Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Tři vlastníci jedné nemovitosti

Od: monca* odpovědí: 19 změna:

Dobrý den,

z velké části vlastním rodinný dům a jelikož je v dezolátním stavu, chci jej zrekonstruovat. Problém je, že jsou zde ještě dva vlastníci, každý z nich vlastní jednu osminu z nemovitosti. Bohužel se s nimi nemohu domluvit na ničem, ani nechtějí vyplatit ani nemovitost odkoupit. Spíše v tom vidím naschvály. Dan z nemovitosti, odpady a ostatní věci si celou dobu platím sama. Nějaká rada jak z toho ven? Moc ráda bych je vyplatila vše zrekonstruovala, ale není s nima řeč.

Děkuji za pomoc.

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®
hodnocení

7x
avatar ben

Dobrý den, vidím dvě možnosti. První je ta, že se budete roky dohadovat, nabízet odkup a čekat, až se změní ostatní majitelé (možná jejich děti budou vstřícnější). Druhá možnost je ta, že o majetku a jeho správě rozhodne soud (ten může i nařídit prodej celého domu, tak se poradit s advokátem, jak postupovat). Zdravím!


doplněno 03.03.18 11:07:

Ještě je varianta, že za ty podíly na RD nabídnete takovou částku, která se neodmítá. Ovšem, to asi nechcete.


doplněno 03.03.18 12:42:

monca - nemáte zač a hodně štěstí. Jo, vlastnictví je od Boha a spoluvlastnictví je od Ďábla.

 

hodnocení

4x

@monca - Zákon je na vaší straně - vlastníte většinu nemovitosti, můžete doložit náklady a tedy požadovat úhradu jejich poměrné části od každého spoluvlastníka. Podejte k soudu návrh na zrušení spoluvlastnictví - nanejvýš hrozí zřízení služebnosti (věcného břemene), ale vzhledem k velikosti podílů asi nebude velké, stejně jako případné vyplacení podílů.

NOZ § 1123

Spoluvlastník může se svým podílem nakládat podle své vůle. Takové nakládání však nesmí být na újmu právům ostatních spoluvlastníků bez zřetele k tomu, z čeho vyplývají.

§ 1126

(1) Každý ze spoluvlastníků je oprávněn k účasti na správě společné věci.
(2) Při rozhodování o společné věci se hlasy spoluvlastníků počítají podle velikosti jejich podílů.

§ 1129

(1) K rozhodnutí o významné záležitosti týkající se společné věci, zejména o jejím podstatném zlepšení nebo zhoršení, změně jejího účelu či o jejím zpracování, je třeba alespoň dvoutřetinové většiny hlasů spoluvlastníků. Nedosáhne-li se této většiny, rozhodne na návrh spoluvlastníka soud.

§ 1136

Spoluvlastník, který vynaložil na společnou věc náklad v zájmu ostatních spoluvlastníků bez jejich vyrozumění a souhlasu, může požadovat
a) poměrnou část náhrady v rozsahu zhodnocení věci, jednalo-li se o náklad, který byl spoluvlastníkům ku prospěchu,
b) náhradu nutných nákladů, jednalo-li se o náklad, který bylo třeba vynaložit na záchranu věci.

§ 1143

Nedohodnou-li se spoluvlastníci o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne o něm na návrh některého ze spoluvlastníků soud. Rozhodne-li soud o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne zároveň o způsobu vypořádání spoluvlastníků.

§ 1145

Při zrušení spoluvlastnictví rozdělením společné věci může soud zřídit služebnost nebo jiné věcné právo, vyžaduje-li to řádné užívání nově vzniklé věci bývalým spoluvlastníkem.

 

marfusa*
hodnocení

4x

Manželova sestra vlastnila 1/6 nemovitosti. Protože byla přesvědčená, že má mít celou nemovitost, s jejím manželem nás neskutečně šikanovali. Koupili jsme boiler na ohřívání vody a rozvodné závody nám ho odmítly připojit. Dům měl jen jedny hodiny. Spoluvlastnice s připojením nesouhlaila, protože oni topili elektřinou na náš úkor a zvýšení spotřeby by pocítili. Byli jsme podat návrh na souhlas s připojením boileru, ale právník řekl, že nejlepší bude žádat zrušení spoluvlastnictví. Nakonec to tak dopadlo. Na rozhodnutí soudu jsme čekali jeden rok. Bez teplé vody a s malými dětmi. Nejhorší je mít defektního příbuzného jako spolumajitele. Proti tomu,že přijdou o spoluvlastnictví nebudou moci Vaši spolumajitelé dělat vůbec nic.

 

hodnocení

3x
avatar milancukrar

Mončo, řeším opačný problém, nelze se domluvit s polovičním majitelem o prodeji nemovitosti a ta chátrá a chátrá.

K soudu nechceme, ale jiné řešení není., nežli soud.

 

athenaise*
hodnocení

2x
monca, máte to těžké, ale dá se to vždy řešit soudně, ale je to ošemetné. "O hospodaření se společnou věcí rozhodují podíloví spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti svých podílů. Při rovnosti hlasů nezbývá spoluvlastníkům, než nechat rozhodnutí na soudu. Pokud tedy většina rozhodne (přičemž není nutná písemná forma tohoto rozhodnutí) o pronájmu nebo o rekonstrukci domu, menšina se musí tomuto rozhodnutí podřídit. Za odsouhlasení rekonstrukce lze přitom považovat třeba i udělení souhlasu pro účely řízení u stavebního úřadu. Tímto způsobem je možné rozhodnout o opravě celé nebo jen části společné věci, například o výměně oken v jednom patře." A protože jste většinový vlastník, zkuste ještě jednou oběma spoluvlastníky promluvit v tomto duchu a pak už jen soudně. Ale jak píši výše...to určitě neuklidní situaci. Držím palce. A.

 

pohanka*
hodnocení

2x

Nabídněte písemně svoji část ostatním za nějakou částku, kterou oni budou akceptovat. Pokud ne, jejich odpověď požadujte též písemně, potom zkuste prodat přes realitku, někomu na kšeft, aby se Vám to rentovalo. Je-li nemovitost na dobrém místě, tak by to nemusel být problém. Možná, že spolumajitelé budou přístupnější k jednání o prodeji Vám, když uvidí, jaké máte plány a poznají, že jde do tuhého.

 

hodnocení

2x

Nevím, jestli to stále platí, ale kdysi platilo to, že vás nikdo nemůže ze zákona nutit ke společnému vlastnictví (nevím, jestli to píšu úplně přesně, ale sama jsem kdysi něco takového úspěšně řešila). Dáte návrh k soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. A nezapomeňte doložit to, co tu píšete - veškeré náklady jste dosud platila sama.

Zkuste se podívat sem: pravniprostor.cz/...

Rozhodně bych se snažila to co nejdříve řešit.

 

hodnocení

2x
avatar marunaa

Bohužel ale, rozhodnutí soudů trvá až 3-5 let. Mezitím ten dům spadne.

Jediné vychodisko vidím, že soudu předložíte nějaké potvrzení statika nebo jiného odborníka, že hrozí zřícení domu ...soud by měl rozhodnout rychleji...

Zkuste se ještě domluvit mimosoudně přes právníka

 

hodnocení

2x
avatar stir
Tak můžete podat návrh na bezdůvodné obohacení. Daň se platit musí. Jen je třeba neprošvihnout promlčecí dobu a mít od všeho doklady. Jen ty odpadky se platí za osobu, takže ty po nich žádat nemůžete. Možná by se hodil tento článek
patria.cz/...
jabraka*

Poplatky za odpady se platí za osobu jen u trvalého bydliště.Pokud občan vlastní nemovitost a nebydlí v ní,pak se za odpady platí za tuto nemovitost jen jednou.Pokud je více spolumajitelů,kteří tu nebydlí.Ti se musí na tomto poplatku podílet.

JABRAKA

nikdo*

Jen doplním něco k tomu placení odpadů. U nás(Jablonec nad Nisou) se NEPLATÍ za osobu, ale za velikost nádoby(popelnice-kontejneru) a za četnost svozu. Bez ohledu na počet osob.

Přidám se k nikdo, u nmás se taky platí dle množství a četnosti svozu.

Tak ono to je asi různé kraj od kraje. Rodiče to taky tak měli, že si nechali vyvézt až byla plná, poté to změnili na osobu/rok nebo půl roku.
Jabraka to ano, ale nikde jsem se nedocetl, kdo z těch vlastníků tam bydlí, nebydlí, kdo ty odpady produkuje a neplatí nebo naopak.

 

cicky
hodnocení

2x

Všichni spoluvlastníci tento dům užívají nebo jen někdo?

monca*
hodnocení

O dům starám jen já s rodiči. Užíváme jej pouze přes letní sezonu a celoročně tam jezdíme ho udržovat, aby nám nespadnul na hlavu. Když to vezmu za posledních třicet let, všechny poplatky a daň se starám já a rodiče. Oni nikdy nepřispěli ani halíř.
Moc, moc všem děkuji za odpovědi.

 

cicky

Platíte za užívání nemovitosti nájemné ostatním spoluvlastníkům, kteří sami tuto nemovitost neužívají? Může to být jedna z prvních věcí, které se budou u soudu řešit.

cicky, ale to tak není, třeba užívají jen svoji část nemovitosti. Aby jim platili nájem, musí mít nájemní smlouvu, takže je připomínka mimo.

 

hodnocení

2x
avatar stir
Monca zkuste si něco vzít z toho článku. Ať vám dají písemně, že souhlasí s rekonstrukcí. Poté můžete své peníze žádat zpět, ihned po rekonstrukci, než vyprší promlčecí lhůta. Pokud pracuji nebo mají nějaký majetek, bude to hračka nebo podstatě jednodušší a levnější. každopádně se poraďte s advokátem. Soudit se o vlastnictví je až poslední možnost. Může vás to finance zruinovat. Může to trvat roky a pokud vám dělají naschvaly už teď, co bude potom... Jeden se odvolá, druhý se odvolá, a všecko stojí velké peníze.

 

monca*
hodnocení

Moc všem děkuji za rady. Bude to těžké, holt se asi uvidíme u soudu. Tolikrát jsem se zkoušela s nimi vypořádat a bez výsledku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]