Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
právě řešíme problém s partnerem, ohledně koupě pozemku s domem a případným dědictvím dětí. Nejsme sezdání a máme spolu syna. Partner má z předchozího vztahu dceru. Nyní řešíme problém jak naložit se situací, kdy se s partnerem něco stane a bude dědit jeho dcera. Nyní je jí 12 let. Co se týká kolik čeho zdědí, tak tam je to jasné, ale nevíme, kdy dědictví musí obdržet. Když se například stane, že zdědí 1/2 majetku partnera, který má 1/2 domu a pozemku. Měla by tedy obdržet 1/4 na domě a pozemku. 1/4 dále zdědí náš syn. Mě zůstane 1/2. Jde ale hlavně o to, kdy nejpozději musím jeho dceru vyplatit? Zda to lze vyřešit třeba až dědictvím po mě? Abych nemusela dům prodávat a ji vyplácet? Jak případně může v dospělosti s tímto podílem na domě zacházet? Předem moc děkuji za odpověď.
Hezký den
Martina
Správnou odpověď uvedla Sebodka. Po dosažení zletilosti může se svým majetkem podle své vůle. Od letošního roku však opět platí, že předkupní právo má spolumajitel. Co to znamená?
Vlastník pozemku či jiné nemovitosti má povinnost písemně nabídnout k odprodeji svůj podíl nejprve dalším spoluvlastníkům, kteří mají dva měsíce na rozmyšlenou, zda část nemovitosti koupí.
V případě, že spoluvlastníci odprodej odmítnou, může jej vlastník prodat třetí straně. Pokud ale svůj podíl neprodá ani jinému zájemci a cenu změní, musí opět podíl nejdříve nabídnout spoluvlastníkům s předkupním právem. Na možný prodej si pak počká další dva měsíce, které mají oslovení spoluvlastníci na reakci.
K odpovědi Sisi. O opominutelném nebo nepominutelném dědici lze hovořit pouze v případě, že se dědí podle závěti. A manželka není nepominutelný dědic. To znamená, že zůstavitel nemusí ve své závěti pamatovat na manželku. Pozn.: týká se to však pouze o předmětu dědictví a nejedá se přitom o vydědění.
Děkuji za informaci.
A ještě se zeptátm, zda existuje nějaká varianta vypořádat dědictví až po smrti obou nebo jak tuto situaci vyřešit? Vlastní dítě nejspíš dědictví odmítne ve prospěch druhého rodiče, ale u nevlastního dítěte tuto variantu nepředpokládám a nechci se dostat do situace, kdy budu nucena nemovitost prodat a vyplatit jeho dceru. Na druhou stranu také nechci, aby partner na nemovitosti nefiguroval a tím byl znevýhodněn a tím nastala zároveň opačná situace, kdy bude dědit pouze náš syn a partner nedostane nic. Děkuji za odpověď.
Martina
@martina - Jde ale hlavně o to, kdy nejpozději musím jeho dceru vyplatit? Zda to lze vyřešit třeba až dědictvím po mě? Abych nemusela dům prodávat a ji vyplácet? Jak případně může v dospělosti s tímto podílem na domě zacházet?
Pokud bude dcera, respektive její zástupce, požadovat podíl v penězích, má na něj nárok jakmile rozhodnutí o dědictví nabyde platnosti, pokud se nedohodnete jinak - například na tom, že částku vyplatíte ve stanovené lhůtě do X let.
Nedohodnete-li se, stanou se dcera i syn spolu s vámi spoluvlastníky majetku se všemi právy a povinnostmi z toho vyplývajícími - viz § 1115 a násl. NOZ. V každém případě na tom co do rozhodování o podílu bude hůř.
Pokud nejste sezdáni, tak dědí po vašem partnerovi půl jedno dítě a půl druhé. Časový horizont vyplacení není dán, záleží na domluvě. Znám případ, kdy jsou děti - dnes již dospělé - uvedeny jako spoluvlastníky nemovitosti i deset let po smrti otce. Pro vás by bylo nejlepší, kdyby byla svatba a takto by jste se stala také neopominutelnou dědičkou.
Omlouvám se, chybně jsem napsala nadpis. Je to partnerovo dcera. A žije s matkou. My nejsme sezdání.
Děkuji za odpověď, ale že by SJM řešilo tento problém, to tedy nevidím. Když budeme v SJM, zdědí partnerovo dcera pouze jiný podíl, což ale v případě domu s pozemkem i tak udělá vysokou cenu, kterou budu muset vyplatit nebo nemovitost prodat. Tím nechci říct, že ji nechci nic dát, ale bylo by nejlepší, kdyby byla možná varianta dědictví až ve chvíli, kdy tady nebudeme ani jeden. Rozhodně si ani nemyslím, že toto řeším předčasně!.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.