Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer přeji,
chceme se s manželkou zeptat, já mám dluhy a nestačím je splácet a asi mi co nevidět přijde i exekuce atd... Proto chci z toho manželku se synem vynechat a dohodli jsme se na rozvodu. Co vše je k tomu potřeba? Budeme se nadále vídat, akorát já musím za prací asi nejspíše do zahraničí a sám nevím jak se tam chytnu. Chtěl bych vědět co je všechno potřeba za dokumenty k rozvodu, kolik je cena, jak dlouho to cca trvá? Děkuji za informace.
Jen upřesňující dotaz. Dluhy vznikly před manželstvím nebo až v jeho době? Pokud se jedná o druhý případ, pak rozvodem nic nevyřešíte, za dluhy jste odpovědní oba.
Jak již bylo řečeno, tak to nelze. Dluhy stejně jako jiný majetek v době manželství patří do společného vlastnictví a rozvod nic neřeší. Spoludlužníci jste oba.
Moc otázek, neznám na vše odpověď. Jen se neunáhlete s rozvodem. Manželku z vašich dluhů nelze vynechat neboť dluhy vznikly v době manželství. Rozvod na již vzniklé dluhy nemá vliv, bude mít vliv jen na ty dluhy, které byste dělal po rozvodu. Ty byste splácel již sám.
Je jedno co vy chcete, manželka je spoludlužník za dluhy vzniklé v době manželství, ať jsou dluhy psané na vás nebo na ní.
Nemohli byste mít s manželkou více zaměstnání? Spočítat to, jestli byste mohli najít každý ještě další práci k hlavnímu výdělku a je-li v okolí Vašeho bvydliště něco vhodného. Znám dost lidí, kteří se zadlužili i ve vyšším věku a makají od rána do večera, aby vše poplatili.
Vy třeba jednu práci, před ní doručovat noviny, nebo úklid v brzkých ranních hodinách, a soboty neděle doplňovat zboží v obchodě. Pár měsíců to takhle vydržet, kolik peněz by se tím dalo z půjček umořit.
Kdybyste měli zajištěné hlídání dítěte od prarodičů, tak by mohla i manželka mít po večerech, či o víkendu nějakou brigádu.
Poohlídla bych se nejdříve po práci tady a teprve potom v tom zahraničí.
Pokud jste žádaný odborník, řemeslník a v zahraničí byste měl nadstandartní výdělek, tak samozřejmě by nebylo o čem přemýšlet a měl byste směřovat rovnou tam.
I když jsou dluhy pouze na Vaše jméno, tak by se měla paní také snažit o splácení. Jste rodina, držte spolu v dobrém i zlém, jistě se dá všechno vyřešit, ale neklaďte si na svoje bedra více, než můžete unést. Manželka by Vás měla podpořit.
Tak rádci Vám už napsali, že rozvod není nic platný. Ano, je to tak. Nijak si nepomůžete. Jak z toho ven? Sednout, vše propočítat a potom jednat. Buď zvládnete splácet tak, aby nedošlo k exekuci, nebo začnete přemýšlet o oddlužení. Dokud nemáte exekuce, bude se týkat pouze Vás. Jakmile dojde na exekuci, je to špatné, do oddlužení bude muset i Vaše manželka.
Společné dluhy či závazky manželů jsou součástí společného jmění manželů, které je třeba při rozvodu manželství vypořádat. V opačném případě by nebylo jasné který z manželů a v jakém rozsahu je za splácení závazků odpovědný. Platí přitom, že dlužníci jsou jako manželé za splácení závazků/dluhů odpovědni společně a nerozdílně a nic s tímto pravidlem neudělá ani rozvod manželství.
Manželé se sice mohou v dohodě o vypořádání společného jmění manželů v rámci rozvodu manželství dohodou domluvit, že dluhy převezme pouze jeden z nich, například ten movitější, ale stejně tato skutečnost nemá vliv na právo věřitele, tedy instituce, která manželům půjčila, aby mohl vymáhat tyto prostředky po kterémkoliv z manželů. To samozřejmě platí pouze v případě, kdy manžel, který splácení dluhů převzal, tuto svou povinnost po rozvodu manželství neplní.
V takovém případě musí tento dluh i po rozvodu splácet manžel, který tuto povinnost v dohodě o vypořádání společného jmění manželů neměl. Nicméně tento bývalý manžel má právo po úhradě tohoto závazku či jeho části, požadovat uhrazení této částky po manželovi, který byl povinen dluh dle dohody o vypořádání hradit.
Rozhodně neplatí názor mnoha klientů, kteří si myslí, že se rozvodem a uzavřením dohody o vypořádání společného jmění manželů, mohou vůči věřitelům zprostit povinnost tyto dluhy hradit a tato povinnost zůstane na manželovi, který dluhy po rozvodu převzal. Toto platí pouze do chvíle, kdy povinný manžel přestane tyto dluhy platit. Pokud tento manžel dluhy neplatí, může se právě věřitel obrátit na druhého manžela a dluh i formou exekuce tvrdě vymáhat.
Z lidského hlediska Vás chápu, ale jak je popsáno výše, rozvod Vám nepomůže. Naopak si myslím, že byste se měli v této situaci stmelit jako rodina a držet při sobě. Dovedu si představit čím asi procházíte a že to lehké není. Už jste založil na podobné téma i jinou otázku. Teď si nevzpomenu na její přesné znění, ale bylo to něco kolem stejného problému. Je vidět, že Vás to hodně trápí a snažíte se najít východisko, aby Vaše rodina trpěla co nejméně. Podle mne rozvod není řešení. Spíše bych to viděla tak, že byste opravdu našel uplatnění v zahraničí. Ale vezměte v úvahu, že musíte ovládat alespoň částečně jazyk té země. Musíte mít možnost se domluvit. Nebo se obrátit na nějakou agenturu, ale v tom případě pořádně přemýšlet a prověřit si tu agenturu. Abyste nenaletěl. V každém případě si myslím, že se z toho můžete dostat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.