Nárok na dědictví

Od: odpovědí: 7 změna:

Dobrý den,

zijeme s babickou v jednom bytě a můj otec měl před smrtí ještě jedno dítě. To druhe dítě není v rodném listě ale ta ženská

ho donutila jít na sociálku a podepsat otcovství. Babička po smrti chce nechat byt mě ale asi se budu muset dělit s tím druhým že?

7 odpovědí na otázku

 

 


3x

Byt je ve vlastnictví babičky? Ať vám ho daruje, pokud si opravdu přeje, aby byl váš - s případným věcným břemenem. Nejjednodušší řešení.

 


3x
avatar pt

Pokud babička chce, abyste dědil po její smrti byt a napsala to v poslední vůli, pak je Váš sourozenec neopominutelným dědicem alespoň z části a připadne mu 25% daného podílu. Pokud chce babička, aby byt byl jen Váš, musí udělat změnu za svého života a byt Vám darovat, to je nejschůdnější a nejlevnější cesta, kdy neplatíte darovací poplatky...


doplněno 09.08.17 14:35:

"kartaginec", vidím, že "jedubabička" již doplnila zněním zákona...

Dobrá rada a souhlasím, zejména s tím návrhem na darování. Jen bych se zeptel, proč by pčí dědění m měl nárok zrovna na čtvrtinu?

Jen bych se zeptel, proč by pčí dědění m měl nárok zrovna na čtvrtinu?
Protože pt zřejmě vychází z domněnky, že druhý dědic je zletilý.

NOZ § 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.
(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

Jo, to dává smysl, zejména když správě interpretuji oznašení daného podílu. Prostě závěť by byla v té řásti neplatná, ale ty zákony jsou věc složitá. Co to vlastně zneamená? Prostě se upraví dědický podíl, nebo nené na tuto číst závěti vůbec brán zřetel? Ale to je jedno, jako strušná odpověď je to O.K.

 


2x
avatar iz

Chce-li Vaše babička, aby její byt připadl Vám, může Vám jej za svého života darovat nebo prodat (třeba za symbolickou cenu).

Poznámky: Dítě v rodném listě je. Možná jste mínil, že dítě nemá otce zapsaného v rodném listě. Zdá se, že si neuvědomujete, že "ta ženská" je matkou Vašeho vlastního sourozence – polorodého bratra nebo sestry.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]