Co dělat,když mě nutí pracovat na lince?

Od: Datum: 03.12.12 17:45 odpovědí: 23 změna: 08.12.12 21:14

Osm let jsem pracovala na montážní lince.Měla jsem čím dál větší bolesti krční páteře.Musela jsem brát věčně prášky.Pak už mě nezabíraly.Chodila jsem na obstřiky,byla jsem skoro rok doma,ležela jsem v nemocnici na kapačkách.Krční páteř mám poničenou.Posudková lékařka mě uznala Osobou zdravotně znevýhodněnou.Zakázala mi práci v nucené pozici,což je na lince.Dala jsem to na personální,tam mě poslali za závodní lékařkou.Ta jim potvrdila,že nemám pracovat na lince.Dali mě pracovat do skladu.Tam se nestojí na jednou místě a člověk nemusí mít hlavu pořád skloněnou,jako na lince,takže mě tam práce vyhovovala.Byla jsem tam tři roky a s mojí prací byly všichni spokojení.Říkali mě to,když nám tam dělali osobní ohodnocení a i ted,když mě oznámili,že se musím vrátit do výroby a pracovat na lince.Prý proto,že jsem nebyla do skladu převedená.Nejdříve mě zástupkyně manažérky řekla,že budou bojovat,abych tam mohla zůstat,pak mi koordinátor řekl,že mě tam asi nepřevedou,protože tam potřebují příjmout chlapy.Poslali mě k závodní doktorce,ta znova napsala,že práce v nucené pozici je pro mě nevhodná a že dosavadní práce ve skladu mě vyhovuje.Přesto jsem musela dnes zpět do výroby a musím pracovat na lince.Mám bolesti už po jednom dnu a nevím ,co mám dělat.Jít na personální,nebo za bezpečákem,nebo to vydržet,co nejdéle budu moct a pak jít na kontrolku a pak na personální?A také se bojím,když budu chtít jinou práci,než na lince,aby mě nepropustili.Je mi už 54roků.Prosím poradte,Jsem neštastná a bezradná.

doplněno 04.12.12 04:58:

Do skladu už příjmuli jiného člověka.Prý je to kamarád koordinátora.proto asi najednou po takové době začalo vadit,že nejsem do skladu papírově převedená.Předtím se o tom vůbec nezminovali.Výplatu,docházku,osobní ohodnocení,vše mi dělali v kanceláři skladu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.12.12 17:56
avatar

Já bych šla znovu k lékaři a pak na personální. Přece je pro ně výhodnější, když pracujete alespoň ve skladu, než abyste skončila na nemocenské,ne? V žádném případě si to nenechte líbit, poškozovala byste si sama vlastní zdraví. A to máte jenom jedno - a už ne zcela 100%...

Ohodnoceno: 4x
 
Od: atila*
Datum: 03.12.12 18:15

Není komunismus tak můžeš dělat tak jak uznáš za vhodné sama - poslat všechny k šípku a najít si něco jiného. Vím mám jiný náhled - někdo má rád hodně peněz a že dělá otroka mu tolik nevadí - MĚ ANO

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arwi®
Datum: 04.12.12 18:47

Věřte,že bych si moc ráda našla něco jiného,co by neškodilo mému zdraví.A mohlo by to být i za méně peněz,ale kde vezmou ženu ,které je 54 roků,se zničenou páteří a výučním listem z oboru elektro?

Datum: 03.12.12 18:17
avatar

Arwi, zaměstanavatel se musí řídit zákoníkem práce a ten říká, že zaměstnavatel musí zaměstnanci přidělovat práci, která je pro něj vhodná vzhledem k jeho zdravotního stavu a schopnostem. Konkrétně uvádím § 103:

(1) Zaměstnavatel je povinen

a) nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti

a § 41:

(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

a) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

b) nesmí-li podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice19),

Nedejte se, jste v právu. A pokud pro Vás je jiná práce, která Vám vyhovuje s ohledem na Váš zdravotní stav, není důvod Vás propustit. Zajděte na personální a řešte to.

doplněno 05.12.12 19:47:

Není zač. Tak Vám moc držím palce, aby se to vyřešilo co nejdříve ve Váš prospěch a bolesti, aby Vás netrápily. Jste v právu, tak doufám, že si to uvědomí i Váš zaměstnavatel a nebude Vám dělat další potíže. Dejte prosím vědět, jak to dopadlo.

doplněno 08.12.12 21:17:

Arwi - tak ať se Vám s novou prací daří, hodně štěstí přeji.:)

Ohodnoceno: 5x
 
Od: arwi®
Datum: 05.12.12 19:19

Děkuju,moc.Už jsem to dnes po směně začala řešit na personálním,tak uvidím zítra.Dnes po třech dnech na montážní lince jsem měla takové bolesti krční páteře,až se mi dělalo na zvracení a na omdlení.Proto jsem se rozhodla jít to hned řešit.Jenom doufám,že mě bolesti do rána trochu přejdou a budu moct jít do práce.Krk si nahřívám,mám ho zafixovaný,v sobě prášky na bolest a je mi do breče,jak jsem po jedenácti letech u firmy dopadla.

Datum: 03.12.12 18:20
avatar

Nedivím se, že máte obavu z propuštění, ony osoby po 50 velmi těžko práci hledají. Asi bych se nejdříve pokusila se zaměstnavatelem domluvit, pak zvažte žádost o invalidní důchod a nebo když to jinak nejde chvíli pracujte a pak na neschopenku.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.12.12 18:58
avatar

Budete si muset vybrat, buď dáte přednost zdraví, nebo si "udržíte práci".

Zaměstnavatel je povinen Vás do 15 dnů od doručení posudku lékaře závodně lékařských služeb převést na jinou vhodnou práci.

Pokud tak neučiní, můžete okamžitě zrušit pracovní poměr (§ 56, odst. 1 písm. a) a v takovém případě budete mít nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (nemáte-li ve smlouvě sjednánu delší výpovědní dobu, půjde o 2 měsíce).

___ Obávám se, že nic jiného na výběr není:

Trvejte na převedení na vhodnou práci!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.12.12 19:59
avatar

Myslím, že jste měla již dříve pečovat o své zdraví. Ale nikdy není pozdě. Hlavně začít.

Požádejte svojí praktickou lékařku o napsání rehabilitace a zdravotních cvičení. Chce to zpevnit celkový habitus těla, obzvláště horní partie těla. Nezapomínejte, že vše je spojené se vším. Po absolvování rehabilitace nepřestávejte ve cvičení, uvidíte, že se váš zdravotní stav zlepší.

Též si zažádejte o lázně. Pokud je dostanete jednou za dva roky, jeďte do lázní další rok jako samoplátce, jsou různé zlevněné balíčky mimo hlavní sezonu. Lepší dovolenou si ani nedokážete představit. Lázně Vás nastartují na pár měsíců. Doporučuji lázně Lednice. Nebo podle Vašeho bydliště, aby jste necestovala přes celou republiku. Obvodní lékař by Vám měl doporučit vhodné lázně podle indikace.

Jenom pasivní léčba - prášky, obstřiky apod. zdravotní stav nezlepší. Práci ve vynucené pozici je potřeba kompenzovat každodenním cvičením. Ve Vašem případě velmi opatrném, ale to Vás naučí na rahabilitaci. Ale znovu zdůrazňuji, nezapomínejte na celé tělo. Zpevnit svaly, protože ty drží vlastně kostru v optimálním stavu.

Mluvím ze své zkušenosti.

doplněno 03.12.12 20:02:

Též jsem pracovala ve vynucené pozici v tiskárně. Cvičení mě velmi pomáhalo. Kdyby tiskárna neukončila provoz, tak bych tam pracovala dodnes, protože se mě ta práce velice líbila.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.12.12 10:59
avatar

Mám pohanko pocit, že jste nikdy nebyla nemocná nebo nenavštívila naše zdravotnictví, žádat o lázně je sice možné ale musíte na ně mít a jelikož do lázní jezdím vím, že je to sakra drahá záležitost. Rehabilitace taky dobrá rada ale v práci vám na ně pravidelně nikdo volno nedá, lékař napíše párkrát a pak opět platit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.12.12 18:09
avatar

Právě že mám také zdravotní potíže, ale lékaři mě pomohli je s některými. Zjistila jsem, že člověk má v sobě schopnost uvědomit si, co asi člověku je, čím si to způsobil a jak by se napravil. Plno věcí jsem si vyléčila sama bylinkami, nebo pomocí bylinkáře. Zjistím okamžitě, kdy moje léčba nepomůže a kdy jít k lékaři, takže nehazarduji se zdravím.

Právě, že mě pomohlo cvičení, chodila jsem na rehabilitaci a pak už jsem cvičila doma sama. Mám žíněnku, míče, míčky, řašelinové obklady, koupu se v jodobromové soli jako v lázních, chodím plavat, též pomůže zdravá strava, občas jenom syrová, jednodenní půst. Věřím, že mě moje péče pomohla alespoň trochu udržet v jaké stavu jsem, abych to nějak doklepala do důchodu.

Nejsem tak nemocná, aby lékař doporučil lázně, ale jezdím na týdenní samoplátecké pobyty mimo sezonu a lze na to během roku ušetřit bez problému. Mám 56 let, tedy jsme téměř stejně staré, pracovala jsem jako servírka a jiné dělnické profese. Jenom jsem Vám chtěla nastínit cestu, že se musí člověk snažit něco se svým tělem udělat, starat se o něj, aby dobře fungovalo.

doplněno 04.12.12 18:13:

jejda, to mě napsala lidus svůj názor, tak to je mimo mísu, odpovídala jsem jako na hlavní dotaz arwi

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arwi®
Datum: 04.12.12 18:37

Pracuji 36 roků pořád v továrnách,teda kromě 5 let ,co jsem byla na mateřských.Na montážním páse,na osazování a pájení desek,na montážních linkách.Jsem totiž vyučená mechaničkou elektronických zařízení,tak jsem dělala pořád práci ve svém oboru.Pořád s hlavou skloněnou v jedné poloze a na narovnání není skoro v té rychlosti čas.Takže krční páteř se ničí a ničí.Až poslední 3 roky jsem byla ve skladu.Samozřejmě chodím na rehabilitace,masáže ,elektroléčbu a pokud zrovna nemám ukrutné bolesti,tak cvičím.Ale za ty roky mám tu páteř v takovém stavu,že mi řekl ortopéd,že kdyby to bylo dřív,tak bych měla nárok na invalidní důchod.Ale ted bych musela jít na operaci a když by se nepovedla,tak by mi teprve důchod dali.O operaci uvažoval,ale říkal,že je to dost riskantní.

Datum: 04.12.12 19:09
avatar
Nemůžete říkat, ze důchod nedostanete, když jste si nezkusila zažádat. Nic vás to stát nebude.
doplněno 04.12.12 21:11: O ID si zazadate přímo na OSSZ,kde dostanete potřebné informace a tiskopisy. Odevzdáte a cca ta 14dni vám dojde poštou papír se kterým zajdete k OL. Nic neplatíte, doktor vyplní, odešle. Pak si vás předvoláji na posudkovou...
doplněno 05.12.12 22:01: Árii zítra jdete do práce a trvejte na vhodné práci dle posudku od lekarky . K pasu ani nenastupujte, nemůžou vás propustit jen tak. Vždy vám musí dát dvoumesicni výpovědní lhůtu, což dnes znamená leden únor a zbytek prosince. Pokud vám nedají do dnů vhodnou práci, můžete okamžitě zrušit prací poměr. Náleží vám to samé co jsem psal výše. Těch 15 dnů musíte sedět v kanceláři a trvat na převedení. Jen se nenechte dotlačit k dohodě. Budou křičet, budou řvát, smejte se tomu a nepodlehnete. Možná vám nabídnou odměnu, ale při podepsané dohodě, ať už vám dají cokoliv, bude se vám krátit podpora.
doplněno 05.12.12 22:04: Výpadek: do 15 dnů!
Tyhle stránky jsou nevýhodné v tom, ze se nedá editovat a někteří můžopřispívat jen třikrát. To je taky demokracie.
doplněno 05.12.12 22:06: No vidím, ze tam mám víc překlepů než obvykle... Zkouším novou klávesnici v mobilu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pohankaa
Datum: 04.12.12 20:43

No to je pravda, ID je ale možné získat podle poklesu pracovních schopností. Jsou tři stupně. Nedejte se odradit a požádejte o ID prostřednictvím obvodního lékaře.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.12 21:14
avatar
Zaměstnavatel vás nesmí převést na práci v rozporu se zdravotním posudkem. Takže může udělat dvě věci, buď vás nechá ve skladu nebo vám da výpověď. V žádném případě nepodepisujte dohodu,kterou vám podstrčí. Zbytek psala Ivzez, buď okamžitě zrušíte prac poměr s nárokem dvou měsíců, pokud vás propustí zaměstnavatel, opět dva měsíce výpovědní lhůta bez nároku na odstupné, pokud se nejedná o nemoc z povolání nebo prac úraz. Doporučil bych si zažádat o částečný důchod na ossz. To jste mohla udělat hned po skončení nemocenské. Pokud nechcete přijít o práci... Záleží co je pro vás přednější. Spíš mi připadá, ze se vás dle toho jednání chtějí zbavit, proto dělají potíže.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.12.12 00:35
avatar

Štírečku, chtěla jsem Vaši odpověď ohodnotit, ale už nemám body - tak aspoň takhle.

Nenapadlo mne, že by se zaměstnavatel mohl takto snažit tazatelky zbavit.

Ale máte pravdu, je to pravděpodobné. Jinak by přece zaměstnankyni nepřeváděl zpět na práci, kterou podle lékařského posudku vykonávat nemůže.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.12.12 17:28
avatar
No není nad osobní zkušenost, však víte. Zaměstnavatel se vždy snaží nemocného zbavit v rámci prevence. Bohužel je to tak. Já už vím, ze na převedení nikdy nepřistoupím, pokud je v rozporu se zdravotním posudkem. Jak člověk začne ustupovat...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: jack®
Datum: 04.12.12 18:20

Víte ono je to v dnešní době těžké. Znelíbíte se podniku a letíte na dlabu :( pokud máte jistotu jiného zaměstnání podejte výpověď, ale jsme v ČR.Řeknou vám že na vaše místo čeká na pracáku dalších 10... bohužel

Ohodnoceno: 3x
 
Od: andrea1*
Datum: 05.12.12 14:33

Poidle toho, co jste uvedla, se skutečně vnucuje názor, že se jedná o záměr firmy na jejímž konci bude výpověď. Asi bych to řešila, jak již zde bylo také napsáno, šla bych z důvodu bolestí, na nemocenskou a potom požádala o invalidní důchod. Je zřejmé, že vaše potíže souvisí s charakterem vaší práce - nucené polohy držení těla. Bohužel, onemocnění páteře nejsou zahrnuta do Seznamu nemocí z povolání z důvodu "vysokého podílu civilizačních vlivů". Na druhou stranu bych ale úplně nevylučovala, že firma jiné místo opravdu nemá. Zkuste se ještě znovu na zaměstnavatele obrátit se žádostí o přeřazení a pak uvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 6250
Datum: 05.12.12 17:38

Firma nemá vhodné místo pro ní, ale pro známé známých má! Je to těžká doba. A tu by jsem jenom řekl zub za zub, oko za oko... Bojovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 05.12.12 14:38
avatar

Proc by mela tazatelka sam podavat vypoved?

Ma jasny posudek a je treba aby se k tomu postavila firma tak jak ji zakon uklada. Pokud to nebude respektovat, je treba se obratit na urady. Dat sama vypoved je dneska hloupost.

A pokud se me firma chce zbavit, aspon dostanu zakonem dane odstupne.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: arwi®
Datum: 07.12.12 19:39

Včera dopoledne jsem prožila opravdu veliké psycho.Ale nakonec mi práci sehnali.Je ale hodně naročná na spoustu věcí na zapamatování,tak snad to zvládnu.

Od: andrea1*
Datum: 07.12.12 20:38

Jsem ráda, že jste dostala jinou práci. Nebojte, všechno, co vypadá složitě nakonec tak složité nebývá. Tak ať vás páteř zlobí co nejmíň.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arwi®
Datum: 08.12.12 21:14

Děkuji za přání i povzbuzení.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.