Zivotni minimum vc alimentu?

Od: Datum: 05.12.09 20:01 odpovědí: 13 změna: 12.12.09 18:12

Dobry den chtela bych se zeptat jestli se do zivotniho minima zapocitavaji i alimenty. Ja osobne si myslim ze ne ale slysela jsem nekde, ze pry ano tak by me zajimalo jak to tedy je. Podle teto kalkulacky mi vychazi zivotni minimum na 4840 Kc ale pobiram mesicne alimenty na 8 leteho syna. Ja osobne si vydelam 4000 mesicne coz je dost malo a proto si myslim ze by mi meli neco doplacet abych se vesla do toho minima.

Dekuji za rychlou odpoved


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.12.09 20:10
avatar
Započitatelné příjmy

S životním minimem se porovnávají všechny čisté peněžní příjmy jednotlivce nebo společně posuzovaných osob (z pracovní činnosti, z podnikání, z kapitálového majetku, z pronájmu, důchody, dávky nemocenského pojištění, dávky státní sociální podpory a ostatní sociální dávky, podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, výživné atd.) s výjimkou:


 • příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení a jednorázových sociálních dávek,

 • příjmů z prodeje nemovitostí a odstupného za uvolnění bytu použitých k úhradě nákladů na uspokojení bytové potřeby,

 • náhrady škody a finančních prostředků na odstranění následků živelní pohromy,

 • peněžní pomoci obětem trestné činnosti,

 • sociální výpomoci poskytované zaměstnavatelem,

 • podpory z prostředků nadací a občanských sdružení,

 • stipendií,

 • odměn za darování krve,

 • daňového bonusu,

 • příspěvku na péči (v okruhu společně posuzovaných osob),

 • té části sociálního příplatku a příspěvku na úhradu potřeb dítěte, který náleží ze zdravotních důvodů,

 • dávek sociální péče poskytovaných ze zdravotních důvodů,

 • zvláštního příspěvku k důchodu pro účastníky národního boje za vznik a osvobození Československa.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: amantgris*
Datum: 05.12.09 21:03

Ano započítávají, a to i přesto,např. že otec dítěte neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirka22*
Datum: 06.12.09 02:17

Co vy si myslíte je celkem nepodstatné. Zkuste začít normálně pracovat a přestaňte kalkulovat s tím, že ostatní jsou povinni vás živit. Stát není charita a minimální nzda je 8 000 Kč brutto, tak se snažte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tereza1979
Datum: 06.12.09 09:01

jirka22:

laskave se uklidnete pane a prestante mi rikat co mam a nemam delat. Do prace chodim normalne bohuzel nemuzu zato ze mi snizili plat z 6500 Kc na 4000 kvuli ekonomicke krizi. A kdyby v mem okoli byla nejaka lepe placena prace nevaham. Potiz je ale take v tom ze hodne takovych pracich jsou na smeny a vzhledem k tomu ze jsem matka samozivitelka nemohu dite nechat celou noc doma samotne a rodina mi ho porad hlidat taky nebude!

Datum: 06.12.09 10:18

Terezo, původní dotaz již byl zodpovězen, ale dovolte mi otázku - pracujete na plný úvazek? Existuje něco jako minimální mzda a mám dojem, že ve vašem případě vám sebrali něco, na co neměli nárok. Výmluva na krizi v tomto případě neobstojí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.09 13:35

No, já tuhle koukala do platových tabulek (a tazatelka zmiňuje PLAT, nikoli MZDU) a docela mě překvapilo, že se v nich opravdu objevují platy pod úrovní minimální mzdy. Státní (nikoli soukromé) zdravotnictví, školství... Vždycky jsem myslela, že minimální plat musí být alespoň na úrovni minimální mzdy, ale vypadá to, že nemusí *nevi*

doplněno 06.12.09 13:46:

Tabulky jsou tři, podle oboru, ta s nejnižšími platy je tady:

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411?PC_8411_p=P%C5%99%C3%ADl.1&PC_8411_l=564/2006&PC_8411_ps=10&PC_8411_text=%C3%BAstava%20%C4%8Desk%C3%A9%20republiky#10821

V té plat začíná na 6.550 Kč hrubého měsíčně :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tereza1979
Datum: 06.12.09 13:40

Do zari 2009 muj plat cinil 6500 Kc a delala jsem v prumeru 6 hodin denne. Od zari 2009 mi predlozili novou pracovni smlouvu, kde mi snizili plat na 4500 Kc hrubeho a denne odpracuji 3 hodiny. Nekdy tam dokonce byvam prescas, nekdy mam napr. na 14:00 hodin ale zavolaji mi abych prisla uz ve 12 a to jsem prodavacka v drogeristickem obchode. Plat je velice nizky a nepokryje vsechny me vydaje. Nebyt alimentu a financni vypomoci od me matky tak nevim. Divam se po nejakem privydelku ci jine praci ale v okoli skutecne nic neni. A jak uz jsem psala, nemohu vykonavat praci kde jsou nocni smeny kvuli memu diteti.

Datum: 06.12.09 13:55

Aha, tak ale pokud prodavačka, tak tam nejde o plat, ale o mzdu a ta opravdu začíná na 8 tis za plný úvazek a nejjednodušší práce. Prodavačky spadají do vyššího tarifu, ale z hlavy neurčím, do jakého. Tady ale velký problém bude zkrácený úvazek, tam se opravdu krátí i výše mzdy *nevi* Vzhledem k tomu, že máte jenom jedno dítě a to už osmileté, tak to opravdu chce hledat, hledat, hledat práci na vyšší úvazek. I když chápu, že v některých oblastech to může být těžké.

Jinak alimenty se opravdu počítají do životního minima. A i kdybyste ŽM nedosahovala, tak si nejdřív musíte vyřídit ostatní sociální dávky, na které byste měla nárok - ty by se vám pak připočetly k ostatním vašim příjmům a z toho by se dále posuzoval nárok na doplatek do ŽM. Máte požádáno o přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení? Ty vyplácí kontaktní místa úřadu práce - pokud o ně nemáte zažádáno, tak bych vám doporučovala si tam osobně skočit a probrat svoji situaci s úřednicí a každopádně si podat žádost - no, přinejhorším by vám přišel dopis, že nemáte nárok.

Kontaktní místa podle bydliště tady:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/local

O sociálních dávkách tady:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane

Ohodnoceno: 1x
 
Od: šťastná*
Datum: 11.12.09 22:49

Chtěla bych uvést na pravou míru všechny odpovědi, které zde zazněly. Většinou měli poradci dobrou snahu, ale jejich rady byly dílčí a nepřesné. V první řadě bych chtěla uvést, že do životního minima se žádný příjem nezapočítává. Dle mého názoru chce tazatelka řešit svou nepříznivou životní situaci vzniklou nedostatečnými příjmy. Takové situace řeší zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi (HN), ve znění pozdějších předpisů. Právě ten využívá při stanovování výše svých dávek institut životního minima (uveden v zákoně č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu (ŽM a EM), ve znění pozdějších předpisů. V rámci zákona o pomoci v hmotné nouzi se kromě jiných poskytují dávky Příspěvek na živobytí a Doplatek na bydlení. Při stanovování výše těchto dávek se započitávají příjmy všech společně posuzovaných osob. Co jsou společně posuzované osoby a jaké příjmy jsou započitatelné příjmy a mnoho dalších podmínek je uvedeno v zákoně o pomoci v HN s odkazem na zákon o ŽM a EM. Výživné na dítě se řadí k ostatním započitatelným příjmům. V ojedinělých případech není při stanovování dávek HN započítáváno (při dlouhodobém neplacení výživného), avšak žadatel(ka) musí doložit nejen tuto skutečnost, ale kromě jiných i skutečnost, že uplatnila veškeré své nároky a pohledávky. Např., že podnikla veškeré jí dostupné kroky k tomu, aby dlužné výživné hrazeno bylo. Nebo také např. (jak již tady bylo napsáno poradcem-kyní lesi2311) uplatnění svých nároků na dávky Státní sociální podpory, a další..

Tato problematika je velmi obsáhlá a každý případ je řešen individuálně. Neexistují dva lidé, kteří by splňovali stejné podmínky a byli ve stejné životní situaci. Navrhuji proto tazatelce, aby co nejdříve zašla na orgán pomoci v hmotné nouzi dle svého trvalého bydliště a požádala o pomoc a o rady tam, případně si uplatnila žádosti. Poradenskou, jakož i jinou činnost, kterou vykonávají v rámci zákona, poskytují tyto orgány bezplatně. A základní poradenství navíc povinně. Orgány v hmotné nouzi lze najít většinou na obecních úřadech (městských úřadech, na úřadech městských obvodů, na magistrátech, atd.). Záleží na zřízení obce (města), ve kterém má žadatel(ka) trvalý pobyt. Lidově řečeno: na sociálce. Avšak pozor! Neplést si tuto sociálku s kontaktními místy státní sociální podpory, jež jsou vedeny na úřadech práce. To je úplně jiná sociálka!

doplněno 11.12.09 23:11:

Chtěla bych dodat, že žádosti můžete podat, i když nemáte veškeré podklady hned k dispozici . Lze je dodat dodatečně. Pokud se nedomluvíte osobně, nebo když nedodržíte po domluvě lhůtu dodání, čekejte výzvu k doložení potřebných dokladů. Pozor na lhůtu dodání! Když ji nedodržíte, žádost lze zamítnout. V případě splnění podmínek a vzniku nároku na dávku se ta vyplácí od měsíce, v němž byla uplatněna žádost. Upozorňuji, že papírování je hodně a nakonec to ani nemusí vyjít!

Ohodnoceno: 4x
 
Od: marcelpatek
Datum: 12.12.09 01:15

Vážená soudružko Souštalová. S velkým potěšením jsme u nás doma zaregistrovali, že i vy jste si zašoustala, čehoř produktem byl váš malý Šoustalík. Z vašeho příspěvku vyplývá, že následky vašeho šoustání mají hradit ostatní (na rozdíl od vás slušní a zodpovědní) lidé. Za sebe a svou rodinu vám mohu sdělit jediné, že já, ani nikdo z mých blízkých jsme s vámi nešoustali, nic vám nedlužíme a také na vás nepřispějeme ani jediným haléřem. Pokud máte nějaké problémy, pak se s důvěrou obraťte na toho, kdo vás šoustal a ostatní neobtěžujte. Možná se vám to bude zdát divné, ale zloděje a příživníky nesnáším a opovrhuji jimi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tereza1979
Datum: 12.12.09 09:50

Od vas bych si pane ani nic (RADEJI) nevzala. A budte tak laskav pro priste a ctete poradne co se zde pise nez se hned zacnete do nekoho sproste navazet. Ja jsem zadala pouze o radu a nazory a ne o pomoc jak nekoho dostatecne obrat o penize. Neznate vubec celou situaci co a jak je tak si tyhle komentare priste odpustte. Dekuji!

Od: jirbar*
Datum: 12.12.09 10:40

Marcel měl včera v pátek svůj impotentní den a tak se na něj nezlobme. Buďme trošku schovívaví k našim retardovaným spoluobčanům. V žádném případě se nechci dotknout třeba těch v J. ústavu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.12.09 18:12
avatar

Marcel má zcela evidentně málo toho, o čem tak obšírně mluví. To už tak bývá.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.