Rozumí tu někdo daňové problematice?

Od: Datum: 17.07.17 13:44 odpovědí: 2 změna: 17.07.17 14:40

Ahoj, píši jen ze zvědavosti. Četla jsem rozhovor s filmovým producetem o financování natáčení filmů. Píše tam, že se užívá tento princip: velká firma dá sponzorský dar na film, který si odepíše z daní (stejně by tytéž peníze dali berňáku), a pokud je film ziskový, ještě na tom může vydělat. Mluvil hodně otevřeně. Jsem laik, učitelka, nejsem z oboru, jen si to neumím představit. Sponzorský dar chápu, i to, že někdo radši dá dar než aby tu částku odvedl na daních. Ale jak na eventuálním zisku z úspěšnosti filmu vydělá? Jedině že by nezávisle na sponzorském daru vstoupila jako společník do produkční firmy...Uvažuji správně? Říkal, že tímto způsobem se dají financovat i další projekty, nejen filmy.Co všechno se dá tedy sponzorovat, aby to firma dala jako sponzorský dar a odepsala si to z daní, a do jaké výše? Jen mě zajímá mechanismus, ve škole to určitě neuplatním [] ,ale jsem zvídavý člověk a ráda poznávám nové. Děkuji zkušenějším za vysvětlení


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.07.17 14:37

Sponzorský dar je ošulení státu, jinak zákon Regulace reklamy § 1, odst. 4

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.17 14:40
avatar

Chybný je hned první obrat "odepsat z daní" → z daní se dar neodepisuje. O sponzorský dar se sníží daňový základ, tzn., že sponzor neodvede daň z darované částky.

Dejme tomu, že by šlo o dar (a se mi to dobře počítá) 100.000 Kč. O tuto částku se sníží daňový základ a sponzor zaplatí o 15.000 Kč (= 15 % ze 100.000 Kč) na daních.

Zaplatí o 15.000 Kč méně na daních, ale předtím musel věnovat 100.000 Kč na nějaký účel. (Snížil si zisk o 100.000, aby na daních ušetřil 15.000 Kč.)

Motivy sponzorů jsou různé, ne vždy za sponzorským darem stojí vidina zisku nebo nižších daní. Častějším důvodem podle mne bude podpora projektů, které mají blízko k činnosti sponzora, obecně prospěšných projektů (charita, kultura, sport, vzdělávání...), u některých i jen snaha "se zviditelnit".

Do smluv mezi sponzory a produkcemi filmů nevidím, ale nedovedu si představit, že by ze ziskového filmu plynula nějaká část i sponzorům (a pokud ano, museli by zisk zdanit).

Zisk si dovedu představit v případě, že by šlo o investici (nikoliv o dar), nebo v případě, že by se dárce – jak sama zmiňujete – podílel i na produkci.

_______

Na rozdíl od první odpovědi sponzorské dary nevnímám jako "šizení státu". Alespoň ve většině případů ne. Většina těch darů pomáhá potřebným, kteří by se možná jinak museli obracet na stát.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.