Kolik zaplatím za obědy

Od: odpovědí: 7 změna:

Dobrý den

Beru si pravidelně obědy ze závodní jídelny.Cena obědu je 75 korun.

Za oběd zaplatím 20 kč a 55 kč doplácí podnik.

Pokud na oběd nejdu dostane stravenku v hodnotě 75 a 20 musím zaplatit,

takže ve výsledku dostanu 55kč.

A teď se ptám jakou cenu má oběd?

Podle mne 75kč (20 zaplatím a 55 nedostanu).Takže ve výsledku mám oběd za plnou cenu.

Odpovědi kolegú typu tak na ty obědy nechoď,sčítáš hrušky s jabkama apod. mi nestačí.

Prosím o vysvětlení aby to i má zabedněná hlava pochopila. Děkuji.

7 odpovědí na otázku

1x
Možná mě to po ránu ještě nemyslí, ale nevidím v tom rozdíl.
V obou případech ty zaplatíš dvacku a firma 55 korun. Ať si ten oběd dáš ve firmě nebo v hospodě.

0x

Možná nechápete kolegy. Třeba oni dávají tomu, získat za dvacku stravenku na 75 Kč, než získat za dvacku oběd za 75 Kč. Protože oběd pořídí třeba levněji a stravenku využijí jinak.

0x
Sám si odpovídáte. Oběd má hodnotu 75 korun.
Zaměstnavatel ví, že oběd vás stojí 75 korun. Protože to ví, vy doplatíte 20 a zbytek doplatí on jako váš benefit ke mzdě.
Zároveň vám dává možnost najíst se jiného jídla než z té vaší konkrétní jídelny. Může to využít například člověk na dietě. Protože zaměstnavatel ví, že za hotové jídlo v hodnotě 75 korun chce od vás doplatit dvacku, dá vám stravenku se stejnou hodnotou jako má oběd za 75 korun, vy mu za ni zaplatíte stejně jako za oběd, taky dvacku. V obou případech zaměstnavatel 55 korun, co vám dal, vykáže jako benefit pro zaměstnance a vy z nich nemusíte platit daně.
Vy tedy dostanete k vašim 20 korunám těch 55, které chybí do plné ceny stravenky nebo oběda, od zaměstnavatele v každém případě. Jednou ve formě brambor, masa a salátu za oběd v hodnotě 75 a jednou ve formě potištěného papírku taky v hodnotě 75.
To, že fyzicky doplatek za oběd nedostanete a doplatek do ceny stravenky máte v ruce, je vedlejší, protože za tu konkrétní stravenku si máte ten konkrétní den zakoupit jedno jídlo.
Snad jsem to s podrobným vysvětlením moc nepřehnal.

0x

Záleží na tom, co máte v kolektivní smlouvě. Běžně to je ale tak, že nezrušený a také neodebraný oběd hradí zaměstnanec v plné výši. Proto je pak výhodnější odběr někým jiným na původní jméno a zaplatí se pak jen 20 Kč.

0x

Není pravda, že těch 55 Kč nedostanete. Dostáváte je ve formě jídla. Kdyby na obědy zaměstnavatel nepřiplácel, musel byste zaplatit celých 75 Kč.

0x

Kolik zaplatím za obědy - v každém případě Vy sám za obědy zaplatíte 20 Kč. Nebo lépe řečeno podnik strhne z výplaty.

Jakou cenu má oběd - obědy mají různé ceny, svíčková za 105 korun, nebo škubánky za 65.

Ale Vy se ptáte na stravenku.

Za papírovou stravenku zaplatíte také jenom 20 korun, protože těch 55 Kč podnik přispívá na jakoukoliv formu. Dáváte se zmást, že v ruce držíte poukázku na 75 Kč.

Pokud půjdete na oběd do vedlejší restaurace, dáte personálu stravenku v hodnotě 75 Kč. Přičemž 20 korun jste si zaplatil vy a 55 Kč přispěl podnik.

Je to stále stejné.

0x
macvac: Cena obědu je 75 Kč, ale vy platíte za to pouze 20 a zbytek vám přispívá zaměstnavatel. Pokud oběd nechcete, tak vám zaměstnavatel těch 55 Kč přispěje ve formě stravenky, která je určena pouze na nakup jídla s pití a musíte na ní stejně přispět tou dvackou ze svého, takže to vyjde úplně nastejno. Je pouze na vás, co z těchto dvou možnosti se vám vyplatí více.
Oběd za plnou cenu nemáte, jelikož těch 55 Kč je benefit zaměstnavatele, není to mzda.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]