy, jeden se řídí smlouvou, kterou jste uzavřeli se školou, druhý DPP, kterou jste uzavřeli na práci konanou mimo praktickou výuku. Trvá-li Váš nadřízený na stejné odměně, nechte si od něj dát pokyn písemně (jinak může nastat to, čeho se obáváte).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.