Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. V první řadě, pokud studujete a připravujete se soustavně na své budoucí povolání, máte nárok na výživné od svých rodičů. Na nárok na příspěvek na bydlení byste měla v případě, že jste majitel nebo nájemce bytu, máte tam hlášený trvalý pobyt a hradíte poplatky za bydlení. To asi nehradíte, když nejste výdělečně činná. Stát se o Vás nepostará, to musíte o příspěvky žádat své rodiče, pokud ještě studujete a nejste schopna se sama živit.
Dobrý den, Nikolo, příspěvek na bydlení lze získát k bytu, v němž má žadatel přihlášen trvalý pobyt a k němuž má uzavřenu nájemní smlouvu na své jméno (případně, který je v KN zapsán na jeho jméno).
Bude nutné doložit příjmy a potvrzení o uhrazení nákladů na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Budete-li o příspěvek žádat od prosince, doložíte 3. čtvrtletí. V případě žádosti od října i 2. čtvrtletí.
Příspěvek lze přiznat až tři měsíce zpětně.
Další možnost je pomoc v hmotné nouzi (doplatek na živobytí, doplatek na bydlení). Zde je nutné mít napřed vyřízeny všechno, na co máte nárok.
Musela byste si před podáním žádosti vyřídit všechno, nač máte nárok → v tomto případě výživné od obou rodičů. Výživné můžete nárokovat až tři roky zpětně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.