Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dar synovi

Od: anad* odpovědí: 14 změna:

Zdravím a potřebuji radu: před dvěma lety jsme synovi darovali nějaké peníze.Koupil za ně manželce a sobě auto,zbytek šel na nový nábytek.Nyní spolu víc jak půl roku nežijí a jsou před rozvodem a syn chtěl to svoje auto prodat.Manželka tvrdí,že vše bylo společné a tudíž je i auto její a ona si ho prodá,aby zajistila děti.Má na to právo?

 

 

14 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x

@jenda2 - Můžete snaše napsat, že se domáháte vrácení daru, neboť nesplnil účel a pošlete to doporučeně.
Za prvé odvolání daru "neboť nesplnil účel" je nesmysl, za druhé je jasně psáno "jsme synovi darovali" - vymáhat po snaše nelze.

jenda2*

Pokaždé máte nějaký problém. Je to snadno pochopitelné, až na vás. Darující dal dar za účelem zlepšení životních podmínek syna se snachou. Za půl roku se chce snacha rozvést a smysl daru se minul účinkem. Darující má právo požadovat dar zpět. Jak se dohodne se synem už není věcí manželky. Vaše těžkopádné chápání se mi ani nechce komentovat. Ale alespoň náznak: pro snachu to znamená, že navalí auto zpět tchánovi a tchýni a nemůže počítat s financemi i z druhého auta. Nechápete? Váš problém. A narušení manželství by pro každého normálního rodiče znamenalo, že takto přijít o úspory dobrovolně nebudou chtít.

Dopis snaše znamená, že nemůže počítat s bezpracnými financemi, co už zřejmě ale začala ! Také bych chtěl peníze zpět, mít takovou snachu. To je normální.

epravo.cz/...

@jenda2 - Váš výklad práva je takový - hm - kreativní *smich*

 

iz*
hodnocení

1x

Existuje darovací smlouva ► lze prokázat, že jste peníze darovali jenom synovi? Pokud ano, byly by peníze i to, co za ně pořídil jeho majetkem (nespadalo by to do SJM). K ostatním odpovědím:

Předmanželská smlouva se netýká darů, které obdržel jenom jeden z manželů, dědictví apod.

 

ppp
hodnocení

1x

Do SJM nespadá to, co si za trvání manželství pořídil (koupil) jeden z manželů za peníze, které byly jen jeho - zde dostal je od svých rodičů jen on. Takže auto je jen jeho a manželka nemá nárok. Dtto další věci koupené za peníze z daru.

Jiná situace by byla kdyby si dotyční mladí u notáře rozšířili své SJM o to auto nebo o ty peníze na něj, nebo kdybyste peníze darovali mladým oběma.

 

repkin*
hodnocení

0x

Málo informací, mají předmanželskou smlouvu? Jinak součástí SJM nejsou m.j. i dary.

 

hodnocení

0x

Nejen málo informací, ale i zmatečné - "Koupil za ně manželce a sobě auto... syn chtěl to svoje auto prodat." Ovšem zmatek v tom má i manželka - "vše bylo společné a tudíž je i auto její a ona si ho prodá".

Kdo je vlastníkem vozidla?

Manželce a sobě auto...je možno pochopit i tak, že mají 2 auta, každý po jednom .

 

jenda2*
hodnocení

0x

Dar je dar a nemá právo chtít zpeněžit dar. Jiná věc je, že syn ze sebe udělal moulu a ona mu to teď spočítá. Zpětně si sepište darovací smlouvu, ideální by bylo, aby se jako důkaz použil výpis z bankovního vaše účtu. Pokud dojde na lámání chleba, jako že ano, tak soud bude chtít nějaký důkaz o vlastnictví peněz, coby následný dar. Dělá se to tak běžně.

Že je snacha nechutně vypočítavá je v dnešní době běžné.

Můžete snaše napsat, že se domáháte vrácení daru, neboť nesplnil účel a pošlete to doporučeně. Kopii dopisu si uschovejte. Bude se velice hodit

Syn může auto normálně prodat, nebylo pořízeno a jejich společných peněz a nemá snacha tedy co kecat.

Hlavně sepište darovací smlouvu se správným datem a ten výpis !

 

hodnocení

0x

Já bych to moc neřešil. Pokud je auto psané na syna, nechť ho prodá, vše ostatní se vyřeší následně. Maximálně bude muset manželce vyplatit polovinu ceny auta. Pokud je auto psané na manželku, manželka ho prodá a on, přestože má teoreticky nárok na polovinu peněz, utře nos, protožte z té "mrchy" nic nedostane.

Tolik běžná praxe, která se potom právnicky dořeší a stejně to půjde do ztracena a nikdo z nikoho nic nedostane.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Neřešte vůbec auto, ale darovací smlouvu na peníze. Auto bude mít po dvou letech o třetinu menší hodnotu, na tom syn prodělá. Až bude majetkové vypořádání, sečte se majetek v sjm, od toho se odečte výše darů a zbytek se rozdělí napůl. Pokud se nechtějí dohadovat u soudu, což nedoporučuji, měli by se dohodnout tímto stylem, klidně i za nějakých ústupků, protože soudně mohou ten svůj majetek klidně prosoudit.
iz*

Asi jsem dnes méně chápavá: Proč by se od SJM měla odečítat hodnota daru, který nespadá/nespadal do SJM?

Měl jsem napsat, sečte se celkový majetek...

 

krtek66
hodnocení

0x

velmi jednoduše...manželka na to právo nemá...viz. rady výše. Ať si škubne okem..papír na to být asi nemusí, stačí dosvědčit ústně. Pokud chce někdo mervomoci papír, tak určitě není problém sepsat a antidatovat (to nikdo nepozná) darovací smlouvu se synem...velmi jednoduché a prosté...spíš mě zaráží, že váš syn tohle neví sám od sebe...to musí být tedy páreček...jeden se domáhá toho co není jeho a druhej se zas nedomáhá toho co mu právem náleží... ještě komičtější je aktuální světová situace, která odráží dnešní dobu...že ty ženský si furt něco nárokujou...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]