Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nemocné dítě - porodit? - alimenty

Od: garry odpovědí: 9 změna:

Dobrý den, právě jsem viděl v TV zajímavý film. Zápletka velmi jednoduchá. Mladý, nesezdaný párek. Ženská čeká dítě, zjistí se včas, že dítě je vážně nemocné..asi daun. Chlap dítě nechce, žena si jej chce nechat. Ačkoli dítě je jich obou, sestává se z genetického materiálu jich obou, závazky do smrti poplynou pro ně oba, tak a) chlap nemůže vymáhat potrat, což je ještě pochopitelné b) nemůže se nijak vyvázat z nesení odpovědnosti za dítě takto narozené, včetně výživného. Takže se chlap musí dívat na pokřívené dítě a ještě do smrti platit, předpokládám i za ženu, protože s ním bude celý život doma. Co je toto za zákony?

1) Jak je možné, že chlap nemá žádná práva spolurozhodovat?

2) Existují státy, kde má muž větší práva v nastíněné situaci?

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

9x
avatar naufrago

Garry, tohle není jednoduchá situace, ale přirozeně: Jeden z páru musí mít větší váhu na rozhodnutí, zda podstoupit potrat. Nejde, aby každý měl 50%, jeden musí mít 51% a druhý 49. Nebo spíš vlastně jeden 100% a druhý nic. A ano, možná to bude Vám i jiným nepříjemné, ale těch 100% by měl mít ten, kdo se o dítě chce starat.

Pak by mne zajímalo, co je to v tom Vašem filmu "včas". Pokud moje paměť sahá, Downův syndrom se s jistotou potvrzuje v 2. trimestru těhotenství, což už je doba, kdy je běžný potrat zakázán a je povolen pouze ze zdravotních důvodů. Tak hovoří zákon. Tělo ženy hovoří jinak, cítí pohyby, už to není embryo, už je to plod, který vypadá jako dítě. Nový život uvnitř... a pro mnohé ženy je potrat ve 2. trimestru tak nepředstavitelný, že se raději budou celý život starat o postižené dítě, než ho podstoupit. Nehovoří tohle jasně?

A ještě jedno: blbé věci se stávají. Downův syndrom, silniční nehoda, zásah bleskem, magor s nožem, rakovina... prostě se stávají. Je na nás, abychom se jim snažili vyhnout, ale někdy to nevyjde. Vám očividně vadí, že by muž měl na takové dítě platit alimenty a být, aspoň úředně, jeho otcem. Myslíte, že je vhodné potrestat to dítě (neplatit alimenty)? A čím se takový případ liší od případu, kdy čerstvě narozené dítě dostane nemoc, po které zůstane ochrnuté? Taky muž nemusí platit alimenty, když má mrzáčka? A nebo ještě jinak, co když o tom Downově syndromu nebude muž vědět a dozví se o něm až po narození? Má pak právo dítě i matku opustit a nechat je samotné?

Já Vám rozumím. Taky bych nechtěla být v pozici, kdy nemám právo rozhodovat. Jenže prapůvod té situace je ještě dál: Ono primárně totiž nejde o dítě s Downovým syndromem. Primárně jde spíš o dítě samotné. Pokud muž zplodil dítě, asi jej chtěl. A pokud chtěl dítě, musí jej chtít se vším všudy. Nemůžete chtít jen zdravé dítě.

No a pro ty ostatní případy jsou tu kondomy.

garry
hodnocení

Rozebíráte mnoho podobných situací té, která je nastolena, takže s Vámi nelze jinak než opět v mnohém souhlasit. Pokud zůstaneme ale příkře u této konkrétní situace, podle mého názoru, není zákon nastaven spravedlivě. Je pravdou, že trestat absencí alimentů dítě moc smysl nedává. Na druhé straně, jestliže žena bere možnost rozhodnutí výhradně na sebe, dostává oněch 51% rozhodovací váhy, potom musí nést také náklady za dítě. Není možné, aby jeden neměl spolurozhodovací možnost a to jediné co má, je povinnost platit. To je na body už 2 : 0, jak se říká ve sportovní terminologii. Toto považuji za absurdní nesmysl, který ničím neobhajíte. Je to o nás - bez nás a ještě si za to bez nás zaplatíte.

garry
hodnocení

To, že chtěl muž dítě, neznamená, že musí chtít dítě vážně postižené. Ostatně i zákon pamatuje na pozdní interupci z takto závažných důvodů. V tomto okamžiku jsme tam kde jsme byli a vracíme se tak k mé původní otázce a skóre 2:0..

 

iz*
hodnocení

3x

Garry, mýlíte se, muž má právo spolurozhodovat.

Pokud se rozhodne vést sexuální život, souhlasí i s tím, že spoluodpovídá za nový život.

Za nový život má muž stejnou odpovědnost jako žena, nelze "se vyvázat".

Ono totiž nejde "o placení výživného", ale o život jejich dětí.

Víte, kolik testů na downův syndrom je pozitivních falešně? Víte kolik dětí, jejichž matkám všichni radili "potrat", se nakonec narodilo zdravých? A víte, že nejde o interrupci, nýbpž o předčasně vyvolaný porod > žena, která by se pro toto řešení rozhodla, musí (možná zdravý, možná postižený) plod porodit. Umíte si představit, jaké trauma jí to přinese?

 

lucie*
hodnocení

2x

U vývojových vad se lze rozhodnout do 24.týdne těhotenství z důvodů zdravotního stavu matky nebo závažných vývojových vad. emimino.cz/...

Kdyby měl chlap stejná práva jako matka,tak se nikdy nedohodnou.Dítě je bráno jako součást matky a už od početí se hledí na jeho práva ,narodí-li se živé.Matka jej zapíše do RL a pokud chlap nesouhlasí,může se obrátit na soud o popření otcovství.Pochybuji,že by soud vzal v potaz,že chlap nechtěl postižené dítě,protože i tohle dítě má svá práva a potřebuje alimenty od otce.

Berte to tak,že u početí jste dva a nikdy nevíte co s toho vzejde.Člověk musí počítat s dobrým i zlým a proto by lidé neměli dělat děti kdekoli a skýmkoli.Výběr partnera je také důležitý a ještě více je důležité umět za své činy nést následky.

P.S.:jinak s vámi souhlasím,kdybych byla chlap také by se mi takové rozhodnutí partnerky nelíbilo.Je veliký rozdíl,když dítě potká neštěstí po porodu,to neovlivníme.Ovšem vývojové vady se dají zjistit,takže se tohle dá ovlivnit.

 

hodnocení

0x

1) O potratu nelze "spolurozhodovat", nanejvýš se pokusit dohodnout s budoucí matkou. Je to to samé, jako ženu nutit, aby dítě, které nechce, donosila.

2) Pravděpodobně ne - aspoň o žádném nevím. Ale možná má někdo lepší informace.

Jen mě poněkud zaráží váš přístup "nemůže se nijak vyvázat z nesení odpovědnosti...a ještě do smrti platit" - jestliže vím, že z nechráněného pohlavního styku se může narodit dítě, pak jsem buď jako muž srozuměn s tím, že tu odpovědnost ponesu, nebo se zařídím tak, aby k těhotenství nedošlo.

Informace nakonec - i při špatných výsledcích testů se může narodit zdravé dítě - a naopak.

 

rqwee
hodnocení

0x

1) protože zákony jsou stát, a základ státu je rodina, ale rodinu si každý financuje sám na vlastní náklady. Pro ekonomický systém je tento stav důležitý. (Když se žena rozhodne, muž musí platit). A proč žena rozhoduje je jasné. Žena je ta, co tvoří rodinu (stát, další potenciální plátce daní), proto jí jurisdikce nadružuje.

 

hodnocení

0x

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @admin z důvodu porušení pravidel poradny. ]

výtka
Upozornění od administrátora 21. 01. 2018 19:58:15
! Pravidlo Z1: je zakázáno psát nesmyslné odpovědi a otázky nebo úmyslně poskytovat špatnou radu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]