Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Může policie vyvést z bytu cizí osobu?

Od: karel* odpovědí: 20 změna:
Dobrý den, problém se má takhle: Jsem jediným vlastníkem bytu. Chci byt prodávat, ale moje dcera má exekuce, dluží mi peníze a přesto nechce byt dobrovolně opustit (vymlouvá se na trvalý pobyt). Má smysl zavolat 158, ukázat výpis z katastru a požádat policii, aby cizí osoba bez právního vztahu opustila můj pozemek? Poté ještě vyměnit vložku na dveřích. Kamarád mi radí soudní vystěhování, ale to by trvalo měsíce a já si to nemůžu finančně dovolit. To už radši Ukrajince. Díky moc.

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

Policie vám nepomůže, ani výměna zámků - jedině ta soudní cesta. Předpokládám, že dcera není chráněna titulem "nezaopatřené dítě".

Má-li dcera v bytě nahlášeno trvalé bydliště, může se domáhat vpuštění do bytu u policie naopak ona. Současně můžete mít potíže vy - s jejím majetkem, který je v bytě. Pokud dodá věrohodné důkazy, může se klidně domáhat briliantového náhrdelníku po prababičce, který jste nikdy neměli.

Jako první zašlete (doporučeně, na doručenku a uložit ke kopii) předžalobní výzvu - jednak, pokud soud dopadne ve váš prospěch,bude ona povinna zaplatit soudní náklady, jednak někdy samotná "výhružka" soudem stačí k odstěhování. Pokud výzva k dobrovolnému odstěhování nebude mít požadovaný účinek, je třeba k soudu podat žalobu na vyklizení. Rozsudek v právní moci je potom exekuční titul.

 

hodnocení

2x
avatar magdon

Soudu se asi nevyhnete. Pokud máte oprávněný důvod dceru vystěhovat (exekuce to rozhodně není), budete muset podat "žalobu na vyklizení neoprávněně užívaného bytu". Obávám se, že to ale ve Vašem případě (dcera není nájemce) nebude tak jednoduché.

Danys - "Az dcera nebude doma,tak vymente zámky a hotovo."
Tak exot jste tak terochu Vy, je vidět, že o podobných problémech moc nevíte. Tenhle postup sice může výjimečně být účinný, ale spíš by si tím tazatel jen zadělal na další problémy.

Tím samozřejmě neschvaluju ty ukrajince.

 

patrik*
hodnocení

To znam... Bratranek byl v podobne situaci. Jeho syn mu dluzil pres pul mega a nechtel odejit z baraku. Soudni vystehovani trvalo dlouhe mesice a nikdy neskoncilo, porad se vsichni odvolavali. Bratranek platil desitku najem, pijavice samozrejme ani korunu. Najednou dosly prachy a skoncil na ulici, pritom v tom byl naprosto nevinne. Pokud pijavice nema najemni nebo vlastnickou smlouvu, tak byt Vami budu jednat tvrde a nekompromisne. Odpojit elektrinu, vymenit zamek ap. Jestli si na Vas dovoli podat trestni oznameni, oplatte mu to. Na soudy nespolehejte, jinak zkrachujete.

Patriku, čtu jak Váš bratránek postupoval, stále k ničemu se nedobral a Vy radíte jednat "tvrde a nekompromisne" Proč jste toto neporadil bratránkovi. Víte jaký může být problém odpojení elektriky a výměna zámků?

Zámek lze zase vyměnit, to si budou každý den každý měnit zámky? Toto není dobrá rada, byť se Vám líbí.

 

hodnocení

1x
avatar milancukrar

Policie to určitě nebude řešit, aby z Vašeho bytu vyvedla Vaší dceru, jen proto, že má exekuci. Je to Vaše dcera, nevím kolik jí je roků a další info. Jak dlouho tam bydlí a na základě jakého důvodu. Nelze svoje děti jen tak vyhodit na ulici. To že tam má trvalý pobyt nic neřeší, to je jen administrativní údaj.

 

hodnocení

1x

@platiplot - Tvalý pobyt ji zrušte.

Rada nad zlato - neruší majitel nemovitosti, ale úřad a musí být splněny zákonné podmínky - ten, komu má být TP zrušen nemá užívací právo a současně v bytě skutečně nežije.

 

danys*
hodnocení

0x
Ukrajince? No vy budete zřejmě dobrý exot! Az dcera nebude doma,tak vymente zámky a hotovo.
doplněno 22.02.18 10:44: Magdon, když vy o tom tolik víte, tak me poučte! Na jaký problém si zadelava majitel nemovitosti? :-D
doplněno 22.02.18 10:47: Pokud jsem vlastníkem nemovitosti,můžu si s ni dělat co chci, zámky si můžu měnit klidně každý den. To ze nemá někdo klíče, není můj problém,já bych udělal všechno proto,aby je mít mohl atd.

 

jenda2*
hodnocení

0x

V podstatě je to neřešitelná situace. Pokud budete čekat na pomoc státu, tak to stojí čas i peníze. Zajděte za právníkem ale i to stojí peníze. Odpojení elektřiny není jen tak možné z důvodu trvalého bydliště. Nakonec by jste musel vše uvést do normálního stavu věci, Ještě je možnost se poradit s realitkou, tam mají podrobné zkušenosti s řešením těchto případů. Není podstatné, že máte na krku pijavici, musíte zajistit energie. Kolik bylo takových případů , kdy neplatili, zničili co šlo a vystěhování z nemovitosti i tak byla na dlouho a finančně náročné.

epravo.cz/...

Z důvodu trvalého bydliště není možné žádné omezení, trvalé bydliště nezakládá právo na nic, ani na elektřinu. Právo na užívání bytu dává jen vlastnictví, nebo nájemní smlouva.

jenda2*

Zapoměl jste si asi přečíst, že se jedná o dceru. A ta má právní důvod užívání bytu. Vystěhování lze uplatnit pouze při zajištění náhradního bydlení, pokud si sama nezajistí své bydlení. Vše dle rozhodnutí nejvyššího soudu !

Nejedná se o vyvedení cizí osoby, což je špatně položená otázka.

Máte pravdu, dcera právní důvod má, protože je dcera, záleží ještě v jakém je právním stavu (nezaopatřené dítě atd.) Přiznávám, že tak daleko moje právní kutilství nesahá.

 

hodnocení

0x

Tvalý pobyt ji zrušte. Trvalý pobyt nedává právo na nic, jen nájemní smlouva. Policie Vám ale nepomůže, z bytu by ji vyvedla jen pokud by na Vás zaútočila. Jen ji zlegitimuje, Vás taky, když zjistí, že je to Vaše dcera, tak řekne, že si to máte dořešit sami. K tomu slouží ten institut soudního vystěhování.

 

danys*
hodnocení

0x
Jinak ma trvaly pobyt na adrese, kde stoji bytový dum,nikde není uvedeno,ze se jedná o ten a ten byt! Takže at si bydlí třeba u souseda nebo na chodbě. :)

 

hodnocení

0x

@jenda - Vše dle rozhodnutí nejvyššího soudu !

Odkaz by byl, prosím? Dost by mě zajímal.

 

jenda2*
hodnocení

0x

 

hodnocení

0x

@jenda 2 - Jestlipak jste se podíval, z kterého roku ten odkaz je? Z roku 2006, přičemž se jedná o rozsudek NS z 23.6.2004 v kauze, která začala někdy v roce 2000.

Institut bytových náhrad byl z NOZ (platného od 1.1.2014) vypuštěn.

@pletiplot - Máte pravdu, dcera právní důvod má, protože je dcera
Být dcera nezakládá nárok na bydlení.

 

 

jenda2*
hodnocení

0x

To je ta výhoda rozhodnutí nejvyššího soudu. Od data dál, dokud se něco nezmění nebo pozmění zčásti nebo úplně. A vyživovací povinnost se vším ostatním platí hodně dlouho. Stejně jako vyživovací povinnost na rozvedeného manžela. A rozvedená manželka také nemá právo na bydlení? Má úplně stejně. Dokud nedojde k nějaké dohodě. A platí vzájemná vyživovací povinnost. Možná se vám to nezdá ale je to tak.

 

jenda2*
hodnocení

0x

jedub... Samozřejmě jste četl jen něco a uniklo vám že se jedná o nájemce a pronajímatele, ne o vztahy mezi příbuznými aj. rodinnými příslušníky. Mícháte hrušky s jablkama a podstata problému vám uniká hodně velkými kroky !

 

hodnocení

0x

@jenda2 - Ano, podstatné je "dokud se něco nezmění" -. a občanský zákoník se změnil výrazně.

Tazatel nepíše, že by dcera (nikoli nájemce) byla nezaopatřené dítě, takže poznámka o vyživovací povinnosti je poněkud mimo, u manželky pak úplně od věci.

A rozvedená manželka také nemá právo na bydlení?

Má (i manžel), opět ale za podmínek stanovených NOZ (sice to sem nepatří, ale když už jste to zmínil):

§ 768

(1) Zaniklo-li manželství rozvodem, a manželé měli k domu nebo bytu, v němž se nacházela jejich rodinná domácnost, stejné, nebo společné právo, a nedohodnou-li se, kdo bude v domě nebo bytě dále bydlet, zruší soud na návrh jednoho z nich podle okolností případu dosavadní právo toho z rozvedených manželů, na kterém lze spravedlivě žádat, aby dům nebo byt opustil, a popřípadě zároveň rozhodne o způsobu náhrady za ztrátu práva; přitom přihlédne zejména k tomu, kterému z rozvedených manželů byla svěřena péče o nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a o které manželé pečovali, jakož i ke stanovisku pronajímatele, půjčitele nebo jiné osoby v obdobném postavení.
(2) Rozvedený manžel, který má dům nebo byt opustit, má právo tam bydlet, dokud mu druhý manžel nezajistí náhradní bydlení, ledaže mu v řízení podle odstavce 1 náhrada nebyla přiznána; v tomto případě má právo v domě nebo bytě bydlet nejdéle jeden rok. Byla-li mu však svěřena péče o nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti a o které manželé pečovali za trvání manželství, nebo o dítě nezaopatřené, které s ním žije, může soud na návrh tohoto manžela založit v jeho prospěch právo bydlení; ustanovení § 767odst. 2 platí obdobně.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Karle jestli je byt tvuj, můžeš ho klidně prodat. Trvalý pobyt na tom nic nemění, je to jen evidenční údaj a nezakládá žádné právo. Dcera má dvě možnosti, buď se odstehuje s tebou nebo může jít bydlet jinde.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]