Koureni e-cigarety v restauraci

Od: Datum: 29.01.17 17:15 odpovědí: 19 změna: 11.08.17 07:04

Dobry den

Prosim o radu. Dne 31 Kvetna 2017 zacne platit zakon o zakazu koureni v restauracich,barech atd. Je povoleno pouze e-cigareta. Do dnesniho dne jsem se setkal s mnoha pripady kde e-cigaretu zakazuji pouzivat,normalni cigaretu ano. Chapu ze pokud tam prijde clovek ktery dela mraky,obtezuje tim okoli. Pokud ale svou e-cigaretu budu pouzivat tak aby to neobtezovalo okoli,muzou mi i pres toto zakazat personal ji pouzit? Maji na toto nejake pravo nebo zakon? Mozna bych chapal umistenou ceduli e-cigarety zakazano pouzivat. Nevim zda ma pravo majitel nebo obsluha kde je povoleno kourit zakazat e-cigaretu.Pokud ano,tak za jakych podminek.

Asi moc otazek,ale predem moc dekuji za precteni a pripadnou odpoved. S pozdravem Tomas.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.01.17 17:44
avatar

Právo zakázat ti ji nemá. Má jen povinnost, tě upozornit na zákaz kouření.


doplněno 29.01.17 18:50:

Mytrix: Víš, nejlepší je, když někdo pindá o něčem, co si sám nepřečetl. Koukni se do toho zákona. A pak něco povídej.


doplněno 29.01.17 20:03:

Vždycky jsem si myslel, že registrovaný rádce si umí najít zdroj. Jak vidím neumí, tak to sem okopíruji. podotýkám, že tenhle výcuc je všechno, co se týče povinností, a postihů za kouření.


sankce:
Hlava IX
Správní delikty

§ 35
Přestupky

(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že

e) kouří na místě, na němž je kouření zakázáno podle § 8 odst. 1,

(2) Za přestupek lze uložit pokutu do
a) 5 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. d) až h) nebo m),


§ 36
Správní delikty právnických a podnikajících fyzických osob

(1) Prodejce se dopustí správního deliktu tím, že

(8) Provozovatel provozovny stravovacích služeb se dopustí správního deliktu tím, že:
a) v rozporu s § 9 odst. 1 nevyzve osobu, která nedodržuje zákaz kouření na místě, na němž je kouření zakázáno, aby v tomto jednání nepokračovala nebo aby prostor opustila

(10) Za správní delikt se uloží pokuta do

b) 50 000 Kč, jde-li o správní delikt podle odstavce 1 písm. b), d), e), h), k), m), n) a o), odstavce 2 písm. a), c) až e), odstavce 3 písm. a) a c), odstavce 4 písm. a), c), d), e) a f), odstavce 5 písm. a) a c), odstavce 6 písm. a) a c), odstavce 7 písm. a) a c), odstavce 8 písm. a) nebo odstavce 9 písm. a),

Všimněte si, že zákon nedává hostinskému žádnou jinou pravomoc, než vyzvat kuřáka aby tak nečinil. V tom zákoně není ani zákaz obsluhy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 18:55

Dekuji za odpoved. Muzu jeste poprosit, co mam delat kdyz obsluha bude trvat na svem a e-cigaretu mi zakaze? Dokonce i obslouzit?


doplněno 29.01.17 20:12:

Konecne Dekuji

Datum: 29.01.17 20:12

Tak z tohoto pohledu ano, nicméně z tohoto pohledu to platí i nyní a praxe je jiná. Samozřejmě můžete se přidat do skupiny prudičů, kteří se začnou bránit u ČOI, soudu atd, ale výsledek je více než nejistý. Ve své podstatě byste toto mohl aplikovat na veškeré podobné zákazy a že jich není málo.


doplněno 29.01.17 20:29:

Takže samozřejmě že jsem k tomu našel právní rozbor a hostinský může odmítnout takového zákaznika obslužit. Vychází to ze zakona č. 634/1992 Sb. Zákon o ochranu spotřebitele, §6, kde se píše: "Prodávající nesmí při prodeji výrobků nebo poskytování služeb spotřebitele diskriminovat.". Kdy diskriminace je "přičemž za diskriminaci lze označit takové jednání (včetně opomenutí) kdy se s jedním spotřebitelem zachází méně příznivě, než se zachází (resp. zacházelo nebo by se zacházelo) s jiným spotřebitelem ve srovnatelné situaci, resp. kdy je realizováno takové opatření, které neplatí za srovnatelných podmínek pro všechny spotřebitele stejně, popř. takové opatření není odůvodnitelné, přiměřené a nezbytné."

Takže pokud platí stejné podmínky pro všechny, pak se o diskriminaci nejedná a nemůže být tedy za uvedené provozovatel nějak postihován.


doplněno 29.01.17 20:32:

Jinak vychází to z právního rozboru zde: http://www.bezplatnapravnipor…nout-obslouzit-zakaznika.html

Jedná se sice o jinou okolnost, nicméně podstata je v tomto případě stejná. Pokud tedy provozovatel daného hosta neobsluží, neexistuje žádný paragraf, který by mu to neumožňoval, za který by mohl být pokutován.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 20:37

Dekuji

Datum: 29.01.17 20:38

Dekuji

Datum: 29.01.17 18:44

Právo zakázat to samozřejmě má. Zákon neříká, že by musel tolerovat ecigaretu, ale že jen není zákonem zakázána. Takže pokud se rozhodne, že to tam nechce, tak můžete být obsluhou požádán o nepoužívání a pokud to budete ignorovat, tak Vám v krajním případě přinesou účet a nashledanou.


doplněno 29.01.17 19:46:

Co to tady taháte za blbosti? Je to naprosto stejné, jako nyní, dokud ten zákon neplatí. Pokud jste si nevšiml, tak i v dnešní době mají něketré podniky kouření zakázáné. Mohou si rozhodnout, že kouření povolí nebo zakážou.

Ten zákon nedělá nic jiného, než že kouření v těchto podnicích zakazuje na úrovni zákona. Nic víc, nic míň.


doplněno 29.01.17 19:47:

@nikdo: Prosím poučte mě. Paragraf a odstavec.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 19:00

To znamena ze kdyz budu cernej tak mne nemusi obslouzit proto ze jsem cernej? Ze se jim to nelibi? Ze bych mohl delat problemy?

Od: hospoda
Datum: 29.01.17 19:13

Nedostanete ani alko.nápoj - obsluha se může domnívat,že potom spácháte tr.čin.Ani nedostanete sodovku - obsluha se může domnívat,že budete krkat na veřejnosti a tím obtěžovat okolí.Jídlo? - ani omylem - co když budete blinkat a znečišťovat chodník? I toto je obsahem tohoto zákona.Pro zakladatele vlákna - nekuřte ani el.cigáro a máte po starostech.Obsluha Vás obslouží,ale s odkazem na tento zákon Vám nedá nic,protože byste mohl... Tak tam nechoďte a běžte jinam.Nebo tam běžte a budete koukat nasucho a hladovej do zdi,ale hulit el.cigaretu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 19:25

Ale to se muze domnivat i o Vas a nemusite byt cernej a nemusi Vas obslouzit?. Jak milé. Nechapu takoveto odpovedi,kdyz jsem se slusne zeptal,zda mi nekdo muze zakazat e-cigaretu v restauraci kde je povoleno kourit.

Od: hospoda
Datum: 29.01.17 19:49

Slušně Vám odpovím - ve své hospodě nemusím obsloužit nikoho.Ani čmoudíka s e-cigaretou.Běžte si tu páru šňupat ven.A nebo si počkejte na konec května.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.17 20:06

Tak jeste jednou. Prijdu do restaurace kde je povoleno kourit,upozornim obsluhu ze mam e-cigaretu,zda ji muzu pouzit a ze nehodlam predvadet nake mraky atd. Pouze si normalne zakourit jako klasicky kurak,e-cigareta se da regulovat. I tak mi ji obsluha zakaze. Vase nazory? Muze nebo nemuze mi ji zakazat?

Od: mp*
Datum: 30.01.17 00:46

To se mi nějak nezdá. Napište jaký podnik toto takto řeší. Rád se tam zajdu podívat. O kouření čehokoli se zatím může každý restauratér rozhodovat sám. Od května podle zákona se v restauracích nebude smět kouřit. Nechápu, proč by měl zatím dnes někdo z majitelů restaurací zakazovat elektronickou cigaretu a přitom normální zatím povolovat. To absolutně nedává smysl. Stejně bych se držel toho - kde mě nechtějí - tam nechodím - už z principu hrdosti. Taky, kde se mě to nelíbí, taky nechodím. Dneska je takový výběr a kdo nabízí na trhu nějaké služby, jde z kůží na trh. Buď to od něj koupíte nebo ne. Je to na Vás. Každý člověk, který nabízí své služby ostatním, má nějaký koncept (třeba i nejjednodušší). Zase spotřebitel má své zájmy. Když se to dobře vybalancuje, tak jsou spokojeni všichni. Nejhorší jsou ale prudiči.


doplněno 30.01.17 00:59:

Myslím ale, že prudiči jsou na obou stranách. Třeba chodím do jedné restaurace, kde dobře vaří, ale vedoucí je takový uvědomělý, že má před vchodem napsáno - zde sídlí třídní nepřítel. Pak má velice vtipně vysvětleno na druhé straně jídelního lístku, jak to všechno v restauraci chodí. Taky něco o alergenech. Vše naprosto pravdivé, vtipné a chytré. Ale přesně nevím, proč bych to měl během oběda vstřebávat. Tam se chci jít dobře najíst. To je ale naprosto to samé, proč bych měl řešit nějaké daňové záležitosti tohoto člověka. Třeba účtenkovou loterii. Daně jsou jeho věc. Moje věc je, jestli se dobře najím. Pokud jdete někam pro službu, a řešíte něco jiného, než kvalitu té služby, tak tam musí být nějaká chyba.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.17 10:04

Dobry den. Musim dodat ke vsem prispevkum ze autori si zrejmne neprecetli celi zakon o ochrane spotrebitele. Nekdo chape jiny ne. Tedy,obratil jsem se na pravni poradnu kde mi bylo zdeleno nasledujici. Otazka. Muze mi obsluha zakazat e-cigaretu kterou budu pouzivat jako bezny kurak cigarety kde je momentalne povoleno kourit a muze mne dokonce odmitnout obslouzit? Odpoved. Svym jednanim se hostinsky ci barmanka dopousti diskriminace spotrebitele dle § 6 zakona o ochrane spotrebitele. Dle tohoto ustanoveni nesmi prodavajici pri prodeji vyrobku nebo poskytovani sluzeb spotrebitele diskriminovat,pricemz za diskriminaci lze oznacit takoveto jednani kdy se jednim spotrebitelem zachazi mene priznive nez se zachazi s jinym spotrebitelem ve srovnatelne situaci. V tomto pripade kurakem klasicke cigarety. Obratte se na majitele s pisemnym upozornenim na diskriminacni chovani jeho zamestnance v nemz spatrujete zavadnost chovani. Je treba upozornit ze svym jednanim se majitel dopusti spravniho deliktu dle § 24/7 pis.b zakona o ochrane spotrebitele za ktery hrozi pokuta az do vyse 3 000 000 kc.

Datum: 30.01.17 10:19

No ale myslím že hlavně vy dávate špatný dotaz.

Muze mi obsluha zakazat e-cigaretu kterou budu pouzivat jako bezny kurak cigarety kde je momentalne povoleno kourit a muze mne dokonce odmitnout obslouzit?

V tomto případě jeodpověď samozřejmě správná. Nicméně pokud jsem teda nic nepřehlédl, tak se zde celou dobu bavíme o situaci, kdy je kouření v podniku, včetně elektronických cigaret, zakázáno. Pokud ano, pak pro svoji jistotu dotaz na právní poradnu přeformulujte a uvidíte, jaké odpovědi se Vám dostane.


doplněno 30.01.17 14:06:

Názor už jsem napsal.

Pokud je v celém podniku koření zakázáno vč elektronických cigaret (z vůle provozovatele), pak Vás v případě porušení nemusí obslužit. O žádnou diskriminaci se nejedná, protože podmínky jsou stejné pro všechny.

Pokud by kouření cigaret zakázáno v podniku nebylo a jen Vám konkrétně to zakazoval, pak se jedná o diskriminaci a platí postihy co byly napsány.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.17 12:37

Ano i takto se da i otazka polozit. Bavime se o tom kde je koureni povoleno. Nicmene,musim zduraznit ze pokud bude v jakemkoli zarizeni zakazano kourit,to znamena cedule s napisem,koureni cigaret a e-cigaret zakazano,musim toto respektovat i kdyz e-cigareta je zakonem povolena. Obsluha tedy nema zadne pravo ji zakazat jelikoz se nedopoustim zadneho prestupku nabo trestneho cinu. Samozrejmne je jina vec pokud,budu e-cigaretu pouzivat jak lokomotivu a budu tim obtezovat okoli. Obsluhu jsem upozornil ze se neminim predvadet jake umim mraky,ze si svou e-cigaretu upravim na mensi dymyvost jako klasickou cigaretu. Bohuzel i tak se stalo ze jsem byl vykazan a neobslouzen. Vas nazor?

 

Od: vedan
Datum: 02.02.17 12:04

To by mě taky docela zajímalo, protože jsem už na ten problém jednou narazil a to ještě není zákon schválený. Kupoval jsem si elektronickou cigaretu vapour 2 právě kvůli tomu. Kouřím jí v práci a v nekuřáckých prostorách a byl jsem právě jednou v situaci, kdy mi v restauraci zakázali i elektronickou cigaretu. Podle mě na to právo mají, je to furt jejich prostor.. Ale sám jsem na to zvědavý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ty
Datum: 11.08.17 07:04

problém je, že za celé desítky let se to měnilo ale víceméně nikdy nedefinovalo, jaká práva mají mít provozovatelé podniků. i proto teď tak snadno prošlo omezení jejich práva že nesmí mít kuřácký podnik.
na jednu stranu se od revoluce dbalo, aby nebyla diskriminace, rasismus, dvojí ceny, aby bylo právo se oblékat jak chcete a v rámci toho např. nesměl provozovatel vás vyhodit, pokud jste neporušil zákon, protože by vás diskriminoval.
na druhou stranu se během let prosadil spíš opačný přístup, že provozovatel má své svobody a nemusí vás obsloužit protože je to jeho právo, a stejně tak se začaly praktikovat. zvyky že nikdo nemá povinnost předstírat že vás zvažuje přijmout na pracovní pozici když hledá jen pohledné dívky určitého věku (diskriminace), že žena nemusí platit vstupné ale muž naopak vysoké vstupné (dvojí ceny) a že vyhazovač u restaurace vás nepustí dovnitř pokud nemáte kravatu či motýlka nebo že máte řetěz u pasu nebo i jen proto že se mu nelíbíte.
pokud vím, tyto dva koncepty se neustále praly a našli byste žhavé zastánce obého přístupu a každý by si myslel že má právo.
...s elektronickými cigaretami to je nesmyslná šikana od počátku, bezdůvodná. pěstovalo se blátivé myšlení a nenávist vůči kuřákům obecně, zmatení práva a potlačení občanských svobod a tabáková lobby elektronické cigarety nerada viděla. obyčejní blbové nevěděli jak s el.cigaretou naložit a většině lidí asi stejně nechutnalo zakouřit si el.cigaretu když o její kouření musejí všude bojovat s neznalými nevstřícnými personály i např. spolustolovníky v restauraci.
nyní je to povolení el.cigaret zřejmě jen úlitba aby lépe prošel zákaz kouření a aby se lidi zase měli o čem dohadovat a prát mezi sebou a aby to nechávalo prostor dalším úpravám (např. co s el.cigaretami které vůbec nedělají páru atd.). obávám se, že stále nikde není jasně definováno, co provozovatel restaurace či jiného podobného prostoru smí nebo nesmí zakazovat. x zákonů se do toho jistě montuje a nikdo pořádně neví co platí, takové je to v ČR s veškerou legislativou, každý problém se řeší v několika zákonech zároveň a nikdo pořádně neví jak je to ve výsledku. zjevně vzhledem k podpoře nenávisti vůči kuřákům i vůči tabákové konkurenci nebudou mít el.cigarety ani teď klidnější osud. pravděpodobně je málokdo bude tolerovat a budou se kouřit jen tam, kde je majitel vyloženě příznivec el.cigaret. v zákoně není vyloženě napsáno, že se el.cigarety smí kouřit, ale jsou vynechány z textu kde se hovoří o restauracích. obecně v tzv. veřejných prostorech se el.cigarety podle jiných odstavců téhož zákona výslovně nesmí kouřit, a to nově i jakékoli i beznikotinové vaporizéry, nic co by šlo inhalovat. začnou být v ohrožení i astmatici, kteří tak budou v podezření že šlukují nějakou e-cigaretu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 02.02.17 12:32

Přirovnal bych to k souložení X naznačování kopulačních pohybů - na veřejnosti je nevhodné oboje. A to naznačování je podobné jako e-cigáro. Určitě pro kuřáky co budou sedět u vedlejšího stolu a dostanou chuť. Prostě kouřit se chodí ven nebo do kuřárny, a jestli má zapáleno, cucá nezapálený nebo má e-cigáro je celkem jedno. E-cigáro těžko bude obtěžovat nekuřáka, ale kuřáka který tam u vedlejšího stolu musí abstinovat to nejspíš bude dráždit hodně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolemjdouci
Datum: 11.08.17 06:43

to už jsou fakt velký s**čky. to byste taky mohl říct, že se nesmí lidé bavit o sexu, protože by to někoho u druhého stolu rozrajcovalo. nebo že se nesmí prodávat pornočasopisy, protože by to pilo krev pedofilům a deviantům. a nakonec zakážete svačit na lavičce, protože to podráždí hladové bezdomovce nebo jen hladové kolemjdoucí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.