Dědictví při ručení na byt

Od: odpovědí: 7 změna:

Zdravim, mám otázku,

matka má dceru a syna. Matka si pořídila byt a dcera jí dělá ručitele. V případě smrti matky, dcera musí převzít její závazek a byt jí připadne celý, nebo to podléhá dědickému řízení a musí vyplatit 1/2 bratrovi. Jak by se to dalo pravnicky ošetřit, aby v případě smrti, zůstal celý byt dcery? Závětí? Děkuji

7 odpovědí na otázku

 

 


1x
avatar iz

Napadá mne jedině darovat byt dceři s věcným břemenem v darovací smlouvě...


To si myslím že momentálně nelze, stavební spořitelna má zastavní právo.

Já bych se zeptala. Možná, že by v případě darování bytu ručitelce byla se spořitelnou řeč.

 


0x

Jestli to dobře chápu, dcera je jen ručitel, ale nic neplatí.

Po smrti matky zdědí půl bytu, ale také i půl dluhu obě děti, bratra i sestra. (Za předpokladu, že matka nemá manžela.) Každý tedy bude vlastnit polovinu bytu a povinnost platit polovinu dluhu. U notáře je možná dohoda, že sestra bratra vyplatí a bude splácet dluh celý.

Jestliže si matka přeje, aby celý byt dostala dcera, musela by syna vydědit a to není jednoduché.

Závěť toto neřeší, syn je neopomenutelný dědic, podíl musí dostat.


doplněno 02.08.17 16:23:

Darovací smlouva je řešení, ale po smrti matky je soudně napadnutelné, bratr se může dožadovat podílu, protože on nic nedostal. Ještě lepší možnost je, sepsat smlouvu o prodeji - za nějakou minimální částku. Když matka byt dceři prodá, syn nebude mít nárok na nic.

Darovací smlouva je řešení, ale po smrti matky je soudně napadnutelné, bratr se může dožadovat podílu, protože on nic nedostal.
Ale není. Matka může darovat co chce a komu chce (pokud s tím tedy v tomto konkrétním případě bude souhlasit banka). Dar se započte na dědický podíl - ale obdarovaný není povinen na dorovnání podílu daru cokoli vracet /doplácet ostatním dědicům.

NOZ § 1658

Započtení na povinný díl nebo na dědický podíl nezakládá povinnost něco vydat, ledaže se jedná o případ uvedený v § 2072. (Což je odvolání daru pro nevděk, tedy zřejmě nebude přicházet v úvahu.)


Ano, manžela nemá. Takže ikdyž teď zaživa je ručitelem jen dcera. Tak po smrti v případě příjmutí děditství s polovinou bytu dědí syn i polovinu dluhu. Jedná se o úvěr ze SS. Děkuji

 


0x

Takže matka má nějaký úvěr popř. hypotéku. Tento se nechá zajistit životní pojistkou v částce ve výši hypotéky nebo půjčky. Pokud chce, aby byt dostala dcera, může sepsat závěť

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]